Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Białystok stawia na buspasy. Jest dofinansowanie

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2017-03-01 08:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Białystok stawia na buspasy. Jest dofinansowanie
Białystok jest kolejnym miastem, które w ramach Programu Polska Wschodnia, uzyskał dofinansowanie unijne dla swojego projektu. W ramach zadania władze przewidują realizację ponad 3 km buspasów, które powstaną po przebudowie głównych dróg dojazdowych do centrum Białegostoku.

To nie pierwszy projekt zakładający powstanie w Białymstoku buspasów. Obecnie autobusy mogą poruszać się po wydzielonych pasach m.in. na al. Piłsudskiego, ul. Sienkiewicza, Kaczorowskiego, Białówny, czy fragment Branickiego. Ta lista znacznie się jednak wydłuży w najbliższych latach. Władze miasta mocno bowiem stawiają na miejską komunikację. Za ponad 109 mln zł mają zostać przebudowane kolejne ulice w ramach których powstaną kolejne odcinki buspasów.

Projekt "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej" uzyskał właśnie dofinansowanie na poziomie 85% kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że Białystok otrzyma z Unii Europejskiej 84,4 mln zł.

- To kolejny etap rozwoju systemu transportu zbiorowego w naszym mieście - mówi Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku. - W ramach tego projektu powstaną kolejne korytarze wysokiej jakości, bo tak nazywamy te odcinki dróg, które przede wszystkim mają służyć transportowi zbiorowemu, ruchowi rowerowemu i pieszemu - podkreśla. W ramach projektu przewidziano także zakup 20 nowych autobusów dla miejskiego przewoźnika.

Jak informuje Poliński, projekt obejmuje ponadto przebudowę istniejących ciągów na których pojawią się także buspasy. - Wybudowana zostanie także długo oczekiwana przez mieszkańców przeprawa przez tory dzielące miasto, której patrząc na skalę, to można porównać do budowy do nowego mostu w Warszawie. Dzięki temu mieszkańcom z dzielnic mieszkaniowych w północno-zachodniej części miasta będzie dużo łatwej dojechać bezpośrednio do centrum miasta - wyjaśnia zastępca prezydenta.

To jedne z trzech przygotowanych przez Białystok projektów, które starają się o dofinansowanie unijne. Kolejny dotyczy budowy centrum przesiadkowym przy dworcu PKP i PKS oraz przebudowa ul. Legionowej i ul. Wiosennej. - Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli podpisać umowy na ich dofinansowanie unijne, by te projekty mogły zostać realizowane. Pierwszy jest w trakcie oceny, a drugi w ostatniej fazie przygotowania. Wszystkie te prace powinny rozwiązać problemy związane z transportem zbiorowym w Białymstoku i to w perspektywie do roku 2030, chociaż, oczywiście, wyścig transportu indywidualnego z transportem zbiorowym jest nieustający, a presja ze strony samochodów osobowych wciąż duża - mówi Poliński.

Więcej o białostockich projektach w rozmowie z wiceprezydentem Adamem Polińskim

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Prywatny przewoźnik w Białymstoku? Nie potrzeba

Prawo & Finanse

Prywatny przewoźnik w Białymstoku? Nie potrzeba

Witold Urbanowicz 16 grudnia 2015

Białystok zadowolony z hybryd. Elektryki? Kłopotliwe [WIDEO]

Komunikacja

Białystok zadowolony z hybryd. Elektryki? Kłopotliwe [WIDEO]

Jakub Dybalski 02 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5