Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
04-09-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych
fot. Urząd Miasta Łodzi
Większość torowiska tramwajowego, pierwsza jezdnia i część chodników – to zakres prac wykonanych już podczas przebudowy ul. Północnej i Ogrodowej. Zarząd Inwestycji Miejskich potwierdza, że data oddania inwestycji do użytku – końcówka bieżącego roku – jest aktualna. Jednocześnie z odcinkiem dwujezdniowym, po którym będą jeździły też tramwaje, jest przebudowywany dalszy fragment Ogrodowej, zakończony przy ul. Karskiego.

Jak informuje inwestor, zaawansowanie prac przekracza właśnie 75%. W ostatnich dniach oddano do użytku pierwszą ukończoną jezdnię – tę od strony Parku Staromiejskiego, przenoszącą ruch na zachód. Nie wykonano jednak na niej wszystkich koniecznych prac – brakuje m. in. przejazdu tramwajowego w ciągu ul. Nowomiejskiej. Trwa budowa chodników, zjazdów i peronów przystankowych po stronie południowej między Wschodnią a Franciszkańską. Pracownicy wykonawcy są też w trakcie układania szyn na skrzyżowaniu ze Wschodnią i budowy rozjazdów, a także montowania słupów trakcyjnych.

Powstaje też nowa nawierzchnia przy „Przystanku Architektura”. Pod tą nazwą kryje się zaadaptowany na potrzeby Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów budynek poczekalni na dawnej pętli tramwajów podmiejskich. Sama pętla na razie nie jest jednak remontowana – według zapowiedzi władz miasta nastąpi to dopiero w przyszłym roku. Mimo wykonania zjazdu, przecinającego czynną jezdnię Północnej, stary i nowy układ torowy nie są ze sobą połączone.

– W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace brukarskie na Ogrodowej na odcinku od Zachodniej do Nowomiejskiej oraz przy wykonaniu podbudów na skrzyżowaniu Ogrodowej z Nowomiejską. Stawiane będą również słupy oświetleniowe i układana będzie nowa instalacja. Drogowcy w najbliższych dniach zamontują linie kroplujące w miejscu posadzenia nowych drzew – zapowiada inwestor.

Ulicę – jak twierdzą władze Łodzi – zaprojektowano z myślą o komforcie wszystkich uczestników ruchu: pasażerów komunikacji miejskiej, kierowców, rowerzystów oraz pieszych. By podkreślić tę zmianę charakteru ulicy, władze Łodzi używają (nieco na wyrost) terminu „Bulwary Północne”. Ulica ma być przestrzenią atrakcyjną dla łodzian i turystów, z działającymi kawiarniami, kioskami gastronomicznymi oraz pergolami z zielenią (na razie wykonano pod nie część fundamentów). Nowe, szerokie chodniki mają być dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym – osób niewidomych. Po stronie Parku Staromiejskiego można już korzystać z drogi rowerowej.

– Finał inwestycji to IV kwartał 2023 r. – deklaruje ZIM, powtarzając zapewnienia z kwietnia. Wartą 45,5 mln zł umowę na przebudowę Północnej i Ogrodowej podpisano w styczniu roku 2022. Przebudowa odcinka przy ul. Karskiego ma natomiast związek z budową kolejowego tunelu średnicowego (przy Ogrodowej znajdzie się podziemny przystanek Łódź Polesie).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Komunikacja

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Roman Czubiński 07 listopada 2023

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Komunikacja

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Roman Czubiński 12 października 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Komunikacja

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Roman Czubiński 07 listopada 2023

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Komunikacja

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Roman Czubiński 12 października 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5