Białystok, w ramach programu Polska Wschodnia, ma zagwarantowaną pulę środków do wykorzystania na projekty transportowe. Miasto przygotowuje projekt, którego główną część stanowić będzie zakup 60 autobusów elektrycznych z ładowarkami.
Białystok – podobnie jak inne duże miasta Polski Wschodniej – ma zagwarantowaną pulę środków w wysokości 45 mln euro na zrównoważoną mobilność miejską. To nabór niekonkurencyjny, co oznacza, że miasto nie musi konkurować z innymi wnioskodawcami. – Miasto Białystok w ramach projektu zakłada zakup 60 sztuk autobusów z silnikiem elektrycznym wraz z ładowarkami. Oczywiście nasze założenie zostanie zweryfikowane przed złożeniem wniosku, być może będą już dostępne inne zeroemisyjne technologie – mówi Anna Kowalska z biura prasowego Białegostoku. Realizację części autobusowej przewidziano w latach 2025-27.
Projekt, który ma „skonsumować” całą alokację środków, składa się z sześciu elementów. Największą część, wartą 220,49 mln zł brutto, stanowią wspomniane elektrobusy z ładowarkami. Oprócz tego przewidziano budowę i rozbudowę dróg rowerowych (18,45 mln zł), modernizację infrastruktury przystankowej – tablice elektroniczne i modernizacja tablic SDIP z 2011 r. (8,52 mln zł), budowę pętli autobusowych (6,15 mln zł), rozbudowę systemu sterowania ruchem (20 mln zł) oraz zakup systemu monitorowania zajętości miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania (5 mln zł).
– Projekt ma na celu poprawę atrakcyjności i jakości mobilności miejskiej mieszkańców Białegostoku oraz jego obszaru funkcjonalnego, powodując zmianę wyboru środka transportu z indywidualnego na korzyść transportu zbiorowego. Dzięki realizacji zadań zaplanowanych w projekcie nastąpi skrócenie czasu podróży komunikacją miejską oraz upłynnienie ruchu. Ponadto, zmniejszy się emisja zanieczyszczeń i hałasu w mieście – przekonuje Kowalska.
Białystok zamierza złożyć wniosek aplikacyjny na przełomie grudnia 2024 r. i stycznia 2025 r. Realizacja rozpocznie się już w tym roku i potrwa do 2028 r. Do grudnia mają być gotowe projekty przebudowy i budowy dróg rowerowych i pętli autobusowych. W okresie od sierpnia 2024 r. do stycznia 2025 r. założono zaś opracowanie studium wykonalności dla projektu.
Miasto zamierza też pozyskać finansowanie z innych źródeł. – W 2023 r. został złożony wniosek o dofinansowanie na zakup 30 szt. autobusów elektrycznych w ramach III Naboru wniosków w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”. Aktualnie wniosek o dofinansowanie podlega ocenie w NFOŚiGW oraz posiada status „zarekomendowany do dofinansowania” – wskazuje Anna Kowalska.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.