Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Amsterdam chce zakazu reklam związanych z paliwami kopalnymi

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-12-26 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP/ https://verbiedfossielereclame.nl/

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Amsterdam chce zakazu reklam związanych z paliwami kopalnymi
fot. Pixabay
Znany ze swoich działań na rzecz czystego transportu Amsterdam ma szansę stać się pierwszym miastem na świecie, które wprowadzi zakaz reklamowania się przemysłu paliw kopalnych i reklam podróży lotniczych z miasta. Wniosek o wprowadzenie takiego zakazu złożyła partia GroenLinks, a został przyjęty 18 grudnia. Jest to pierwszy tego rodzaju krok w kierunku wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu reklamy paliw kopalnych. Zdecydowano się na jego podjęcie po otrzymaniu listu od 51 lokalnych organizacji koordynowanych przez inicjatywę obywatelską Reclame Fossielvrij (nid. ,,Reklama bez paliw kopalnych”).

We wniosku GroenLinks i dwie inne partie argumentują, że ,,przynajmniej nadmierne reklamowanie produktów spalania paliw, takich jak obniżonych cen wakacyjnych podróży lotniczych bezpośrednio dla firm działających w branży paliw kopalnych, powinny być zabronione”. Dzieje się tak, ponieważ „Amsterdam ma wyraźne ambicje ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych. ”

Przyjęty wniosek zwraca się do władz miasta o zbadanie, w jaki sposób reklamy i wydarzenia marketingowe dotyczące przemysłu paliw kopalnych i podróży lotniczych mogą zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Reklamy na billboardach i przystankach autobusowych, ale także wydarzenia promujące na dużą skalę branżę paliw kopalnych straciły już na aktualności i, zdaniem partii ekologicznych, nie ma na nie miejsca w nowoczesnym mieście. Ratusz zdecydował się skoncentrować to badanie na reklamach sektora węgla, ropy i gazu oraz reklamach ofert wakacyjnych.

Inicjatywa obywatelska Reclame Fossielvrij (nid. ,,Reklama bez paliw kopalnych”) pochwala decyzję rady. Jej zdaniem jest to początek istotnych zmian, ponieważ partie w radach miejskich Hagi, Rotterdamu i Utrechtu również złożyły pisemne wnioski o przeprowadzenie badań wzorowanych na tych wnioskowanych w Amsterdamie.

W liście wysłanym 30 kwietnia 2020 r. 51 organizacji zwróciło się do gminy o zakazanie reklam kopalnych z Amsterdamu. Następnie odbyło się wiele rozmów między Reclame Fossielvrij a władzami miasta. Ponadto stowarzyszenie Reclame Fossielvrij przedstawiło wstępne badanie tego, jak mógłby wyglądać zakaz reklamowania paliw kopalnych.

Amsterdam od dawna staje po stronie rozwiązań proekologicznych. Miasto niedawno zadecydowało o znacznym wsparciu transportu miejskiego, jako ,,czystszej” alternatywy dla poruszania się samochodem. W październiku tego roku Amsterdam zatwierdził łącznie 235 mln euro, które mają być przeznaczone na wsparcie, inwestycje i rozwój transportu publicznego w tym mieście.

Ponadto stolica Niderlandów zwraca uwagę na problem nadmiernej liczby samochodów w centrum miasta. W kwietniu 2019 r. dyrektor ds. transportu w amsterdamskim ratuszu Sharon Dijksma zapowiedziała, że od tego roku miasto zacznie sukcesywnie ograniczać liczbę pozwoleń na parkowanie w centrum miasta i jednocześnie będzie likwidować miejsca parkingowe. Oszacowano wówczas, że do 2025 r. zniknie ich ponad 10 tys., czyli ok. 20 proc. liczby z roku 2019. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rusza przetarg na nowy dworzec Olsztyn Główny

Przestrzeń

Rusza przetarg na nowy dworzec Olsztyn Główny

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

Opole z przetargiem na elektrobusy

Komunikacja

Opole z przetargiem na elektrobusy

Witold Urbanowicz 28 grudnia 2020

NIK: Polska ma duży problem ze starymi samochodami

Komunikacja

NIK: Polska ma duży problem ze starymi samochodami

Przemysław Farsewicz 06 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5