Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Amsterdam chce zakazu reklam związanych z paliwami kopalnymi

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-12-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP/ https://verbiedfossielereclame.nl/

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Amsterdam chce zakazu reklam związanych z paliwami kopalnymi
fot. Pixabay
Znany ze swoich działań na rzecz czystego transportu Amsterdam ma szansę stać się pierwszym miastem na świecie, które wprowadzi zakaz reklamowania się przemysłu paliw kopalnych i reklam podróży lotniczych z miasta. Wniosek o wprowadzenie takiego zakazu złożyła partia GroenLinks, a został przyjęty 18 grudnia. Jest to pierwszy tego rodzaju krok w kierunku wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu reklamy paliw kopalnych. Zdecydowano się na jego podjęcie po otrzymaniu listu od 51 lokalnych organizacji koordynowanych przez inicjatywę obywatelską Reclame Fossielvrij (nid. ,,Reklama bez paliw kopalnych”).

We wniosku GroenLinks i dwie inne partie argumentują, że ,,przynajmniej nadmierne reklamowanie produktów spalania paliw, takich jak obniżonych cen wakacyjnych podróży lotniczych bezpośrednio dla firm działających w branży paliw kopalnych, powinny być zabronione”. Dzieje się tak, ponieważ „Amsterdam ma wyraźne ambicje ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych. ”

Przyjęty wniosek zwraca się do władz miasta o zbadanie, w jaki sposób reklamy i wydarzenia marketingowe dotyczące przemysłu paliw kopalnych i podróży lotniczych mogą zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Reklamy na billboardach i przystankach autobusowych, ale także wydarzenia promujące na dużą skalę branżę paliw kopalnych straciły już na aktualności i, zdaniem partii ekologicznych, nie ma na nie miejsca w nowoczesnym mieście. Ratusz zdecydował się skoncentrować to badanie na reklamach sektora węgla, ropy i gazu oraz reklamach ofert wakacyjnych.

Inicjatywa obywatelska Reclame Fossielvrij (nid. ,,Reklama bez paliw kopalnych”) pochwala decyzję rady. Jej zdaniem jest to początek istotnych zmian, ponieważ partie w radach miejskich Hagi, Rotterdamu i Utrechtu również złożyły pisemne wnioski o przeprowadzenie badań wzorowanych na tych wnioskowanych w Amsterdamie.

W liście wysłanym 30 kwietnia 2020 r. 51 organizacji zwróciło się do gminy o zakazanie reklam kopalnych z Amsterdamu. Następnie odbyło się wiele rozmów między Reclame Fossielvrij a władzami miasta. Ponadto stowarzyszenie Reclame Fossielvrij przedstawiło wstępne badanie tego, jak mógłby wyglądać zakaz reklamowania paliw kopalnych.

Amsterdam od dawna staje po stronie rozwiązań proekologicznych. Miasto niedawno zadecydowało o znacznym wsparciu transportu miejskiego, jako ,,czystszej” alternatywy dla poruszania się samochodem. W październiku tego roku Amsterdam zatwierdził łącznie 235 mln euro, które mają być przeznaczone na wsparcie, inwestycje i rozwój transportu publicznego w tym mieście.

Ponadto stolica Niderlandów zwraca uwagę na problem nadmiernej liczby samochodów w centrum miasta. W kwietniu 2019 r. dyrektor ds. transportu w amsterdamskim ratuszu Sharon Dijksma zapowiedziała, że od tego roku miasto zacznie sukcesywnie ograniczać liczbę pozwoleń na parkowanie w centrum miasta i jednocześnie będzie likwidować miejsca parkingowe. Oszacowano wówczas, że do 2025 r. zniknie ich ponad 10 tys., czyli ok. 20 proc. liczby z roku 2019. 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Przestrzeń

Niemcy skazane za brudne powietrze. "Wstydliwy wyrok"

Przestrzeń

Niemcy skazane za brudne powietrze. "Wstydliwy wyrok"

Artur Bogdanowicz 10 czerwca 2021

Zobacz również:

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Przestrzeń

Niemcy skazane za brudne powietrze. "Wstydliwy wyrok"

Przestrzeń

Niemcy skazane za brudne powietrze. "Wstydliwy wyrok"

Artur Bogdanowicz 10 czerwca 2021

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5