Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa. Prywatna firma sprawdzi bilety

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-12-23 08:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Prywatna firma sprawdzi bilety
fot. ZTM
Firma Cursor zajmie się kontrolowaniem biletów w warszawskich autobusach i metrze. Wygrała rozpisany przez ZTM przetarg w tej sprawie. Ratusz twierdzi, że dzięki temu zaoszczędzi, utrzymując pełną kontrolę nad jakością tej usługi. Powstaje jednak pytanie, czy nie wrócą patologie, z którymi stolica już się zmagała.

Przetarg rozstrzygnięto p[od koniec listopada. Cursor złożył drugą, co do ceny, ofertę (44,72 zł za roboczogodzinę), ale nieznacznie tańszą ofertę konsorcjum firm RR Security i Serinus (44,12 zł) odrzucono. W przetargu były jeszcze dwie inne propozycje, ale zostały niżej ocenione. O wyniku w 60 proc. decydowała cena, w 20 proc. wysokość prowizji dla kontrolera od wystawiony kar, a w pozostałych 20 proc. skrócenie czasu rozpoczęcia realizacji usługi ze 120 do 100 dni od czasu podpisania umowy, co zresztą zadeklarowali wszyscy oferenci.

Cursor będzie więc sprawdzał warszawiakom bilety do końca listopada 2018 r. Konkurenci zarzucają firmie brak doświadczenia w tej kwestii. ZTM uspokaja jedna w rozmowie ze stołeczną Gazetą Wyborczą, że kontrolerzy i tak muszą zostać przeszkoleni, a ZTM będzie miał pełną kontrole nad realizacją usługi. Rzecznik ZTM tłumaczy w rozmowie z Gazetą, że powodem oddania usługi sprawdzania biletów prywatnej firmie są oszczędności. ZTM chce zwiększyć o jedną czwartą liczbę kontroli, a dzięki temu manewrowi nie musi ponosić kosztów administracyjnych.

Problem jednak w tym, że Warszawa już korzystała z usług prywatnej firmy przy kontroli biletów, w latach 2003–06. Zrezygnowano z tego wskutek licznych skarg pasażerów na próby wyłudzania łapówek i nieprofesjonalne zachowanie kontrolerów. Przez ostatnią dekadę bilety sprawdzali kontrolerzy ZTM.

Nowi kontrolerzy będą otrzymywać prowizję od wystawionych mandatów (według warunków zaoferowanych przez Cursor w wysokości 100 proc. kary), więc nie ma co liczyć na ich „dobre serce”. Mają pracować przez siedem dni w tygodniu przez cały czas funkcjonowania komunikacji miejskiej, w obu strefach biletowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Z ochroniarza w kontrolera biletów

Komunikacja

Z ochroniarza w kontrolera biletów

Jakub Dybalski 12 sierpnia 2016

Bójcie się gapowicze! ZTM z „maszyną windykacyjną”

Prawo & Finanse

Bójcie się gapowicze! ZTM z „maszyną windykacyjną”

Witold Urbanowicz 05 kwietnia 2016

Nowość w Warszawie. ZTM zatrudni zewnętrzną firmę kontrolerską

Prawo & Finanse

Nowość w Warszawie. ZTM zatrudni zewnętrzną firmę kontrolerską

Witold Urbanowicz 30 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS