Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Yunex: Jak oszczędzać energię w mieście?

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
06-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
informacja prasowa Yunex

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Yunex: Jak oszczędzać energię w mieście?
fot. Yunex Traffic
Wobec rosnących cen energii elektrycznej, włodarze polskich miast szukają rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną istniejącej infrastruktury drogowej. Okazuje się, że „najtaniej” może być pod latarnią, a konkretnie pod sygnalizacją świetlną.

Historia „zielonych świateł” – czyli jak to się zaczęło?

5 sierpnia 1914 roku na skrzyżowaniu ulic Euclid i East 105th w amerykańskim Cleveland stanęło pierwsze elektryczne urządzenie regulujące ruch na drodze. Operowało jedynie dwoma kolorami – czerwonym (stój) oraz zielonym (jedź), a o każdej zmianie świateł dodatkowo informował specjalny sygnał dźwiękowy. Kilka lat później trzeci kolor – żółty wprowadzono w mieście Detroit. Wtedy jeszcze wszystkie urządzenia sterowane były ręcznie.

Około 1922 roku zaczęły pojawiać się światła drogowe wyposażone w przełączniki czasowe niewymagające ręcznej obsługi. W miarę upowszechniania się sygnalizacji świetlnej automatyka okazała się koniecznością - wkrótce w samym Nowym Jorku pozwoliła ona zwolnić kilkaset policyjnych etatów. W Polsce pierwsza sygnalizacja świetlna została zamontowana na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej w Warszawie w 1926 roku.

Obecnie nowoczesna, automatyczna i oszczędna sygnalizacja świetlna jest powszechna na całym świecie. W samej Warszawie istnieje ponad 900 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, umożliwiając sprawne i bezpieczne poruszanie się na co dzień po stolicy setek tysięcy aut. Koszty obsługi sygnalizacji świetlnej w miastach to spory wydatek, który można redukować… np. poprzez zastosowanie innego rodzaju źródeł światła w sygnalizatorach.

Tylko 1 Wat

Yunex jako pierwszy na rynku wprowadził technologię 1 Wat, gwarantując taką samą jakość i moc oświetlenia, a redukując zużycie energii elektrycznej o 80% w porównaniu z tradycyjnymi sygnalizatorami 230V LED. Yunex dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania dla sygnalizacji świetlnych: sterowniki, sygnalizatory, przyciski dla pieszych, urządzenia akustyczne, detektory pojazdów. Technologia przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności - mniejsze zużycie energii, mniejsze zanieczyszczenie powietrza oraz oszczędność pieniędzy.

- Rozwiązanie 1-watowe Yulux jest zgodne z normą bezpieczeństwa SIL3, posiada dodatkowy czujnik optyczny do monitorowania działania LEDów, mierzenia natężenia światła oraz jest kompatybilne z głównymi dostawcami systemów detekcji, takich jak przyciski dla pieszych czy urządzenia akustyczne informujące o zmianie światła. To najbardziej ekonomiczna sygnalizacja świetlna na świecie – powiedział Łukasz Borowski, dyrektor ds. serwisu w polskim oddziale Yunex.

Przykłady z Niemiec… i Polski

Pilotażowa instalacja technologii 1 Wat odbyła się w niemieckim Herne, zapewniając miastu zmniejszenie zużycia energii o blisko 20.000 kWh w porównaniu do standardowych żarówek. Jeszcze bardziej imponujące efekty można uzyskać w Berlinie, w którym zamiana oświetlenia w 2100 sygnalizatorach przynosi oszczędności rzędu 0,5 mln euro rocznie, generując przy tym o ponad 2000 ton mniej CO2. By osiągnąć podobne efekty miasto musiałoby rokrocznie sadzić dodatkowe 2000 drzew.

Technologia 1 Wat znalazła także zastosowanie w kilku polskich miastach. Pierwszym z nich był Rzeszów, gdzie rozwiązanie obejmuje swoim zasięgiem blisko pół miasta. Zastosowane rozwiązanie na 886 sygnalizatorach na 27 skrzyżowaniach generuje rokrocznie oszczędność ok. 160 tys. złotych.

Pojedyncze instalacje 1 Wat wprowadzono także w Warszawie oraz Krakowie, natomiast w 2023 r. firma planuje wdrożyć technologię podczas instalacji systemu ITS w Zielonej Górze.

Yunex jest partnerem XII Kongresu Transportu Publicznego i Technologii Miejskich w Warszawie, organizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR w maju 2023 r.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5