Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Wzrost przychodów Siemens Mobility. Pandemia nie spowolni firmy

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-11-12 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wzrost przychodów Siemens Mobility. Pandemia nie spowolni firmy
fot. Siemens Mobility
Pomimo ogromnych zawirowań makroekonomicznych spowodowanych pandemią koronawirusa firma Siemens Mobility globalnie utrzymała wyniki finansowe w 2020 roku na stabilnym poziomie – podkreślono w oficjalnym komunikacie.

Wartość zamówień za okres od października 2019 roku do września 2020 roku wyniosła 9,2 mld euro. Firma zanotowała także dwuprocentowy wzrost przychodów z 8,9 mld euro w 2019 roku do 9,1 mld euro w 2020 roku.

Wśród najważniejszych zamówień Siemens Mobility w 2020 roku znalazł się m.in. kontrakt z Deutsche Bahn na 30 nowych pociągów dużych prędkości Velaro MS, modernizacja tunelu Piet Hein w Amsterdamie oraz projekty w zakresie infrastruktury kolejowej w Singapurze, które zapewnią ponad 60 tys. gospodarstwom domowym dostęp do sieci transportu publicznego.

W toku dalszego rozwoju spółki do końca 2021 roku jeden z pionów biznesowych Siemens Mobility – ITS (inteligentne systemy sterowania ruchem) zostanie wyodrębniony ze struktur firmy. Jako odrębna spółka ITS będzie w stanie dalej realizować strategię rozwoju, kształtować cyfrową transformację swojej branży i aktywnie wspierać konsolidację rynku. Po wydzieleniu wyodrębniona spółka będzie w całości należeć do Siemens Mobility.

57,1 mld euro dochodu

Zamówienia całego Siemens AG w roku finansowym 2020 wyniosły 60 mld euro, a dochód ukształtował się na poziomie 57,1 mld euro. Zarząd formy postanowił wypłacić swoim pracownikom na całym świecie około 200 mln euro premii. Ponadto na walnym zgromadzeniu udziałowców zaproponowana zostanie dywidenda w wysokości 3,5 euro za pojedynczą akcję. To wyraz uznania za dodatkowy wysiłek podjęty podczas kryzysu wywołanego wirusem COVID-19, który wymusił transformację grupy. Przed rokiem dywidenda wynosiła 3,9 euro za akcję.

Kontynuując strategię Vision 2020+ firma wyodrębniła pod koniec września działalność Siemens Energy, która zadebiutowała na giełdzie. To już trzecia rodzima spółka, po Siemens Healthineers i Siemens AG, która jest notowana. – Dobrze kończymy ten niezwykły rok. Nasze wyniki rosły podczas kształtowania nowej struktury. Jesteśmy dobrze przygotowani do roli lidera w transformacji przemysłowej – podkreślił Joe Kaeser, prezes Siemens AG.

– Zwiększyliśmy nasze wolne przepływy pieniężne do 6,4 mld euro (przed rokiem było 5,8 mld euro), osiągając najwyższy poziom od dziesięciu lat. Pragniemy również, aby nasi akcjonariusze skorzystali z sukcesu. Dochód z dywidendy na poziomie 3,2 proc. nadal przewyższa średnią w branży – zaznaczył z kolei Ralf Thomas, dyrektor finansowy Siemens AG. – 1 października jest dla nas nie tylko początkiem nowego roku podatkowego, ale także początkiem nowego rozdziału w 173-letniej historii. Realizując strategię Vision 2020+ zmieniliśmy konglomerat w skoncentrowaną formę technologiczną. Mamy teraz jasny cel, którym jest umożliwienie naszym klientom z sektorów przemysłu, infrastruktury i transportu pomyślną transformację. W ten sposób odgrywamy kluczową rolę we wsparciu kręgosłupa gospodarki i podstaw zrównoważonego wzrostu – dodał Roland Busch, aktualnie zastępca obecnego prezesa, a w przyszłości przyszły prezes firmy.

Umiarkowany wzrost w przyszłym roku 

Siemens podkreślił w komunikacie, że w ostatnim kwartale roku podatkowego 2020 przychody były silnie obciążone negatywnymi efektami przewalutowania. Po ich uwzględnieniu zamówienia jednak wzrosły o dwa procent, do 15,6 mld euro. W czwartym kwartale zysk netto wzrósł nawet o 28 procent rok do roku do 1,9 mld euro dzięki wyższym dochodom z działalności zaniechanej. Ponadto odnotowano pozytywny wpływ nabycia udziałów firmy Bentley Systems, po jej publicznym debiucie we wrześniu. Skorygowana EBITA, czyli zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych, wzrósł w ten sposób aż o 55 proc. do poziomu 1,2 mld euro.

Siemens zakłada w perspektywie na 2021 rok, że pandemia nie będzie miała długotrwałego wpływu na światową gospodarkę. Biorąc pod uwagę ten stan, firma spodziewa się dość solidnego powrotu do wzrostu globalnego PKB, przewidując jednak, że klienci ważni dla Siemensa będą nadal stawiać czoła wyzwaniom związanym z kryzysem i zmianami strukturalnymi specyficznymi dla całej branży. Lepsze warunki do rozwoju spodziewane są w drugiej połowie przyszłego roku podatkowego, kiedy oczekiwany jest umiarkowany, jednocyfrowy wzrost. Pomimo silnych przeciwności walutowych szacowany zysk netto przewyższy 4,2 mld euro.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Hamburg. Ruszają autonomiczne pojazdy

Mobilność

Hamburg. Ruszają autonomiczne pojazdy

Łukasz Malinowski 27 października 2020

Warszawa: Kulisy powstawania totemów rowerowych

Mobilność

Warszawa: Kulisy powstawania totemów rowerowych

Roman Czubiński 21 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5