Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wieleń zrewitalizował Bulwary Nadnoteckie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-08-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UMWW

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Wieleń zrewitalizował Bulwary Nadnoteckie
fot. UMWW
13 sierpnia otwarto Bulwary Nadnoteckie. To jedna z czterech inwestycji, które wpisują się w projekt „Rewitalizacja Wielenia szansą rozwoju Gminy”. Wcześniej otwarto „Nowe Miasto na nowo” (w 2020 r.), w lipcu 2022 r. „Przystanek Edukacja”, natomiast w październiku br. planowana jest „Mediateka”.

„Europa bliżej obywateli” to jeden z celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. A rewitalizacja Wielenia wpisuje się w te założenia.

– Kompleksowy projekt rewitalizacji Wielenia, składający się z 4 inwestycji ma nie tylko wymiar lokalny, ale także europejski – spełnia on bowiem wszystkie kryteria inicjatywy pod nazwą „Nowy Europejski Bauhaus”, ponieważ łączy design, ekologię, zrównoważone przemiany, podnosi jakość przestrzeni publicznej, dostępność społeczną czyli bezpośrednio wspiera realizację „Europejskiego Zielonego Ładu” – mówi Maria Galewska z Komisji Europejskiej.

Także władze województwa wielkopolskiego priorytetowo traktują rewitalizację. W swoim budżecie unijnym (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, czyli WRPO 2014-2020) przeznaczono na ten cel ponad 551 mln zł (około 400 mln zł to dotacje, reszta to pożyczki z instrumentu JESSICA 2).

– Samorządy, które zdecydowały się na realizację projektów rewitalizacyjnych, wiedzą, że to był odważny krok w stronę budowania nowej, jakości usług społecznych i relacji z mieszkańcami – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Bo rewitalizacja to nie tylko zmiany wizerunkowe (placów czy ulic), ale przede wszystkim w centrum zainteresowania stawia się człowieka. Podstawą jest pobudzanie go do działania i aktywne włączanie w zmiany społeczne. I to dzieje się również w Wieleniu – podkreśla.

– Wizja, determinacja władz Wielenia, współpraca na wielu szczeblach i stworzenie profesjonalnego zespołu urzędników było kluczowe w przygotowaniu dobrego wniosku i pozyskanie przez samorząd dotacji unijnej w wysokości 15,5 mln zł – wspomina Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. To było jedno z najwyższych dofinansowań, które w tamtym czasie Zarząd Województwa przyznał z puli rewitalizacyjnej. – Wiedzieliśmy, że projekt ma ogromny potencjał, i dzisiaj spacerując po Bulwarach Nadnoteckich oraz rozmawiając z mieszkańcami, wiem, że to była dobra decyzja. Wieleń od lat jest aktywny w pozyskiwaniu środków unijnych. Powiem więcej, to jeden z liderów w ostatnim 18-leciu członkostwa Polski w UE – dodaje Wicemarszałek Jankowiak.

Kluczem do udanej rewitalizacji było zapoczątkowane w 2016 roku opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017- 2023 „Dwa obszary, jedna wizja rewitalizacji części Wielenia”, który również otrzymał wsparcie z UE.

Jak Wieleń wykorzystał swoją szansę? Bulwary Nadnoteckie, Nowe Miasto na nowo, Przystanek Edukacja i Mediateka to cztery inwestycje w czterech różnych miejscach w mieście, które łączy nie tylko historia, ale i rozwój. – Dotyczą one krajobrazu wokół nas, układów przestrzennych, sposobu gospodarowania, wytwarzania oraz spuścizny duchowej i stanowią o naszej tożsamości związanej z Małą Ojczyzną – mówi Elżbieta Rybarczyk, Burmistrz Wielenia. – Jesteśmy przekonani, że tam gdzie dba się o dobre kontakty międzyludzkie ustawicznie doskonaląc współpracę, gdzie również kultywuje się tradycje, wyzwala się aktywność społeczna i gospodarcza we wszystkich dziedzinach życia. Prowadząc zadania inwestycyjne, Gmina zastosowała montaż różnych źródeł finansowania, co pozwoliło na szybsze i kompleksowe rozwiązanie dotychczasowych problemów i utrudnień. Natomiast już widzimy w obszarach rewitalizowanych aktywność podmiotów prywatnych, podejmujących własne inicjatywy. Działania te są potwierdzeniem słusznie podjętych decyzji samorządowych, bo nie chodzi tu tylko o inwestycje gminne. Miejsca przecież tworzą ludzie... Dlatego właśnie mówimy, że rewitalizacja jest drogą rozwoju społeczno-gospodarczego – dodaje Burmistrz.

Trzy spośród czterech modułów projektowych służą już mieszkańcom. To Nowe Miasto w Wieleniu (ma charakter wielofunkcyjny, może być wykorzystane na różnego rodzaju przedsięwzięcia gospodarcze, promocyjne, rekreacyjne oraz edukacyjne), „Przystanek Edukacja” (przeszklony pawilon, dziedziniec z tarasem i przestrzenią wielofunkcyjną pozwala na działania społeczno-kulturowe) oraz otwarte 13 sierpnia Bulwary Noteckie (eksponują zasoby charakterystyczne dla Doliny Noteci - park ornitologiczno - przyrodniczy, roślinność nadnotecką oraz ścieżkę historyczną).

– Tu nad rzeką wszystko się zaczęło … Tak jak na początku, tak i teraz trzeba nam zwrócenia się w kierunku rzeki. Jak pokazuje historia, ilekroć miasto odwracało się od rzeki, traciło na tym – podkreśla Elżbieta Rybarczyk.

Na październik 2022 r. zaplanowano otwarcie Mediateki. Zadanie to zostało zaplanowane na bazie budynku będącego pierwotnie oborą w historycznym zespole dworsko – folwarcznym Arntowo. Jest to ostatni budynek w tym zespole, który jak dotąd nie był remontowany. Adaptowany obiekt składa się z 5 modułów: Kina za rogiem, Biblioteki XXI wieku, Pracowni Nowoczesnych Technologii, Centrum Współpracy Wielopokoleniowej oraz Centrum Wspierania Rodziny (z gabinetem psychologa) oraz kawiarnią, pomieszczeniami administracyjnymi, socjalnymi i technicznymi.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Sopot. Jak zmieni się plac Przyjaciół Sopotu?

Przestrzeń

Sopot. Jak zmieni się plac Przyjaciół Sopotu?

Redakcja/inf. pras. 19 lipca 2022

Kielce chcą zazielenić śródmieście

Przestrzeń

Kielce chcą zazielenić śródmieście

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2022

Września poprawi skomunikowanie dworców z centrum

Przestrzeń

Września poprawi skomunikowanie dworców z centrum

Witold Urbanowicz 10 stycznia 2017

Zobacz również:

Sopot. Jak zmieni się plac Przyjaciół Sopotu?

Przestrzeń

Sopot. Jak zmieni się plac Przyjaciół Sopotu?

Redakcja/inf. pras. 19 lipca 2022

Kielce chcą zazielenić śródmieście

Przestrzeń

Kielce chcą zazielenić śródmieście

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2022

Września poprawi skomunikowanie dworców z centrum

Przestrzeń

Września poprawi skomunikowanie dworców z centrum

Witold Urbanowicz 10 stycznia 2017

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5