Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Varsavianiści proponują tramwaj-pomnik na pl. Trzech Krzyży

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-06-2023
Ostatnia modyfikacja:
27-06-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Varsavianiści proponują tramwaj-pomnik  na pl. Trzech Krzyży
fot. TW
W środowiskach varsavianistycznych pojawił się pomysł, by na zachowanym fragmencie torów na pl. Trzech Krzyży – wzorem innych miast – ustawić pomnik-tramwaj. Specjaliści zwracają uwagę na koszty i wyzwania związane z utrzymaniem w należytym stanie takich pamiątek. – Tramwaje, zwłaszcza zabytkowe, nie najlepiej znoszą niezbyt częstą konserwację, połączoną z długotrwałym postojem w jednym miejscu na wolnym powietrzu – zauważa Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

W ramach remontu pl. Trzech Krzyży odkopano stary układ torowy z dobrze zachowanym brukiem, co wzbudziło duże zainteresowanie warszawiaków. Drogowcy zdecydowali się zostawić odsłonięty fragment bruku i torowiska we wschodniej części placu, w rejonie Instytutu Głuchoniemych. Ostatni tramwaj przejechał tu w 1960 r.

Społecznicy, skupieni wokół Okna na Warszawę, wyszli z luźną ideą ustawienia w tym miejscu pomnika-tramwaju. – W kilku miastach w Polsce widziałem podobne rozwiązania, gdzie tramwaje pełnią funkcję albo kawiarenki, albo informacji turystycznej. Zawsze coś się w nich dzieje – mówi Jarosław Zuzga, warszawski fotobloger i autor bloga Okno na Warszawę, cytowany przez PAP. Wymienia tutaj przede wszystkim miasta, w których tramwaje obecnie już nie jeżdżą. Pomysł spodobał się też innym varsavianistom.

Inaczej na sprawę patrzą środowiska miłośników komunikacji miejskiej. Wskazują tutaj chociażby na stan takich unieruchomionych niszczejących tramwajów-pomników – najlepszym przykładem warszawskim jest pojazd stojący przed Teatrem Kamienica przy al. „Solidarności”. Cenione są przede wszystkim zabytki sprawne i jeżdżące, a tymi akurat Tramwaje Warszawskie mogą się szczycić.

Aby ustawić tramwaj na pl. Trzech Krzyży wpierw trzeba byłoby znaleźć odpowiedni pojazd, wyremontować go (ewentualnie zrobić replikę – by nie uszczuplać taboru czynnych i czekających na uruchomienie tramwajowych zabytków). Na liczne wyzwania zwracają uwagę Tramwaje Warszawskie, które mają spor doświadczenie w remoncie i odbudowie zabytkowych pojazdów. – Bardzo ważne w takich przypadkach okazują się szczegóły, których jeszcze nie znamy, bo na razie pojawił się ogólny pomysł. O tym wszystkim zdecydowałyby koszty realizacji i późniejsze koszty utrzymania. Na wiele pytań nie ma jeszcze odpowiedzi – jaki wagon wybrać, jak go zabezpieczyć. Ta kwestia miałaby szczególne znaczenie, bo tramwaje, zwłaszcza zabytkowe, nie najlepiej znoszą niezbyt częstą konserwację, połączoną z długotrwałym postojem w jednym miejscu na wolnym powietrzu – mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. – Nie wiadomo, co w takim wagonie miałoby się znajdować. Ale najważniejsze pytanie, to wizja architektoniczna placu – dodaje rzecznik.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Warszawskie zmieniają założenia ws. torowiska na Banacha

Przestrzeń

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

Komunikacja

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

inf. pras. UM Warszawa 03 listopada 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Warszawskie zmieniają założenia ws. torowiska na Banacha

Przestrzeń

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

Komunikacja

Warszawa: Tramwajowy remont w listopadowe weekendy

inf. pras. UM Warszawa 03 listopada 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5