Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Warszawa. Jest pierwsza trasa z syrenkami na totemach. Okopowa-Towarowa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-03-03 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Jest pierwsza trasa z syrenkami na totemach. Okopowa-Towarowa
fot. Jakub Dybalski
Okopowa przy Warsaw Spire to jedno ze skrzyżowań, przy których działają już totemy rowerowe. Razem tworzą ciąg wzdłuż ulic Okopowej i Towarowej. Nowe urządzenia podpowiadają rowerzystom jak jechać, aby trafić na zielone światło. Warszawa za unikalne w skali Europy urządzenia formalnie nie zapłaci, bo to element umowy z Siemensem na zorganizowanie systemu zarządzania ruchem w stolicy.

Pierwszy prototypowy egzemplarz został zamontowany w zeszłym roku na ul. Okopowej przy skrzyżowaniu z ul. Anielewicza. Wcześniej odbyły się też jego testy w warunkach fabrycznych. Przed wdrożeniem systemu na szeroką skalę pracownicy Siemens Mobility oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich monitorowali urządzenie i kalibrowali je, w taki sposób by jak najlepiej służyło rowerzystom. Na podstawie sugestii mieszkańców umieszczone na obudowie totemu komunikaty zostały dodatkowo przetłumaczone na język angielski.

We wtorek przy Warsaw Spire odbyła się prezentacja jednego z kolejnych totemów. Urzędnicy i dziennikarze mogli dla zmierzających do pracy warszawiaków stanowić niezwykły widok, bo co chwilę krążyli wokół szarego bloku z wyświetlaczem, a gdy tylko na ekranie pojawiła się syrenka w jednym z czterech kolorów, wzbudzało to lekki entuzjazm. Urządzenia wymagają kalibracji, bo zbyt duża liczba dziennikarzy na krawężnikach trasy rowerowej powodowała, że "wariowały" i nie pokazywały nic. Od dziś totemy działają przy skrzyżowaniach na drodze dla rowerów w ciągu ulic Towarowa-Okopowa (na odcinku od Grzybowskiej do ronda Zgrupowania AK „Radosław”).

To pierwsza taka trasa w Warszawie, do września, stopniowo, totemy pojawią się jeszcze na pięciu innych. W sumie urządzeń będzie 53. To pierwsza taka inicjatywa w skali świata. Opisywane przez nas jakiś czas temu podobne urządzenia w Holandii były pojedynczymi prototypami.

Element większej całości

Oprócz ciągu Towarowa-Okopowa będą to jeszcze ulice: Świętokrzyska, Wybrzeże Gdańskie, Powsińska-Wiertnicza-Przyczółkowa, Czerniakowska oraz Dwernickiego-Szaserów. Przy 30 skrzyżowaniach z sygnalizacją staną łącznie 53 totemy.

fot. Jakub Dybalski

– Ich instalacja to element rozwoju Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Operatorem systemu do roku 2025 jest firma Siemens Mobility. W ramach projektu systematycznie modernizowane będą sygnalizacje świetlne wraz z osprzętem takim jak latarnie, maszty czy kamery detekcji. Wprowadzenie urządzeń informujących rowerzystów o zalecanej prędkości w celu otrzymania sygnału zielonego na najbliższym skrzyżowaniu było dodatkowym kryterium w przetargu na rozwój ZSZR. Oznacza to, że Warszawa nie dopłaca dodatkowo do tej funkcjonalności – tłumaczy Tamas Dombi, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Dombi dziś tłumaczył, że montaż totemów, był jednym z dodatkowo punktowanych elementów przetargu na system zarządzania ruchem. - Zależało nam na tym, żeby dla każdego z poruszających się po mieście warszawiaków coś w nim było. Dla kierowców, co oczywiste, jest większa część systemu. Piesi zyskają inteligentną sygnalizację która ich wykrywa, bez potrzeby naciskania przycisku. Rowerzyści z kolei zyskają te urządzenia. Sam tędy jeżdżę, korzystałem z totemu przy Anielewicza i wiem, że to pomaga w dostosowaniu prędkości

Jak to działa?


Zainstalowany w totemie radar mierzy prędkość rowerzysty i przesyła ją do sterownika sygnalizacji świetlnej. Sterownik analizuje te informacje i ustala, czy możliwy jest przejazd przez skrzyżowanie bez zatrzymania. Następnie sterownik zwrotnie przesyła tę informację do totemu z instrukcją dla rowerzysty. Komunikat jest wyświetlany w formie jednego z czterech znaków w kształcie „warszawskiej syrenki”.

  • „Utrzymaj tempo” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta przejedzie płynnie przez skrzyżowanie.
  • „Możesz przyspieszyć” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli przyspieszy, przejedzie płynnie na zielonym.
  • „Możesz zwolnić” – Na przejeździe rowerowym jest aktualnie nadawany sygnał czerwony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli zwolni, przejedzie płynnie na zielonym.
  • „Nie przejedziesz” – Niezależnie od prędkości jazdy, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu.– Znaki pokazują, jaki należy przyjąć styl jazdy, by w miarę możliwości płynnie przejechać na najbliższym skrzyżowaniu oraz oszczędnie gospodarować siłami. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Nasza technologia poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy rowerzystów – mówi Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility.

Totem warszawski

Każdy nowy element małej architektury powinien być wprowadzany w sposób zaplanowany i z poszanowaniem krajobrazu miasta. Dlatego w pracach nad stroną wizualną totemu uczestniczyło Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

"Udało się wprowadzić do projektu motyw jednoznacznie kojarzący się ze stolicą. Animowana postać syrenki nadaje urządzeniu unikatowy warszawski charakter" - tłumaczy w komunikacie prasowym Wojciech Wagner zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Dziś go nie było na prezentacji, gdyż "bije się" o uchwałę krajobrazową.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Pierwszy totem rowerowy już stoi i działa

Przestrzeń

Warszawa. Pierwszy totem rowerowy już stoi i działa

Jakub Dybalski 13 sierpnia 2019

Warszawa. Ruszają testy totemu dla rowerzystów. Z syrenką

Przestrzeń

Warszawa. Ruszają testy totemu dla rowerzystów. Z syrenką

Jakub Dybalski 07 sierpnia 2019

Warszawa. Totemy i „zielona fala” dla rowerzystów już za rok

Komunikacja

Warszawa. Totemy i „zielona fala” dla rowerzystów już za rok

Jakub Dybalski 11 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5