Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Motocykle na buspasach? Policja widzi zagrożenia

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-03-16 15:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Motocykle na buspasach? Policja widzi zagrożenia
fot. fb Renaty Kaznowskiej
Władze Warszawy zapowiedziały próbne dopuszczenie motocykli do jazdy po buspasach. Pomysł ten trafił jednak na przeszkodę. „Komenda Stołeczna Policji odmawia wpuszczenia motocykli na buspasy” – napisała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Pani Kaznowska wprowadza w błąd. Nie jesteśmy stroną decyzyjną. Miasto może, ale nie musi uwzględniać naszej opinii – komentuje Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Motocykliści od dawna postulują o zezwolenie do jazdy po stołecznych buspasach. W zeszłym roku do ich głosów przychyliło się Miasto, które swoją pozytywną decyzję oparło na analizie Politechniki Warszawskiej – okazało się bowiem, że motocykliści, którzy w dużej mierze i tak korzystali z buspasów, nie spowalniali autobusów, ani nie powodowali zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Dlatego też od tej wiosny miasto chciało na próbę zezwolić motocyklistom na korzystanie z dwóch buspasów – na Trasie Łazienkowskiej i w ciągu ulic Radzymińska – al. Solidarności od ul. Krynoliny do Rzeszotarskiej.

Niespodziewanie jednak Renata Kaznowska poinformowała o przeszkodach. „Komenda Stołeczna Policji odmawia wpuszczenia motocykli na buspasy. Warszawska drogówka negatywnie zaopiniowała propozycję. Nie poddajemy się, będziemy w tej sprawie rozmawiać z Policją. Sprawdziliśmy doświadczenia innych miast i opinie policji w innych miastach. Jestem dobrej myśli” – napisała na swoim facebooku Kaznowska.

Komenda Stołeczna Policji potwierdza, że wydała negatywną opinię, ale podkreśla, że nie musi to wstrzymywać działań miasta. – Pani Kaznowska wprowadza w błąd. Nie jesteśmy stroną decyzyjną. Miasto może, ale nie musi uwzględniać naszej opinii – komentuje Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Drogówka swoją opinię motywuje doświadczeniami i obserwacjami, w jaki sposób motocykliści poruszają się po mieście. – Pojawia się wiele pytań. Dopuszczenie motocykli do jazdy bo buspasach nie sprzyja bezpieczeństwu i wprowadza chaos. Autobusy poruszają się z prędkością 50 km/h. Jak ktoś kupuje motocykl o dużej mocy, to zazwyczaj nie po to, by jechać 50 km/h za autobusem. Motocykliści często mają skłonność do szybszej jazdy – mówi Mrozek.

Jak dodaje przedstawiciel policji, na wielu buspasach nie ma oddzielnych zatok przystankowych bądź autobus zajmuje całą szerokość pasa. – Czy motocykliści w takiej sytuacji będą zatrzymywać się za autobusem, czy zechcą go wyminąć? W tym drugim przypadku będą przekraczać linię ciągłą, łamiąc przepisy – wyjaśnia Mariusz Mrozek.

Policja podkreśla, że w niektórych miejscach organizacja ruchu uprzywilejowuje komunikację autobusową, dając kierowcom autobusów dodatkowe możliwości. – Co w sytuacji, gdy jazda z prawego pasa na wprost, przeznaczonego do skrętu w prawo, jest dopuszczona wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej? Czy przywileje przynależne komunikacji będą też dostępne dla motocyklistów?

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5