Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Mniej aut na pl. Pięciu Rogów? Ruszają konsultacje

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-05-09 13:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Mniej aut na pl. Pięciu Rogów? Ruszają konsultacje
fot. WU
Urząd Miasta w Warszawie szykuje konkurs architektoniczno-urbanistyczny dla tzw. Placu Pięciu Rogów, czyli skrzyżowania Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej. Przestrzeń, zdominowana przez samochody, ma stać się bardziej przyjazny dla pieszych. Ratusz przygotował już rekomendowany scenariusz znacznego ograniczenia ruchu.

Tzw. plac Pięciu Rogów, który przecina deptak na Chmielnej, to przestrzeń zdominowana przez samochody. Sporą powierzchnię zajmują parking oraz jezdnie – choć na ul. Szpitalnej i Zgody obowiązuje ruch jednokierunkowy, to kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy w każdą ze stron. Obecnie, jak wynika z analiz, samochodom oddano aż 59% dostępnej powierzchni. Piesi w dodatku muszą zbaczać z trasy, by skorzystać z odsuniętego przejścia przez jezdnie. Miejscy urzędnicy od dawna mówią o przekształceniu tego obszaru w prawdziwy, wielkomiejski plac i uczynienie go bardziej przyjaznym dla pieszych. Wiceprezydent Michał Olszewski mówi wręcz o warszawskim Times Square.

Jesienią zeszłego roku Pracownia Dialogu Lokalnego na zlecenie miasta przeprowadziła diagnozę środowiskową dla obszaru placu i najbliższych ulic. Pozwoli ona na czy i jak zmiana organizacji ruchu wpływa na zachowanie użytkowników placu. Jak wynika z badań, główny ruch pieszy odbywa się w osi ulicy Chmielnej. W ciągu dziesięciu minut od zachodniej bądź wschodniej strony wchodzi ok. 900 osób. Sporo też osób dostaje się od strony Kruczej. Na obszarze badania zaobserwowano znikomy odsetek osób starszych i dzieci, co też dużo może mówić o bezpieczności i dostępności obszaru. Najwięcej użytkowników napływa do obszaru w godzinach popołudniowych (16.00-18.00). Ruch pieszy jest bardziej intensywny w godzinach nocnych w weekend, co zapewne związane jest z życiem nocnym w okolicach ul. Chmielnej.

Problemem tego obszaru jest chaotyczne parkowanie, zajmowanie jezdni przez tzw. krótkie postoje oraz niedostatek miejsc postojowych dla wyładunku z pojazdów dostawczych. W tygodniu, w godzinach pracy, parkuje tutaj i na okolicznych ulicach średnio 141 samochodów. Kierowcy zdają się zwalniać i na ogół przepuszczają pieszych, którzy dość śmiało wkraczają na jezdnie.

Jak zauważają autorzy opracowania, pojawienie się dwóch biurowców w bliskim otoczeniu placu wpłynie na dynamikę ruchu pieszego i jego zwiększenie w nowych korytarzach. Rekomendacje zawierają m.in. stworzenie miejsc do siedzenia (których obecnie, nie licząc tych w lokalach niekomercyjnych, w ogóle nie ma), wprowadzenie zmian w organizacji, które poprawią orientację w przestrzeni. Eksperci piszą, że w celu oddania przestrzeni pieszym warto ograniczyć prędkość i strumień ruchu tranzytowego, liczbę miejsc parkingowych w okolicach Placu oraz wprowadzić miejsca do krótkiego postoju.

Wcześniej urzędnicy proponowali wręcz całkowite zamknięcie ruchu w ramach eksperymentu. Aktualne propozycje ratusza obejmują wprowadzenie strefy zamieszkania w rejonie placu Pięciu Rogów. Ruch samochodów w obie strony miałby być skupiony po wschodniej stronie placu i odbywać się dwukierunkowo w ciągu Kruczej i Szpitalnej. Na ul. Zgoda ruch byłby ograniczony do wjazdów i wyjazdów z Chmielnej. Na razie urzędnicy zbierają opinie mieszkańców, zaplanowane są też dwa spacery 14 maja o godz. 12:00 i 19 maja o godz. 17:00. Zbiórka na parterze Domu Towarowego Braci Jabłkowskich przy Brackiej 25. Natomiast 19 maja o godz, 18:30 odbędzie się spotkanie informacyjne w Marzycielach i rzemieślnikach przy ul. Brackiej 25. – Konsultacje potrwają do końca maja. Wyniki tych rozmów z mieszkańcami pomogą nam w opracowaniu wytycznych do konkursu architektoniczno-urbanistycznego – mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego Urzędu Miasta. 

Kiedy mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekty zmiany? – W czerwcu powinniśmy być w stanie ogłosić sam konkurs. Zobaczymy, jak duże zmiany zostaną zaproponowane. Po rozstrzygnięciu konkursu będziemy w stanie czynić dalsze kroki i będziemy wiedzieli ile czasu to zajmie – wyjaśnia Agnieszka Kłąb.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Przestrzeń

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Marcin Żywiałkowski, jd 18 kwietnia 2016

Warszawa. Plac pięciu rogów jak Times Square?

Przestrzeń

Warszawa. Plac pięciu rogów jak Times Square?

Jakub Dybalski 30 października 2015

Warszawa: Zamkną ruch. Eksperyment na placu pięciu rogów

Przestrzeń

Warszawa: Zamkną ruch. Eksperyment na placu pięciu rogów

Witold Urbanowicz 29 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5