Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Na pl. Pięciu Rogów pojawią się 22 drzewa

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-03-08 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Na pl. Pięciu Rogów pojawią się 22 drzewa
wiz. ZDM Warszawa
Tzw. plac Pięciu Rogów, który ma być gotowy latem, zyska nie tylko przestrzeń dla pieszych i charakter śródmiejskiego miejsca spotkań, ale też drzewa, których mocno w tej części centrum stolicy brakuje. Projektując nasadzenia, dbano o to, by nie zdominowały one charakterystycznego układu przestrzennego tego miejsca, ale go podkreśliły.

Zgodnie z obecnie realizowanym projektem, na nowym placu staną 22 klony polne, które w momencie sadzenia w gruncie (nie w donicach) będą miały 8-9 metrów wysokości. Poza zapewnieniem cienia ich rolą będzie podkreślenie układu ulic, które przecinają plac. Drzewa wyznaczą ciąg ulicy Chmielnej, a także Szpitalnej, która – przechodząc w Kruczą – będzie trasą przejazdu nielicznych autobusów.

Ponieważ wspomniana trasa ma prowadzić wschodnią częścią tego miejsca, drzewa staną bliżej zachodniej części, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich, stanowiących pierzeję placu. Nie przysłonią jednak historycznej ściany. Będą od niej nieco odsunięte, by zapewnić przejście pieszym. Klon polny to drzewo, które wyrasta ponad 15 metrów, ale na żyznej glebie. W śródmiejskich warunkach nie należy się spodziewać takiej wysokości. Za to jego korona kształtuje się od 2-3 metrów ponad gruntem, w sam raz by jednocześnie zapewniać cień i nie rzucać się w oczy pieszym.

Ponieważ drzewa staną w miejscu od dekad wybetonowanym, wymagają szczególnego traktowania, a gleba, do której trafią, zostanie specjalnie przygotowana i przywieziona. Na plac trafią drzewa z rozwiniętą bryłą korzeniową o średnicy 100-130 cm. Każde drzewo zyska osobny system napowietrzająco-nawadniający. W uproszczeniu, w gruncie wokół bryły korzeniowej zostanie zamontowania rura perforowana z wlewem w poziomie posadzki placu.

Zieleń na placu jest elementem, który bardzo leży na sercu warszawiakom. Choć w przeszłości drzew w tym miejscu nie było – warto pamiętać, że przez dziesięciolecia nie był to nawet plac, a po prostu skrzyżowanie ulic – to przy okazji gruntownej zmiany jego charakteru nie można było o niej zapomnieć.

Razem z małą architekturą, fontanną i przewidywanymi w tym miejscu ogródkami restauracyjnymi, drzewa nadadzą placowi Pięciu Rogów zupełnie inny wygląd. W dodatku zależny od pory dnia, bo będą podświetlane reflektorami wtopionymi w nawierzchnię placu, a także od pory roku, bo zielone wiosną i latem klony na jesieni przybierają żółtą barwę, a na zimę zrzucają liście. Nie zmienią jednak przestrzennej perspektywy. Z takim podejściem zgodził się konserwator zabytków, który zaakceptował projekt.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Felietony i komentarze

Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Michał Szymajda 07 grudnia 2020

Warszawa: Wybrany wykonawca dla przebudowy pl. Pięciu Rogów

Przestrzeń

Warszawa: Wybrany wykonawca dla przebudowy pl. Pięciu Rogów

Witold Urbanowicz 24 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5