Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa i Mazowsze wspólnie postulują o środki UE

Dalej Wstecz
Autor:

UM Warszawa

Data publikacji:
2013-09-23 16:16
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa i Mazowsze wspólnie postulują o środki UE
Rzeka Narew koło Nowego Dworu Mazowieckiegofot. Ziptune, Wikipedia
Tylko pieniądze dedykowane kluczowym inwestycjom transportowym na terenie Warszawy i Mazowsza pozwolą nam skutecznie realizować te przedsięwzięcia - zaapelowali dziś wspólnie do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przedstawiciele władz stolicy i województwa.

Wspólne pismo dotyczy podziału środków z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Zgodnie z propozycją, środki przeznaczone dla Warszawy i Mazowsza na realizację inwestycji transportowych miałyby pochodzić nie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak miało to miejsce dotychczas, lecz z Funduszu Spójności.

"Potrzeby aglomeracji warszawskiej w zakresie realizacji inwestycji drogowych, kolejowych i transportu publicznego (.) są w dalszym ciągu ogromne. Wynika to ze szczególnej roli m.st. Warszawy oraz jej obszaru funkcjonalnego, jako stolicy, a także centrum gospodarczego kraju, kreującego napływ interesantów z zewnątrz - zarówno krajowych, jak i zagranicznych - generujących dodatkowy ruch z tym związany. Analizując dotychczas dostępne projekty dokumentów programowych dotyczących pespektywy finansowej 2014-2020 pod kątem możliwości dofinansowania planowanych w mieście inwestycji drogowych, kolejowych i transportu publicznego, chcielibyśmy zaproponować, aby w większym stopniu uwzględniona została przez Pana Ministra szczególna rola m.st. Warszawy, świadczona na rzecz całego kraju i wymiany międzynarodowej" - czytamy w podpisanym dziś liście.

Sygnatariusze apelują do ministra transportu o uznanie Warszawy za węzeł Transeuropejskiej Sieci Transportowej oraz wydzielenie dedykowanej inwestycjom transportowym realizowany na terenie aglomeracji puli środków, np. w formie poddziałania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak zauważają przedstawiciele Warszawy i Mazowsza, "utworzenie odrębnych poddziałań umożliwi poprawę sytuacji Mazowsza, związanej ze zmianą statusu regionu w statystyce UE na "lepiej rozwinięty", co ma określone konsekwencje w postaci znaczącego ograniczenia strumienia środków finansowych w nadchodzącej perspektywie budżetowej UE". Będzie to możliwe m.in. dzięki zmianie funduszu, z którego pochodzić mają pieniądze na ten cel.

Apel podpisali dziś Adam Struzik, Marszałek Województwa mazowieckiego oraz Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialny m.in. za sprawy europejskie i politykę rozwoju gospodarczego stolicy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Prawo & Finanse

MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Justyna Urbaniak 28 sierpnia 2014

Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Komunikacja

Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Paweł Rydzyński 05 sierpnia 2014

Białystok chce kupić 100 nowych autobusów. Co z koleją?

Prawo & Finanse

Białystok chce kupić 100 nowych autobusów. Co z koleją?

Paweł Rydzyński 01 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5