Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Dalej Wstecz
Autor:

Marcin Żywiałkowski, jd

Data publikacji:
2016-04-18 10:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów
fot. Materiały prasowe, PRC Architekci
Już w maju odbędą się konsultacje społeczne w sprawie tzw. placu Pięciu Rogów, u zbiegu Chmielnej, Zgody, Szpitalnej, Brackiej i Kruczej. Władze miasta planują przeobrażenie tej przestrzeni w bardziej dostępną dla pieszych. Rozważane jest nawet jego całkowite zamknięcie dla samochodów, choć na razie bez szczegółów.

Szczególnym miejscem w planie “Nowego Centrum Warszawy” jest plac u zbiegu Chmielnej, Zgody, Szpitalnej, Brackiej i Kruczej. Znajduje się on na przecięciu popularnego deptaka na ulicy Chmielnej, przez co często dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji na przejściach dla pieszych. Samochody pędzą nie zważając na duży ruch pieszych w tym miejscu.

Postulowane w zeszłym roku przez wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza zmiany mają na celu przeobrażenie tego miejsca w wysokiej jakości przestrzeń publiczną. Ma być to miejsce docelowe, a nie tranzytowe jak dziś. Pojawią się ławki i drzewa a ruch samochodowy zostanie ograniczony


fot. DocentX, domena publiczna

Zmiany poprzedzą konsultacje

Konsultacje społeczne odbędą się w maju – mówi Monika Komorowska z Centrum Komunikacji Społecznej – w ich ramach poprosimy mieszkańców i przedsiębiorców z tego obszaru o diagnozę tego co dziś na placu działa dobrze, a co wymaga zmiany. Będziemy również zbierać opinie na samym placu i przez Internet.

Oprócz konsultacji odbędzie się również spacer architektoniczny przybliżający historię tego miejsca i spotkanie dyskusyjne o jego przyszłym zagospodarowaniu – dodaje Monika Komorowska – opinie zebrane podczas konsultacji zostaną włączone do wytycznych dla projektantów, startujących w konkursie urbanistyczno - architektonicznym na zagospodarowanie placu Pięciu Rogów. Własną wizję zmiany charakteru placu zaproponowali ponad dwa lata temu architekci z pracowni PRC Architekci.

Czy okoliczni przedsiębiorcy obawiają się zmian?

Plany ograniczania ruchu na ulicach zwykle wzbudzają gorące protesty okolicznych biznesów, mieszkańców i kierowców. Krytycy często wskazują na fakt, że utrudnienia dla samochodów spowodują spadek dochodów i trudności z dojazdem i parkowaniem.

– Nie obawiamy się zmniejszenia liczby klientów – mówi Marta Jabłkowska z Domu Towarowego Braci Jabłkowskich znajdującego się przy placu. – W wielu miejscach na świecie dojazdy i parkowanie w centrum są mocno ograniczone, a jednak centra te funkcjonują wyśmienicie. Warszawa nie posiada żadnego deptaka, bowiem Nowy Świat czy Krakowskie Przedmieście deptakami nie są. Warto by takim deptakiem stała się w końcu Chmielna i plac Pięciu Rogów. Chcemy, by u zbiegu Chmielnej, Szpitalnej, Brackiej i Zgody powstał plac z kawiarniami, butikami, ciekawymi inicjatywami kulturalnymi i społecznymi. Serce miasta powinno służyć ludziom, a nie być „przelotówką” na inny koniec miasta.

Wskazuje też, że wezmą udział w konsultacjach społecznych organizowanych przez Ratusz – Mamy kilka pomysłów jak dodatkowo oswoić te przestrzeń i uczynić bardziej przyjazną dla użytkowników i podczas takich konsultacji, chętnie będziemy o nich dyskutować – dodaje Jabłkowska.

Zamknąć całkowicie?

W ratuszu są plany by wspomniany plac w ogóle zamknąć dla ruchu samochodowego. Żeby jednak taki zabieg przeprowadzić na stałe najpierw musi on zostać przetestowany przede wszystkim po to, by okoliczne restauracje, kawiarnie i sklepy przyzwyczaiły się do zmiany. Wspomniany test nie może więc potrwać przez jeden weekend, tylko co najmniej przez kilka tygodni, a jak wspominają nasi rozmówcy w urzędu miasta najlepszym okresem na takie eksperymenty są wakacje. Żadne decyzje w sprawie zamknięcia placu nie zostały jednka póki co podjęte.

W zeszłym roku prezydent Wojciechowicz wspominał o możliwym zamknięciu placu dla ruchu samochodowego. Władze Warszawy nie ukrywają, że liczą na efekt podobny do tego, jaki Nowy Jork uzyskał po wyrzuceniu samochodów z Times Square. Jeden z najbardziej znanych placów w Nowym Jorku, kiedyś opanowany przez ruch kołowy, teraz tętni życiem. Proces przemiany Times Square był jednak powolny i przeprowadzany etapami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trasa Świętokrzyska wsuwa się pod tory kolejowe

Przestrzeń

Trasa Świętokrzyska wsuwa się pod tory kolejowe

Leonard Dolecki 18 kwietnia 2016

Warszawa. Plac pięciu rogów jak Times Square?

Przestrzeń

Warszawa. Plac pięciu rogów jak Times Square?

Jakub Dybalski 30 października 2015

Warszawa: Zamkną ruch. Eksperyment na placu pięciu rogów

Przestrzeń

Warszawa: Zamkną ruch. Eksperyment na placu pięciu rogów

Witold Urbanowicz 29 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5