O termomodernizacji budynków najczęściej mówi się w kontekście potencjalnych korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Jak przekonuje przedstawicielka firmy Velux, należy ją propagować także poprzez wskazywanie na istotne aspekty zdrowotne. Polskie domy są bowiem w dużym procencie zawilgocone, niedogrzane i niedoświetlone.
– Głównym motywatorem do podjęcia działań termomodernizacyjnych jest według naszych badań poprawa efektywności energetycznej – mówiła podczas Kongresu Czystego Powietrza w Warszawie Agnieszka Kamińska, dyrektor ds. komunikacji w firmie Velux Polska. – Jest jednak jeszcze jeden ważny element: poprawa samopoczucia i komfortu w domu – podkreśliła. Oceniła przy tym, że często zapomina się o wielu korzyściach, jakie można odnieść z szerszych niż tylko sama wymiana źródła ciepa prac z zakresu termomodernizacji.
Pozbyć się wilgoci, ciemna i chłodu
Wskazywała ona m.in. na wpływ nieodpowiedniego stanu budynków na zdrowie. Powołując się na bazania firmy, wskazywała, że 23 proc. domów w Polsce jest zawilgocone, a 22 proc. – źle doświetlone. Jeszcze więcej, bo 26 proc., jest źle dogrzane. – Jeśli chodzi o edukację, jest tu duże pole do współpracy z państwem, aby nie tylko firmy, które działają w sektorze budownictwa, ale również samorządy i osoby pracujące bezpośrednio z beneficjentami różnych programów komunikowały, że bardzo ważna jest nie tylko wymiana źródła ciepła. Jeśli beneficjent posiada środki i może je zainwestować, to może warto zachęcać do szerszego podejścia – sugerowała.
Prelegentka zwracała uwagę, że takie działanai mogą wpłynąć w długim horyzoncie czasowym na efektywność energetyczną gmin. – Jeśli chodzi o naszą działalność edukacyjną, od pięciu lat wydajemy dokument „Raport zdrowych domów”, w którym wskazujemy, jak budynki wpływają na zdrowie ludzi – opisywała. – O ile każdy jest w stanie sprawdzić, ile kosztuje ogrzewanie domu, o tyle kwestie zdrowia są bardzo trudno wycenialne i trudne do wyobrażenia – argumentowała potrzebę dotarcia z informacjami na ten temat do społeczeństwa.
Dużo budynków czeka na swoją termomodernizację
– Wiele osób ćwiczy teraz na siłowni i prowadzi zdrowy tryb życia, a zapomina o tym, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie są warunki, w jakich mieszkamy, i powietrze, jakim oddychamy – stwierdziła Agnieszka Kamińska. Przekonywała także, że prawodłowo wykonana termomodernizacja może obniżyć nie tylko koszty ciepła, ale także ogólne koszty eksploatacji budynku.
– Jeśli chodzi o polskie zasoby budowlane, ok. 58 proc. budynków jest starszych niż 40 lat. Największy potencjał do oszczędności energii jest w przypadku budynków wybudowanych między rokiem 1945 a 1970 – wskazywała. Dodała przy tym, że często warto przed wymianą źródła ciepła wykonać np. prace izolacyjne, które mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną, co wpłynie na wybór konkretnego rozwiązania, np. wielkości kotła.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.