Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka. Rzeźb już nie ma, przetarg w 2018 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-10-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka. Rzeźb już nie ma, przetarg w 2018 r.
fot. Panek, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Jedną z szeregu planowanych inwestycji Tramwajów Warszawskich jest ok. 2,5-kilometrowa trasa na ul. Kasprzaka. Choć spółka zapowiada przetarg na jej realizację dopiero na przyszły rok, już teraz Zarząd Zieleni przeniósł z pasa zieleni wyjątkowe metalowe rzeźby z lat 60. XX w., tworzące tzw. galerię samochodową.

Tramwaje Warszawskie planują odbudować linię tramwajową w zachodniej części ul. Kasprzaka. Tym razem jednak tramwaje nie będą skręcać w Prymasa Tysiąclecia, tylko pojadą całą długością Kasprzaka do Wolskiej. Dzięki temu komunikacja szynowa w większym stopniu obsłuży intensywnie rozbudowujące się osiedla przy ul. Jana Kazimierza i Ordona.

Spółka dysponuje decyzją środowiskową dla tej trasy. – Kończymy także jej koncepcję, uzgadniamy ostatnie szczegóły (jest to już tylko organizacja ruchu), tak by jak najszybciej ogłosić przetarg na projekt budowlany. Zaplanowaliśmy, że będzie miało to miejsce w 2018 roku i jest to związane z faktem, że inwestycja powinna być skończona z upływem 2020 roku – zapowiada Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. – Harmonogram inwestycji będzie związany z budową metra na Woli, chodzi o wyznaczanie objazdów dla ruchu drogowego – dodaje rzecznik.

Już teraz jednak – choć inwestycja tramwajowa jeszcze nie rozpoczęła się – z pasa dzielącego ulicy Kasprzaka zniknęły metalowe rzeźby. – Po niemalże 50 latach wykonane z odpadów rzeźby, stojące wzdłuż ul. Kasprzaka na Woli, zostały przeniesione na pobliski skwer. W dawnym miejscu ich „postoju” pojadą tramwaje. Jakkolwiek prace w tamtym miejscu mają rozpocząć się w przyszłym roku nie chcieliśmy czekać z przenosinami dzieł sztuki do ostatniej chwili i cały proces przeprowadziliśmy już teraz – wyjaśnia Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni.

Rzeźby same w sobie są dosyć wyjątkowe. – Galeria rzeźb, nazywana „samochodową”, powstała w roku 1968 i była wynikiem odbywającym się wtedy w Warszawie I Biennale Rzeźby z Metalu. Celem wydarzenia było pokazanie możliwości jakie rozwojowi sztuki daje przemysł – wyjaśnia Burkacki.

Przeniesiono m.in. rzeźby „Melodia” Elżbiety Rolke-Misztal, czyli skierowane w niebo struny oplecione serpentynami, „Stalowa Etiuda” Jana Jaworskiego, będąca obeliskiem zbudowanym z powyginanych na wietrze papierowych kartek, „Kompozycja” Tadeusza Siekluckiego w postaci bolidu bobslejowego, „Awangarda” Bronisława Kubicy, czyli trzy postaci z chorągiewkami w rękach, „Żagle” Adama Smolany oraz „Totem” Krystiana Jarnuszkiewicza. Rzeźby, po konserwacji i naprawach, zostały ustawione na skwerze płk. Pacaka-Kuźmirskiego u zbiegu ulic Kasprzaka i Wolskiej. – Dołączyły do stojących już tutaj rzeźb z al. Prymasa Tysiąclecia oraz „Żyrafy” Władysława Dariusza Frycza. Koszt operacji to ok. 120 tys. zł – informuje Mariusz Burkacki.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Przestrzeń

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Witold Urbanowicz 02 sierpnia 2023

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka. Zmiany w ruchu przy Płockiej

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Przestrzeń

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Witold Urbanowicz 02 sierpnia 2023

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka. Zmiany w ruchu przy Płockiej

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5