Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Toruń zatopi jeden z tramwajów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MZK Toruń

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Toruń zatopi jeden z tramwajów
fot. MZK Toruń
Co dzieje się z toruńskimi tramwajami, gdy zestarzeją się na tyle, że nie mogą już wozić pasażerów? Zwykle trafiają na złom. Jeden z nich będzie jednak służył dalej i to pod wodą. Zakupiło go Centrum Nurkowe Piechcin, by 26 lipca o godz. 10.00 zatopić pojazd w sztucznym zbiorniku, służącym do ćwiczeń miłośnikom podwodnych przeżyć.

– Na co dzień wozimy naszych pasażerów wszędzie tam, gdzie mają potrzebę dotrzeć – do pracy, szkoły, ale także w miejsca, gdzie realizują swoje pasje – mówi prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. – Zwykle jeździmy po torach w Toruniu, tym razem jednak trafimy tam, gdzie raczej nikt nie spodziewa się nas spotkać – głęboko pod wodę. Mam nadzieję, że eksplorując nasz tramwaj, nurkowie będą mieli sporo frajdy – dodaje.

By podwodne zwiedzanie tramwaju-emeryta uatrakcyjnić, MZK przygotował naklejki, stanowiące zabawny instruktaż związany z korzystaniem z pojazdu pod wodą. Na przyklejonych do szyb grafikach przeczytamy np. „Nie zabieraj powietrza pasażerom”, „Dla posiadaczy małych płetw – bilet ulgowy”, „Następny przystanek – rafa koralowa”, „W tramwaju maska obowiązkowa”, „Ustąp miejsca starszym nurkom”, „Motorniczy, nie trać ikry!”. Każda z naklejek oraz baner z hasłem przewodnim posiada elementy odblaskowe, by nurkujący, gdy podpłynie i zaświeci latarką, mógł je lepiej dostrzec.

Zanurzenie tramwaju nastąpi w Bazie Nurkowej Piechcin we wtorek, 26 lipca o godz. 10.00. Wcześniej, o godz. 8.30 na miejsce przyjedzie ekipa techniczna i nurkowa. W wydarzeniu weźmie udział prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki, który sam posiada uprawnienia nurkowe i osobiście sprawdzi pod wodą, jak prezentuje się tramwaj w tym otoczeniu. Pojazd MZK dołączy bowiem do już wcześniej zatopionych w kamieniołomie obiektów: 20-metrowego wraku holownika „Czajka”, 13-metrowego betonowego wraku morskiego jachtu „Magda”, drewnianej żaglówki „Statek miłości”, 5-cio tonowej łodzi motorowej „Diana”, formy szkutniczej do jachtu „Venus” , kilku samochodów: Lublina, Hundaya, Skody Favorit, F126 p, motocykla „Kawasaki na stabilnej konstrukcji”, przydomowego zbiornika gazu, rury pokaźnych rozmiarów, jedenastu platform szkoleniowych, kilkunastu luster (różnych rozmiarów) i wielu innych drobniejszych atrakcji .

Tramwaj będzie po zatopieniu najprawdopodobniej najatrakcyjniejszym obiektem do eksploracji nurkowych w Piechcinie, stanowiąc jednocześnie jeden z elementów oporęczowanego i obojkowanego bezpiecznego poligonu podwodnego.

Dający nura tramwaj to pojazd marki Konstal, typ 805 Na o numerze taborowym 253, wyprodukowany w 1984 r. We flocie MZK są obecnie 43 pojazdy dawnego Konstalu, a 18 z nich zostało zmodernizowanych dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej. Na przełomie grudnia 2021 r. i stycznia 2022 r. do Torunia dostarczono pięć nowoczesnych Swingów z bydgoskiej Pesy. W sumie w taborze znajdują się obecnie 22 Swingi – i to one zastępują wysłużone Konstale. Swingi są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mają niską podłogę wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone są w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy i WiFi. Mają też gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów oraz monitory reklamowe. O takich udogodnieniach w starszych tramwajach można było tylko pomarzyć, stąd konieczność stopniowej ich wymiany.

Centrum mieści się nad kamieniołomem w Piechcinie (powiat Żniński, gmina Barcin). Miejsce, w którym znajdzie się toruński tramwaj to malowniczy akwen o powierzchni ok. 5 ha i maksymalnej głębokości 25 m, powstały po zalaniu wapiennego wyrobiska. Obiekt jest przystosowany do celów treningowych, szkoleniowych, rekreacyjnych. Infrastruktura umożliwia prowadzenie nurkowań szkoleniowych na stopnie nurkowe, kursów na uprawnienia uzupełniające i specjalistyczne, nurkowania stażowe, nurkowania rekreacyjne, zapoznawcze oraz docelowo obozy nurkowe. Pod taflą wody można zobaczyć pionowe ściany, stojące drzewa, głazy, jaskinię przez którą można przepłynąć i wiele innych obiektów zatopionych celowo, aby uatrakcyjnić pobyt pod wodą. Amatorom nurkowania towarzyszą często pokaźnych rozmiarów ryby: szczupaki, okonie, karpie, płocie, karasie i ukleje oraz raki i ślimaki w otoczeniu kilku gatunków podwodnej roślinności. Akwen ten dzięki swoim walorom jest również niezwykle atrakcyjny dla fotografowania i filmowania zarówno pod jak i nad wodą.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Prawo & Finanse

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Jakub Rösler 23 sierpnia 2023

Toruń planuje nowy układ linii. Tramwaje wciąż rzadko

Komunikacja

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Przestrzeń

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Redakcja/inf. pras. 26 czerwca 2023

Toruń chwali się zmodernizowanym i zielonym torowiskiem

Komunikacja

Toruń: Tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na stałe trasy

Przestrzeń

Zobacz również:

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Prawo & Finanse

Toruń pokazał nową siatkę komunikacji miejskiej

Jakub Rösler 23 sierpnia 2023

Toruń planuje nowy układ linii. Tramwaje wciąż rzadko

Komunikacja

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Przestrzeń

Toruń: Coraz więcej zielonych torowisk

Redakcja/inf. pras. 26 czerwca 2023

Toruń chwali się zmodernizowanym i zielonym torowiskiem

Komunikacja

Toruń: Tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na stałe trasy

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5