Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Szósty Jazz dotarł do Gdańska. 14,5 mln zł kar dla producenta

Dalej Wstecz
Autor:

oprac. KG

Data publikacji:
2020-01-27 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szósty Jazz dotarł do Gdańska. 14,5 mln zł kar dla producenta
Fot. Tomasz Trawiński FOTO MK Tomasz Tramino
W zeszłym tygodniu na gdańskich torach postawiono szósty tramwaj, który zamówiono w bydgoskiej fabryce. W najbliższych tygodniach dostarczone zostaną kolejne. W sumie, do końca roku, ma być ich 30. W związku z dużym opóźnieniem w dostawach pojazdów miasto już naliczyło kilkunastomilionowe kary dla bydgoskiej spółki.

Dostawę szóstego tramwaju można było zauważyć w nocy z czwartku na piątek (23/24 stycznia) przy ul. Nowe Ogrody. – Cieszę się, że dostawy nowych tramwajów Pesa nabrały oczekiwanego przyspieszenia. W nocy [od red.: z czwartku na piątek] dostarczono szósty zamówiony tramwaj, czekamy w najbliższych dniach na kolejne. Ciężko pracujemy nad zapewnieniem najlepszego komfortu i jakości komunikacji miejskiej w Gdańsku – napisał na swoim profilu FB Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska.

Pesy Jazz Duo mają blisko 30 metrów długości, 2,4 metra szerokości oraz 3,4 metra wysokości. Pomieścić mogą ponad 206 pasażerów. Tramwaj przypomina wyglądem pojazdy tego samego typu, które od kilku lat wożą gdańskich pasażerów. Tramwaj jest wyposażony m.in. w klimatyzację i defibrylator AED, umieszczony w kabinie motorniczego.

Zgodnie z umową, jaką spółka GAiT zawarła z bydgoską spółką Pesa w lutym 2018 roku, pierwsze tramwaje miały trafić do Gdańska w styczniu 2019 r. W pierwszej transzy dostarczonych miało być 15 pojazdów (jest 6 – red.) W związku z wielomiesięcznym opóźnieniem, miasto nalicza kary umowne: za każdy dzień opóźnienia w dostawie każdego tramwaju naliczana jest kwota 8,8 tys. zł brutto, natomiast za opóźnienie tzw. pakietu specjalistycznego – 5,5 tysięcy złotych brutto za każdy dzień. Na dzisiaj jest to już kwota 14,5 mln złotych. Suma naliczonych z tytułu zwłoki kar będzie dokładnie znana w momencie dostarczenia wszystkich tramwajów, terminy dostaw są bowiem rozłożone w czasie i kwoty będą inne dla każdego pojazdu.

W drugiej połowie tego roku dostarczone mają być pojazdy z drugiej transzy, a więc kolejnych 15 tramwajów. Tabor miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje wzmocni się więc w sumie o 30 nowych pojazdów. Nowoczesne Pesy zastąpią kursujące jeszcze po torach tramwaje stopiątki. Na wymianę czeka 14 takich składów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5