Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Rowerzyści na Pomorzu Zachodnim znów się policzyli

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2016-08-26 07:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rowerzyści na Pomorzu Zachodnim znów się policzyli
fot. UM woj. zachodniopomorskiego
Ponad 1000 rowerzystów jednego dnia na Velo Baltica w Dźwirzynie? Tak. Pomorze Zachodnie to jedyny region w Polsce, który prowadzi pomiary ruchu rowerowego na trasach turystycznych. Dzięki temu wiadomo, gdzie jest najwięcej podróżników na rowerach, jak na rowerowy ruch wpływa pogoda, których tras unikają kobiety? To tylko niektóre z wniosków po tegorocznym liczeniu rowerzystów.

– Wyniki badań potwierdziły, że rower jest świetną alternatywą gdy pogoda nie sprzyja tak bardzo plażowaniu. Widzimy, że podobnie jak w Niemczech, poszerzenie oferty miejscowości nadmorskich o trasy rowerowe może znacznie przedłużyć sezon turystyczny, na czym bardzo nam zależy – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Największy ruch rowerowy na trasach nad Bałtykiem, nie powinien dziwić. Latem, to właśnie w pasie nadmorskim przebywa największa ilość turystów, a dla wielu z nich rower jest pierwszym wyborem zaraz po plaży. Dane z pomiarów ruchu rowerowego wskazują, że większe natężenie miłośników dwóch kółek notowano właśnie gdy chłodne powietrze i zachmurzenie nie sprzyjały przebywaniu nad wodą. Badania wskazują, że ruch rekreacyjny w większym stopniu niż transportowy, jest wrażliwy na opady deszczu. Wyprawy rowerowe to coraz częściej rodzinne spędzanie czasu. Potwierdza to ilość osób posiadających rower z fotelikiem czy przyczepką.

Ciekawostką jest również niewielki udział kobiet w grupie rowerzystów przemieszczających się trasami po nasypach kolejowych, które przebiegają w terenie o niskim wskaźniku urbanizacji. W odróżnieniu od trasy Velo Baltica nie odnotowano tam kobiet podróżujących samotnie. Najprawdopodobniej wynika to z niskiego poczucia bezpieczeństwa na terenach odludnych.

Pomorze Zachodnie, jako jedyne województwo w Polsce prowadzi cykliczne pomiary ruchu rowerowego na trasach turystycznych. W tym roku rowerowe pomiary wyznaczono w czterech punktach w środkowej części województwa: na trasie Velo Baltica (Dźwirzyno), na Starym Kolejowym Szlaku (Toporzyk i Charzyno) oraz na Trasie Pojezierzy Zachodnich w Cichorzeczu koło Czaplinka. Badanie przeprowadzono w godzinach od 10 do 16, gdyż można wtedy zaobserwować największy ruch podróżników rowerowych i osób odbywających dłuższe wycieczki. W godzinach wieczornych ruch rowerowy również jest duży, ale są to osoby odbywające raczej krótkie przejażdżki. Dane z pętli indukcyjnej zamontowanej na niemieckiej części trasy EuroVelo 10 na Wyspie Uznam wskazują, że w godzinach od 10 do 16 przemieszcza się 60-70 proc. rowerzystów. Ponieważ Pomorze Zachodnie rozpoczyna proces inwestycyjny budowy tras rowerowych dedykowanych dłuższym przejazdom rowerowym, godziny pomiarowe od 10 do 16 uznano za najbardziej adekwatne do tego założenia.

Pomiary są obecnie ograniczone do sezonu turystycznego, w przyszłości dane będą zbierane automatycznie przez cały rok na wszystkich czterech głównych trasach rowerowych Pomorza Zachodniego.

Pełne dane z pomiarów można znaleźć pod tym linkiem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk ma blisko 600 km tras i darmową mapę rowerową

Komunikacja

Gdańsk ma blisko 600 km tras i darmową mapę rowerową

Jakub Dybalski 16 sierpnia 2016

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Przestrzeń

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Roman Czubiński 11 sierpnia 2016

Berlin. Projekt trasy rowerowej pod U–Bahnem

Przestrzeń

Berlin. Projekt trasy rowerowej pod U–Bahnem

Jakub Dybalski 20 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5