Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Rowery w komunikacji miejskiej. Jak przewozić?

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2016-05-25 11:47
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rowery w komunikacji miejskiej. Jak przewozić?
Fot. ZTM Warszawa
Od czasu do czasu rowerzysta staje przed koniecznością przewiezienia swojego jednośladu środkami zbiorowej komunikacji miejskiej. Jakie są techniczne możliwości transportu roweru w polskich autobusach, tramwajach i metrze?

Przewóz roweru środkami transportu publicznego w polskich miastach co do zasady nie nastręcza problemów. W większości ośrodków nie jest wymagany nawet zakup dodatkowego biletu. Osobną kwestią są jednak techniczne możliwości przewozu dwóch kółek w metrze, autobusach czy tramwajach. Jakie rozwiązania w tym zakresie proponują pasażerom komunikacji miejskiej spółki przewozowe?

Rower zamiast wózka

W zdecydowanej większości polskich środków komunikacji miejskiej rowerzyści muszą stawiać swoje maszyny na miejscu przeznaczonym dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Ten najbardziej oczywisty sposób ma jednak swoje wady. Pierwsza z nich to konieczność nieustannego pilnowania, by jednoślad się nie przemieszczał ani nie narażał innych podróżujących na szkodę. Druga to kłopoty z przewozem wówczas, gdy do pojazdu wsiądzie osoba niepełnosprawna bądź rodzic z dzieckiem w wózku. Regulaminy wielu zakładów komunikacji miejskiej zawierają zapisy nakazujące cyklistom niezwłoczne zwolnienie im miejsc, nawet jeżeli wymaga to opuszczenia pojazdu. Problemy mogą pojawić się także w sytuacji, gdy w wewnątrz znajduje się dużo pasażerów – ich nadmierna liczba nie zawsze pozwala na swobodne wprowadzenie i ustawienie roweru.

Miejsca dla wózków, z którego korzystają także rowerzyści, znajdują się zazwyczaj naprzeciwko drugich drzwi (licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego). Nieco inaczej jest jednak w warszawskim metrze – tam jednoślady przewozi się na początku lub końcu składu (podobnie, jak w pociągach niewyposażonych w wagony rowerowe).

Bagażniki i stojaki

Nieco odmienny sposób transportowania rowerów oferują niektóre z pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie. Część z nich wyposażono w zewnętrzny bagażnik, z którego rowerzysta chcący przetransportować swoją maszynę musi skorzystać. W takiej sytuacji przewoźnik jest zobowiązany, aby podczas jednego kursu o każdej godzinie (od godziny 9.00 do godziny 20) we wszystkie dni tygodnia można było umieścić i zdjąć rower z bagażnika zewnętrznego na dowolnym przystanku wskazanym przez pasażera.

Ciekawy sposób transportowanie jednośladów oferuje kilka szczecińskich autobusów. Umieszczono w nich stojaki pozwalające na wstawienie roweru za przednie koło i przypięcie go pasami. Choć stojak ma formę powszechnie krytykowanego przez cyklistów „wyrwikółka”, to zdaniem szczecińskich rowerzystów w autobusie sprawdza się dobrze.

Autobusy w Gdańsku wyposażono z kolei w wieszaki wewnętrzne. Podobnie, jak w pociągach, jednoślady umieszcza się w nich przednim kołem do góry.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem dysponują najnowsze krakowskie tramwaje - Krakowiaki. Mowa o specjalnie przygotowanych dla rowerzystów poręczach, do których można bezpiecznie przypiąć rower.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Białystok. Tandemy w ramach BiKeR-a chętnie wypożyczane

Komunikacja

Białystok. Tandemy w ramach BiKeR-a chętnie wypożyczane

Jakub Dybalski 19 maja 2016

Wrocławski Rower Miejski się rozpędza

Mobilność

Wrocławski Rower Miejski się rozpędza

Jakub Dybalski 16 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5