Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Rowerowa pętelka przy Trasie Pojezierzy Zachodnich

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
17-02-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Rowerowa pętelka przy Trasie Pojezierzy Zachodnich
mat. prasowe
Województwo Zachodniopomorskie i gmina Cedynia rozwijają współpracę przy rozbudowie sieci dróg rowerowych. Powstaną nowe odcinki, które połączą Cedynię i Osinów Dolny z bardzo atrakcyjną częścią Trasy Pojezierzy Zachodnich. Będzie można wygodnie przejechać np. od Góry Czcibora i słynnych wrzosowisk do przebudowanego mostu w Siekierkach.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz i burmistrz Cedyni Adam Zarzycki podpisali list intencyjny w sprawie budowy tras rowerowych na terenie tej przygranicznej gminy. Planowane inwestycje pozwolą rozwinąć lokalny potencjał turystyczny i gospodarczy, zwiększą mobilność mieszkańców, podniosą poziom bezpieczeństwa na drogach. Nowe odcinki szlaków dla rowerzystów połączą Cedynię z Trasą Pojezierzy Zachodnich, która jest jednym z turystycznych hitów regionu.

– Cedynia wzbogaci długą listę atrakcji przy Trasie Pojezierzy Zachodnich i na pewno przyciągnie wielu podróżujących na dwóch kółkach – przewiduje marszałek Olgierd Geblewicz. – Taka jest właśnie idea budowy Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Województwo tworzy infrastrukturalny kręgosłup, a boczne odcinki, pętelki, odnogi budowane przez lokalne samorządy uatrakcyjniają podróż, zatrzymują rowerzystę na dłużej, zachęcają do odwiedzenia znajdujących się w pobliżu zabytków, punktów widokowych, muzeów czy też do skorzystania z oferty miejscowych restauracji, pensjonatów – tłumaczy Olgierd Geblewicz.

Rozbudowa rowerowej infrastruktury prowadzona będzie na zachód i na południowy wschód od Cedyni. Do polsko-niemieckiej granicy w Osinowie projektowany jest sześciokilometrowy szlak, wzdłuż DW 124 i po nasypie dawnej linii kolejowej Bad Freienwalde – Cedynia. To efekt porozumienia podpisanego przez aamorząd Województwa Zachodniopomorskiego jesienią 2019 r. Zadanie o wartości ok. 3 mln zł ma zostać wykonane do końca 2022 roku.

Umowa o współpracy parafowana we wtorek koncentruje się na kierunku Cedynia – Radostów – Golice – Żelichów. Pierwszy odcinek (3 km) jest gotowy, brakuje kolejnych fragmentów. Zgodnie z listem intencyjnym województwo zrealizuje budowę drogi rowerowej, wzdłuż DW 125, od Radostowa do Golic, czyli około 2,3 km. W tym roku zlecone zostanie wykonanie dokumentacji projektowej. Natomiast gmina wybuduje ścieżkę dla cyklistów w Golicach oraz dostosuje nawierzchnię drogi gminnej Golice – Żelichów do potrzeb ruchu rowerowego. Ten projekt również ma zostać wykonany w 2021 roku, a obejmuje dystans ok. 1,3 km. Planowanym „cedyńskim szlakiem” będzie można wygodnie i bezpiecznie dojechać do Trasy Pojezierzy Zachodnich.

– W ten sposób powstanie bardzo ciekawa, transgraniczna trzydziestokilometrowa pętelka przechodząca przez mosty w Siekierkach i Osinowie – wyjaśnia wicemarszałek Tomasz Sobieraj, który nadzoruje projekty drogowe województwa i przygotowywał porozumienia z gminą Cedynia.

Do czasu wykonania projektowanych fragmentów zapewne otwarta zostanie przeprawa Siekierki - Neurüdnitz (polska część jest gotowa, prace po niemieckiej stronie potrwają jeszcze rok). Ta urokliwa „brama” Trasy Pojezierzy Zachodnich umożliwi przejazd przez Odrę. Stamtąd będzie można skierować się na północ (szlakiem Odra – Nysa), w Osinowie wrócić do Polski i komfortowo dotrzeć do Cedyni.

– A po drodze jest punkt widokowy na Górze Czcibora i słynne Cedyńskie Wrzosowiska – przypomina wicemarszałek Tomasz Sobieraj. – W Cedyni i okolicach jest mnóstwo historycznych i przyrodniczych atrakcji. Co ważne, ta trasa będzie bardzo ciekawa dla turystów, ale też pożyteczna dla mieszkańców gminy dojeżdżających do pracy w Osinowie. Kiedy wrócimy do normalności po COVID-19, na pograniczu znów będzie wzmożony ruch samochodów. Autonomiczna ścieżka dla rowerów oznacza bezpieczeństwo – podkreśla wicemarszałek województwa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Będzie droga rowerowa Kołobrzeg – Dygowo – Pyszka

Mobilność

Będzie droga rowerowa Kołobrzeg – Dygowo – Pyszka

Redakcja/inf. pras. 12 lutego 2023

Pięciokilometrowa droga rowerowa połączy Ustronie Morskie z Dygowem

Przestrzeń

Wrocław. Budowa drogi rowerowej na pl. Jana Pawła II na finiszu

Komunikacja

Gdańsk. Droga rowerowa połączy Śródmieście z Nowym Portem

Komunikacja

Łódź: DDR na Księży Młyn – będzie ponowny przetarg

Mobilność

Zobacz również:

Będzie droga rowerowa Kołobrzeg – Dygowo – Pyszka

Mobilność

Będzie droga rowerowa Kołobrzeg – Dygowo – Pyszka

Redakcja/inf. pras. 12 lutego 2023

Pięciokilometrowa droga rowerowa połączy Ustronie Morskie z Dygowem

Przestrzeń

Wrocław. Budowa drogi rowerowej na pl. Jana Pawła II na finiszu

Komunikacja

Gdańsk. Droga rowerowa połączy Śródmieście z Nowym Portem

Komunikacja

Łódź: DDR na Księży Młyn – będzie ponowny przetarg

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5