Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań ma nowy System Informacji Miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-08-31 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań ma nowy System Informacji Miejskiej
fot. UM Poznań
Od przyszłego miesiąca rozpocznie się wymiana systemu informacji miejskiej w Poznaniu. To potężna operacja, która obejmie nie tylko tabliczki z nazwami ulic czy numerami domów, ale informacje pasażerską, drogowskazy i punkty informacji turystycznej. Miasto zmienia jeden z podstawowych elementów identyfikacji każdej aglomeracji na świecie.

W ramach informacji pasażerskiej już z początkiem września 2017 roku zmieni się grafika wszystkich materiałów umieszczanych w gablotach wiat przystankowych i autobusowych, w tym schematy linii komunikacji miejskiej. Nowością będzie wprowadzenie na wiatach do końca 2017 roku kolorowych kółek z numerami linii tramwajowych, a także wyrazistych tablic z nazwami przystanków. Kolejnym elementem będzie oznakowanie terenów nadwarciańskich, które już w niewielkim fragmencie pojawiło się w tym roku w ramach przystanków tramwaju wodnego, czy plaż miejskich.Pylony z mapami atrakcji turystycznych oraz kierunkowskazy pojawią się prawdopodobnie w przyszłym sezonie. W niedługim natomiast czasie zostanie zrealizowane oznakowanie Plażojady - szlaku rowerowego łączącego trzy poznańskie jeziora: Rusałka, Strzeszyńskie i Kierskie. Zmieni się także oznakowanie cmentarzy. Zgodnie z nową koncepcją oznakowana została podlegająca Zarządowi Zieleni Miejskiej Cytadela oraz niektóre parki i tereny zielone.

Oznakowanie miasta, zabytków, rzeki…

- Nowa księga SIM zawiera wszystkie elementy, na których powinien opierać się dobrze zaprojektowany, spójny i funkcjonalny system informacji - informuje Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta. - Określona została czcionka, podstawowe zasady konstruowania oznakowań w zależności od miejsca i odbiorcy, do którego skierowany jest komunikat, a także zestaw dedykowanych miastu atrakcyjnych ikon - dodaje plastyk miejski.

Zgodnie z nowym SIM zaprojektowane zostały tablice adresowe i ulicowe, kierunkowskazy kierujące pieszych, informacja dla kierowców, pylony miejskie w podziale na pylony śródmiejskie, osiedlowe i historyczne, piesze węzły komunikacyjne, informacja historyczna, a także cała informacja pasażerska dla użytkowników komunikacji miejskiej. System objął także szczegółowe oznakowanie rzeki Warty oraz terenów zielonych i rekreacyjno- sportowych.

SIM to wizerunek miasta

To ważna zmiana, choć nie każde miasto zdaje sobie sprawę z tego jak istotna. Np. w Warszawie mało kto zdawał sobie sprawę jak istotne będzie wprowadzenie spójnej graficznie informacji miejskiej kilkanaście lat temu. Dziś charakterystyczne tabliczki z niebieską nazwą ulicy i mniejszym, czerwonym paskiem z nazwą dzielnicy, są znakiem rozpoznawczym stolicy, kopiowanym przez inne ośrodki. Sami warszawiacy nie zwracają uwagi na spójny system, który w istotny sposób porządkuje miasto.

W Poznaniu pierwszy system powstał 14 lat temu, ale jak przyznają urzędnicy, po prostu się zestarzał. Jego braki wyszły na jaw, gdy próbowano oznaczyć przejście podziemne pod ul. Matyi. Dlatego w zeszłym roku miasto rozpisało przetarg na nowy system, w którym miały być zawarte dobre praktyki związane z tym starym. System zaprojektowało ostatecznie konsorcjum firm DoubleBrand i Kreativia.

– Udało nam się stworzyć kompleksowe opracowanie, które obejmuje wszystkie obszary informacji w przestrzeni miasta. To ważne zarówno dla wizerunku, jak i promocji miasta - wyjaśnia Patryk Pawełczak, doradca prezydenta. - Mając tak spójny system, możemy go wykorzystywać w akcjach informacyjnych. Mamy także materiał graficzny do kampanii społecznych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Rusza bezstacyjny rower publiczny Cross Bike

Mobilność

Warszawa. Rusza bezstacyjny rower publiczny Cross Bike

Jakub Dybalski 31 sierpnia 2017

Poznań. „Duszki” na przejściach dla pieszych

Przestrzeń

Poznań. „Duszki” na przejściach dla pieszych

Jakub Dybalski 31 sierpnia 2017

Prezes PGZ tłumaczy Autosan. Autobusy nieistniejące, ale tańsze

Prawo & Finanse

Prezes PGZ tłumaczy Autosan. Autobusy nieistniejące, ale tańsze

Jakub Dybalski 31 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5