Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Powstanie 18-metrowy Solaris na wodór

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-05-11 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Powstanie 18-metrowy Solaris na wodór
fot. Michał Szymajda
Solaris jeszcze w tym roku zbuduje przegubowy autobus na wodór w najnowszych dostępnych technologiach. Producent chce silniej wejść w ten segment rynku.

Zainteresowanie autobusami z ogniwami wodorowymi rośnie.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się pod Lucerną, w Szwajcarii, Solaris nie tylko pokazał swój nowy 12-metrowy wodorowy autobus, który testowany jest pod Alpami, ale zapowiedział także budowę 18-metrowego, przegubowego autobusu z ogniwami wodorowymi, które samodzielnie zapewnią elektryczność dla silników trakcyjnych.

– Przegubowy pojazd powstanie jeszcze w tym roku, będzie zaś oferowany od drugiego kwartału. Klient będzie miał opcję zamówienia go w różnych wariantach drzwiowych, dla oszczędności będzie unifikowany innymi autobusami Solarisa tak bardzo jak to możliwe – powiedział Paweł Mańkowski, szef technologii wodorowych w Solarisie. Autobus dostanie najnowocześniejsze dostępne na rynku ogniwa paliwowe FCmove HD ora nowe, lekkie zbiorniki na wodór, które pozwalają osiągnąć pojazdom większą pojemność niż autobusy bateryjne analogicznej długości.

Produkcja autobusów 18-metrowych jest konsekwencją coraz większego zainteresowania rynku pojazdami wodorowymi, coraz szerszej sieci stacji tankowania (w Szwajcarii jest ich 11), oraz programom badawczym finansowanym przez Unię Europejską, lub, tak jak w Niemczech, przez rząd federalny lub rządy w landach. Wkrótce do Kolonii dotrze 15 e-busów z ogniwami, dostawy będą trwały także do włoskiego Bolzano (12 wodorowców). Nie bez znaczenia są prognozy dotyczące zainteresowania korzystaniem z transportu publicznego.

– Bardzo dużo ludzi, w związku z cenami paliwa, przejdzie na korzystanie z ekologicznego transportu publicznego. Ten trend widzimy już dzisiaj, musimy być na to gotowi w obszarem największych pojazdów. Jednocześnie wierzę, że w perspektywie roku 2030 spadną ceny zarówno autobusów elektrycznych jak i dla wodorowych. Wierzę, że obie technologie będą znacznie bardziej dostępne dla klientów – powiedział Petros Spinaris, członek zarządu Solarisa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5