Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Podmiejska Kolei Aglomeracyjna w Rzeszowie? Marszałek podpisał

Dalej Wstecz
Autor:

jm, inf. pras.

Data publikacji:
2016-01-12 07:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Podmiejska Kolei Aglomeracyjna w Rzeszowie? Marszałek podpisał
fot. Rafał JasińskiRzeszów
Jest pierwszy krok w kierunku powstania Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu. W urzędzie marszałkowskim został w tej sprawie podpisany list intencyjny. Dokument podpisali samorządowcy z kilkunastu podkarpackich gmin, na terenie których będzie realizowany ten projekt, w tym prezydent Rzeszowa.

Samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Dokument zawiera przede wszystkim wolę współpracy i chęć wspólnej realizacji projektu oraz wstępny podział kompetencji. Liderem projektu będzie samorząd województwa, a lokalne samorządy partnerami. W projekcie będą też uczestniczyć PKP Polskie Linie Kolejowe.

– To jest bardzo ważny projekt. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna pozwoli na szybszy dostęp mieszkańców Podkarpacia z takich powiatów jak kolbuszowski, strzyżowski, dębicki, ropczycko-sędziszowski, przeworski czy jarosławski do stolicy regionu. To będzie miało pozytywny wpływ na środowisko, a także zmniejszy się w Rzeszowie natężenie ruchu – mówił podczas spotkania wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

W ramach projektu planowanych jest szereg inwestycji. Między innymi zakup 12 sztuk nowoczesnego taboru oraz budowa zaplecza technicznego dla pojazdów szynowych. Powstanie także 14 nowych przystanków, a stare przystanki i stacje zostaną wyremontowane. Projekt to także budowa zupełnie nowej linii kolejowej do Jasionki.

– Projekt będzie też uwzględniał dojazd do Portu Lotniczego w Jasionce, do ważnego węzła komunikacyjnego, ale też węzła związanego ze strefą przemysłową, bo to jest na razie istotniejsze niż sam transport pasażerów. Ale gdy lotnisko rozwinie się jeszcze bardziej, gdy będzie więcej pasażerów, kolej aglomeracyjna będzie miała jeszcze większe znaczenie – tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.

Inwestycja została oszacowana na ponad 357 mln złotych. Będzie realizowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie "Rynek Kolejowy".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Dwugłos w sprawie integracji przystanków kolejowych

Przestrzeń

Łódź: Dwugłos w sprawie integracji przystanków kolejowych

Roman Czubiński 01 lutego 2016

Będzie modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Przestrzeń

Będzie modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Jakub Madrjas 14 stycznia 2016

Rzeszów na drodze do kolei aglomeracyjnej

Komunikacja

Rzeszów na drodze do kolei aglomeracyjnej

Michał Szymajda 06 lipca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5