Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

PKP SA wprowadzą parkomaty przy dworcach. Na pierwszy rzut Tarnów

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-05-05 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP SA wprowadzą parkomaty przy dworcach. Na pierwszy rzut Tarnów
fot. Wizardscoat, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły prace nad nowym, ujednoliconym standardem zarządzania obszarami płatnego parkowania przy dworcach kolejowych. Pierwszym miejscem, w którym wdrożone zostały nowe rozwiązania dla pasażerów, jest parking przy dworcu w Tarnowie. Do końca czerwca parkowanie na nim będzie bezpłatne. .

Chcąc ułatwić pasażerom korzystanie z przydworcowych parkingów, PKP rozpoczęły prace nad stworzeniem nowego modelu zarządzania płatnymi miejscami postojowymi. Wdrożenie nowego systemu pozwoli nie tylko zwiększyć efektywność użytkowania przestrzeni parkingowych, ale przede wszystkich ułatwi korzystanie z parkingów klientom kolei. Jednolity standard tego rodzaju usług będzie funkcjonował pod marką PKP Mobility, w ramach której udostępniane będą nowe usługi dodatkowe, takie jak możliwość wypożyczenia samochodów elektrycznych czy rowerów.

– Podróż pociągiem należy traktować jako proces, stąd też tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej jakości usług na wszystkich jej etapach: od zaplanowania wyjazdu, kupna biletu, po skorzystanie z dworca i zajęcie miejsca w pociągu. Możliwość skorzystania z parkingu przy stacji to ważny element usługi, szczególnie dla osób zamieszkujących gorzej skomunikowane obszary. Właśnie dzięki takim dodatkowym inicjatywom podróż koleją jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla jeszcze większej liczby osób, zwłaszcza mieszkańców największych aglomeracji, którzy przemieszczają się regularnie – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA.

W przyjętym pilotażowo systemie zarządzanie parkingami będzie kompleksowo realizowane przez PKP SA. Kolejowa spółka zapewni m.in. urządzenia do pobierania opłat, promocję usługi oraz utrzymanie infrastruktury. Za część zadań, związanych z działalnością operacyjną, będą odpowiedzialni partnerzy zewnętrzni. Osoby korzystające z parkingów będą mogły dokonywać płatności w parkomatach kartą, gotówką (bilonem) oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Planowane są również abonamenty miesięczne. Pierwszy parking, na którym od 1 maja testowane jest nowe rozwiązanie, uruchomiono przy dworcu w Tarnowie. Znajduje się on w korzystnej lokalizacji nie tylko dla pasażerów pociągów, ale także klientów poczty, centrum medycznego oraz innych placówek handlowo-usługowych.

Na powierzchni 900 m kw. zaplanowano 72 wydzielone miejsca postojowe. Do końca czerwca z parkingu będzie można korzystać bezpłatnie. Natomiast od 1 lipca użytkownicy parkingu będą dokonywać płatności w zainstalowanych w czterech punktach placu parkomatach. Nowoczesne urządzenia poboru opłat będą wyprodukowane i obsługiwane przez Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy. Parkomaty zostaną wyposażone m.in. w moduły fotowoltaiczne, dzięki czemu będą one częściowo zasilane przez „zieloną” energię. Opłata za godzinę postoju wyniesie 3 zł. Planowane jest także wprowadzenie możliwości dokonywania opłat za pośrednictwem dostępnych na rynku aplikacji mobilnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rowery miejskie wracają 6 maja

Komunikacja

Rowery miejskie wracają 6 maja

Redakcja 05 maja 2020

Kolej uruchamia PKP Mobility

Mobilność

Kolej uruchamia PKP Mobility

Witold Urbanowicz 29 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5