Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Odwrót od koncepcji autobusów elektrycznych zamiast tramwajów?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-04-28 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Odwrót od koncepcji autobusów elektrycznych zamiast tramwajów?
Fot. Kasper FiszerCzy tramwaj linii 41 zostanie zastąpiony autobusem?
Czy autobusy elektryczne zastąpią łódzkie tramwaje podmiejskie? Przeciwne temu rozwiązaniu są władze Pabianic, wstrzemięźliwy w ocenie jest prezydent Zgierza. Prezydent Łodzi zapewnia natomiast, że stolica aglomeracji pomoże w poszukiwaniach funduszy niezbędnych do remontu infrastruktury tramwajowej.

Podłódzkie samorządy odnoszą się do kontrowersyjnej propozycji prezydent Hanny Zdanowskiej, która zasugerowała, by zastąpić tramwajowe linie podmiejskie autobusami elektrycznymi. W piśmie do władz Ksawerowa stwierdziła, że takie rozwiązanie stanowi tańszą alternatywę dla kosztownej modernizacji zdegradowanej infrastruktury torowej. Wskazywała też, że możliwe jest pozyskanie środków unijnych na budowę systemu autobusowej komunikacji niskoemisyjnej.

Pabianice: Potrzebujemy transportu o dużej przepustowości

Władze miast ościennych raczej nie będą jednak sprzymierzeńcami w realizacji tej wizji. Jednoznacznie za pozostawieniem komunikacji tramwajowej opowiada się Urząd Miejski w Pabianicach. – Być może do innych miejscowości, np. Ozorkowa czy Lutomierska, autobusy elektryczne by się sprawdziły. Dla nas najlepszym rozwiązaniem jest tramwaj choćby ze względu na jego większą pojemność – argumentował podczas wczorajszej konferencji prasowej Grzegorz Mackiewicz, prezydent miasta.

Przypomniał on, że dzięki działaniom magistratu liczba korzystających z tramwajowego połączenia z Łodzią w ostatnich latach wzrosła przeszło dwukrotnie, a pasażerowie wypełniają często składy dwuwagonowe. Już wcześniej deklaracje Pabianic w tym zakresie poparł samorząd Ksawerowa. Do stanowiska Hanny Zdanowskiej krytycznie odniósł się ostatnio także Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

Koreferat do projektu ŁTM ma w ogóle nie powstać

W przesłanym do prezydent Łodzi piśmie argumentuje on, że część winy za niepewną przyszłość tramwaju podmiejskiego ponoszą władze stolicy aglomeracji. Wskazuje na problemy w procedowaniu koordynowanego przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu projektu Łódzki Tramwaj Metropolitalny. – W celu realizacji inwestycji powstało studium wykonalności (...), za sporządzenie którego już zapłaciły poszczególne gminy. Dokument ten (...) miał zostać poddany uaktualnieniu. (...) Z ostatnich informacji przekazanych przez ZDiT wynika, że koreferat aktualizujący studium w ogóle nie zostanie wykonany, mimo że gmina Zgierz zabezpieczyła na ten cel stosowną kwotę – czytamy w dokumencie.

Przemysław Staniszewski dodał także, że Zgierz płaci ZDiT rocznie ok. 1,5 mln zł nie tylko na uruchamianie połączeń, ale także bieżące utrzymanie torowiska. Jedną z przyczyn degradacji infrastruktury ma być w jego opinii „stosowanie niewłaściwego taboru”. – Wierzę, że uda nam się wspólnie wypracować projekt pozwalający na stworzenie jak najlepszego połączenia Zgierza i Łodzi – deklaruje przy tym prezydent miasta, nie zaznaczając jednak jednoznacznie, że transport miałby być realizowany tramwajem.

Tramwajowi miało pomóc powołanie metropolii

Hanna Zdanowska przyczyn trudności w realizacji koncepcji ŁTM upatruje w praktycznym braku ustawy metropolitalnej. – Przygotowaliśmy projekt tramwaju metropolitalnego za 1 mld zł. Brak ustawy o metropoliach pozbawił nas 400 mln zł, akurat na wkład własny – stwierdziła wczoraj w krótkim wpisie na swoim oficjalnym koncie na portalu Twitter. Zadeklarowała także, że Łódź jako stolica regionu będzie pomagać w poszukiwaniu niezbędnych na ten cel środków. Prawdopodobny wydaje się więc odwrót od koncepcji budowy infrastruktury dla elektrobusów forsowanej jeszcze kilka dni temu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Prace ws. tramwajów podmiejskich znów opóźnione

Komunikacja

Łódź: Prace ws. tramwajów podmiejskich znów opóźnione

Kasper Fiszer 06 kwietnia 2017

Zgierz: Łódź nie skonsultowała zmian tras

Komunikacja

Zgierz: Łódź nie skonsultowała zmian tras

Kasper Fiszer 10 marca 2017

Pabianice: Tramwaj zwolni 1 marca

Komunikacja

Pabianice: Tramwaj zwolni 1 marca

Kasper Fiszer 21 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5