Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn stawia na rower miejski. Na razie wersję demo

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-05-16 09:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn stawia na rower miejski. Na razie wersję demo
fot. Nextbike
W Olsztynie wystartował przetarg na stworzenie systemu roweru miejskiego. Na razie projekt będzie prowadzony pilotażowo, a o jego kontynuacji i ewentualnym rozszerzeniu zadecydują mieszkańcy i turyści – korzystając z jednośladów. Start systemu zaplanowano z 10 stacjami na 100 rowerów. W najbliższych latach ta liczba mogłaby wzrosnąć nawet do 500.

Mimo trwającego od 2013 roku sporu urzędników ze społecznikami, udało się jednak podjąć pierwsze kroki w kierunku stworzenia systemu roweru miejskiego. Miałby być on alternatywą dla poruszania się po mieście samochodem lub komunikacją publiczną. W dodatku transport rowerowy z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Olsztyn rozpisał wreszcie przetarg na uruchomienie i obsługę Olsztyńskiego Roweru Miejskiego. Wdrożenie projektu ma jednak charakter pilotażu. Miasto na ten cel przygotowało 350 tys. zł.

Wersja demo systemu zakłada stworzenie 10 wypożyczalni rowerów, w których dostępnych ma być łącznie 100 jednośladów. Wraz z uruchomieniem Olsztyńskiego Roweru Miejskiego wykonawca dostarczy także stronę internetową, gdzie użytkownicy będą mogli się rejestrować i opłacać swoje przejazdy. Uruchomiona ma zostać także aplikacja na telefon do wypożyczania pojazdów. Co więcej, Olszty zawarł w zamówieniu prawo opcji, dzięki któremu liczba stacji mogłaby się zwiększyć o kolejne 10 stacji oraz 50 rowerów. Zamawiający skorzysta z prawa opcji nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Wykonawca będzie miał 20 dni na realizację dodatkowego zamówienia. Prawo to zawarto ze względu na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który ma zamiar wspólnie uczestniczyć w projekcie.

W zamówieniu padły także konkretne lokalizacje stacji. Dziwi brak spójności i rozczłonkowanie tak małego na starcie systemu. Miasto chciałoby zainstalować stacje rowerowe przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Kortowie, na Rynku Starówki, na Placu Konstytucji 3 Maja, przy Skwerze Wakara, w okolicach pętli Plaża Miejska, przy skrzyżowaniach Wańkowicza/Orłowicza, Jagiellońska/Limanowskiego/Sybiraków, a także na placu Roosevelta i przy Aquasferze.

Gdyby miasto znalazło dodatkowe środki na rozszerzenie zamówienia, to kolejne stacje planuje się ustawić na Prawocheńskiego w Kortowie oraz na Pętli Stary Dwór, skrzyżowaniach Wilczyńskiego/Hallera, Iwaszkiewicza/Gałczyńskiego, Dworcowa/Żołnierska, Partyzantów/Dąbrowszczaków i Wojska Polskiego/Jagiellońska. W planach są także wypożyczalnie na Dybowskiego przy domu studenckim oraz Heweliusza przy dawnej pętli autobusowej.

Pilotaż potrwa do 2 grudnia 2018 roku. System będzie podlegał szczegółowej ocenie, na podstawie której zostanie podjęta decyzja co do ewentualnej kontynuacji/rozbudowy projektu w kolejnym roku. – Dzisiaj został ogłoszony przetarg na system Olsztyńskiego Roweru Miejskiego. Zaczynamy od 100 rowerów i 10 stacji, a potem… zobaczymy. Jedno jest pewne – o przyszłości olsztyńskiego roweru miejskiego zadecydują mieszkańcy i turyści, dlatego preferowane jest jak najszybsze uruchomienie systemu, najlepiej z początkiem wakacji – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Cena wdrożenia rowerów stanowi większość w ocenie przetargowej, bo 60%. Po 20% punktów można uzyskać za termin rozpoczęcia realizacji zamówienia od dnia podpisania umowy. Minimalnie zamawiający zastrzega 20 dni, a maksymalnie – 40 dni. Punktowana jest także dodatkowa liczba rowerów, ale punkty przyznane będą, jeżeli będzie ich co najmniej 10. Składanie ofert trwa do 23 maja.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kto uruchomi rowery Mevo na Pomorzu?

Komunikacja

Kto uruchomi rowery Mevo na Pomorzu?

Przemysław Farsewicz 08 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5