Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Nowa edycja funduszy szwajcarskich także na transport

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
06-12-2022
Ostatnia modyfikacja:
22-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MFiPR

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Nowa edycja funduszy szwajcarskich także na transport
fot. WKD
Polska otrzyma z drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy 320,1 mln franków szwajcarskich. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj (5 grudnia) w Warszawie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda i sekretarz stanu ds. gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artieda.

Szwajcaria, chociaż nie jest członkiem Unii Europejskiej, wspiera rozwój kilkunastu państw Wspólnoty (w tym Polski) poprzez specjalną pulę funduszy. Podpisanie umowy na II edycję Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy poprzedziły uzgodnienia pomiędzy Szwajcarią a UE. W czerwcu 2022 r. Szwajcaria i UE podpisały Memorandum of Understanding, w którym m.in. określono wysokość wsparcia dla tych kilkunastu krajów, na co będą przeznaczone środki i kto z nich skorzysta.

– To kolejny program, który będziemy mogli wykorzystać do inwestycji wspierających rozwój gospodarczy i społeczny Polski. Jestem przekonany, że działania polskiego rządu w ramach naszego partnerstwa ze stroną szwajcarską przyczynią się do dalszego rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas uroczystości podpisania umowy.

Minister Puda poinformował, że aby wyrównywać szanse rozwojowe pomiędzy regionami, wsparcie otrzymają średnie miasta, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. – Wsparcie przeznaczymy także na konieczne do rozwoju polskiej gospodarki innowacje i badania naukowe. Pozwoli to naszej gospodarce wejść na wyższy poziom konkurencyjności i odporności na kryzysy – zaznaczył szef MFiPR.

To już II edycja wsparcia rozwoju Polski z funduszy szwajcarskich. Pierwsza była realizowana w latach 2007-2017. Polska otrzymała wówczas 489 milionów franków szwajcarskich (czyli prawie połowę środków, pula dla wszystkich krajów uczestniczących wyniosła 1 miliard CHF). Z dofinansowania korzystała także WKD (zakup taboru, modernizacja infrastruktury), dzięki środkom wybudowany został dworzec w Legionowie.

Kolejna edycja programu

W II edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy planowana jest realizacja dwóch głównych programów:
 • Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 278,7 milionów franków szwajcarskich (oraz dodatkowo 49,882 mln CHF wkładu krajowego);
 • Program Badania Naukowe i Innowacje – 35 milionów franków szwajcarskich (29 mln CHF na badania stosowane i 6 mln CHF na badania podstawowe oraz dodatkowo 6,176 mln CHF wkładu krajowego).
Umowa przewiduje także Pomoc Techniczną (w tym Fundusz Przygotowawczy) w wysokości 6,4 miliona franków szwajcarskich.

MFiPR będzie sprawować funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej, czyli ministerstwo będzie czuwać nad wdrażaniem programu i osiągnięciem jego celów. Wdrażanie (kwalifikowalność kosztów) II edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 r.
Obecnie obie strony – polska i szwajcarska – wspólnie pracują nad szczegółami programów, które będą wdrożone w Polsce. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umów na poszczególne programy. Wtedy zostanie ogłoszony szczegółowy zakres wsparcia i rozpocznie się nabór wniosków.

Wsparcie dla miast z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast

Wsparcie otrzyma kilkanaście średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta, które zostaną objęte pomocą, będą wybrane w otwartym naborze. Operatorem programu będzie MFiPR.
Przykłady obszarów, które będą wspierane w programie:
 • efektywność energetyczna;
 • transport publiczny;
 • gospodarka wodno-ściekowa;
 • gospodarka odpadami;
 • ochrona środowiska;
 • ochrona zdrowia;
 • kształcenie zawodowe;
 • bezpieczeństwo;
 • migracje i integracja społeczna;
 • wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego.
Wsparcie dla badań naukowych i innowacji ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

Wsparcie obszaru badań naukowych i innowacji to wspólna decyzja stron polskiej i szwajcarskiej. – Wynika to z pozytywnych doświadczeń, jakie mamy z pierwszej edycji. Zrealizowaliśmy w niej z sukcesem 31 partnerskich projektów badawczych. Uznaliśmy, że mamy w tej dziedzinie duży potencjał do dalszej współpracy – mówi minister Grzegorz Puda.

Program będzie się składał z dwóch części:
 • badania podstawowe – operatorem będzie szwajcarska agencja Swiss National Science Foundation;
 • badania stosowane – operatorem będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5