Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

MIR przerzuca pół miliarda złotych z kolei na transport miejski

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2013-12-10 11:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MIR przerzuca pół miliarda złotych z kolei na transport miejski
fot. WU
Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska zatwierdziła w piątek zmiany w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Najważniejsze z nich to przesunięcie aż 120 mln euro z kolei na transport miejski, oraz zwiększenie możliwości dofinansowania projektów powyżej dotychczasowej granicy 85 procent.

Przesunięcie kwot w ramach poszczególnych priorytetów to najważniejsze finansowe działania zatwierdzonej przez MIR zmiany w opisie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W poszczególnych gałęziach mają one zakers od 05, do 25 mln euro. Wyjątkiem jest priorytet VII - Transport przyjazny środowisku, gdzie przesunięto aż 120 mln euro z działania 7.1 Rozwój transportu kolejowego do działania 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych.

To nagroda dla miast i wyraźny sygnał, że mimo starań wciąż lepiej radzą sobie one z wydawaniem środków unijnych niż kolej. Wczoraj MPK Kraków rozstrzygnęło przetarg na dostawę nowych tramwajów, który wygrała Pesa. Podpisanie umowy zostało jednak wstrzymane do zapewnienia dofinansowania unijnego. Jeżeli MPK podpisze umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie, pieniądze będą pochodzić właśnie z działania 7.3.

Dobrą wiadomością dla sektora kolejowego jest też kolejna zmiana w opisie POIiŚ – wprowadzenie możliwości zwiększenia wsparcia z Unii Europejskiej dla projektów kolejowych powyżej 85 proc. Warunkiem jest zachowanie ogólnego poziomu dofinansowania na poziomie całego Działania 7.1. Oznacza to możliwość zmniejszenia państwowego wkładu w projektach co będzie ważne, jeżeli nie uda się dokończyć i rozliczyć któregoś z projektów do końca 2015 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Prawo & Finanse

MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Justyna Urbaniak 28 sierpnia 2014

Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Komunikacja

Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Paweł Rydzyński 05 sierpnia 2014

Wrocław nie rezygnuje z przetargu na tramwaje

Prawo & Finanse

Wrocław nie rezygnuje z przetargu na tramwaje

Jakub Dybalski 11 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5