Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Ministerstwo Klimatu: Od 1 stycznia nowe zasady dla stref czystego transportu

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński, współpraca Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-07-13 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo Klimatu: Od 1 stycznia nowe zasady dla stref czystego transportu
fot. pixabay.com/pl/users/DzidekLasek
Prawo do wyznaczania stref czystego transportu mają otrzymać wszystkie gminy bez ograniczeń. Kryteria wjazdu do stref będą mogły być zaostrzane stopniowo (decyzje co do szczegółów mają podejmować samorządy). Projekt nowelizacji nie jest jednak jeszcze przygotowany – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Klimatu na nasze pytania.

Planowany termin zmiany regulacji dotyczących Stref Czystego Transportu to 1 stycznia przyszłego roku. Obecne zaawansowanie prac jest jednak niewielkie. Projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw nie jest nawet jeszcze wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. – Zamierzamy przekazać projekt do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – informuje Ministerstwo Klimatu (MK).

Jak przypomina ministerstwo, gminy, których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy, mogą teraz wprowadzać strefy czystego transportu. Ta możliwość prawna nie jest jednak wykorzystywana w praktyce. Jedynym miastem, które zdecydowało się na taki krok, był Kraków. Na początku ubiegłego roku wyznaczona na Kazimierzu strefa zastąpiła strefę ograniczonego ruchu, zakwestionowaną wcześniej przez wojewodę. Już w marcu jednak wprowadzone przez Radę Miejską zmiany w przepisach praktycznie pozbawiły ją znaczenia. 22 września strefa przestała istnieć także formalnie.

– Obowiązujące przepisy wydawały się elastycznym narzędziem dla gmin, które pozwala na dostosowanie regulacji do specyfiki danego miasta i jego społeczności – przywołuje przyświecające prawodawcy intencje MK. Z całokształtu odpowiedzi wynika jednak, że dotychczasowe rozwiązania nie spełniły tych założeń. Receptą na to ma być pakiet zmian, którego założenia poznaliśmy.

– Celem naszej propozycji [jest] zachęcenie samorządów do tworzenia tych stref z zastrzeżeniem, że decyzja dotycząca stref nadal będzie należała do władz lokalnych – zapowiada resort. Po zmianach prawo do tworzenia stref mają mieć wszystkie gminy, niezależnie od ich populacji. Inne najważniejsze planowane zmiany to możliwość ograniczania ruchu samochodowego w strefach w sposób stopniowy, tak by docelowo możliwość wjazdu miały tylko pojazdy niskoemisyjne: elektryczne, wodorowe, zasilane gazem ziemnym lub płynnym oraz autobusy zeroemisyjne. Dla pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren strefy zostaną wprowadzone obowiązkowe oznaczenia, zróżnicowane ze względu na sposób napędu konkretnego pojazdu oraz spełnianą normę emisji.

Ustawa – wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządu – nie wprowadzi natomiast zasady progresywnego charakteru ograniczeń (im bliżej ścisłego centrum miasta, tym większe wymagania). Decydować mają władze lokalne. – To one najlepiej znają specyfikę danego obszaru – argumentuje resort.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Strefy czystego transportu? Trzeba liczyć się z realiami

Prawo & Finanse

Strefy czystego transportu? Trzeba liczyć się z realiami

Roman Czubiński 10 marca 2020

Strefy ekologiczne w centrach miast coraz bardziej potrzebne

Mobilność

Strefy ekologiczne w centrach miast coraz bardziej potrzebne

Roman Czubiński 06 marca 2020

 

Elektryczne Yutongi pojadą do Polkowic

Komunikacja

Elektryczne Yutongi pojadą do Polkowic

19 października 2020

Szczecin: SPPK z dwiema ofertami na hybrydy

Komunikacja

Szczecin: SPPK z dwiema ofertami na hybrydy

19 października 2020

Sao Paulo: Wznowiono budowę nowej linii metra

Komunikacja

Sao Paulo: Wznowiono budowę nowej linii metra

19 października 2020

Limity miejsc w pociągach. Co z PKP Intercity?

Komunikacja

Limity miejsc w pociągach. Co z PKP Intercity?

18 października 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5