Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków pierwszym miastem ze strefą czystego transportu. Na pół roku

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-12-20 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków pierwszym miastem ze strefą czystego transportu. Na pół roku
Fot. Centrum Kultury Żydowskiej / materiały prasowe
Krakowscy radni uchwalili wprowadzenie niewielkiej strefy czystego transportu na Kazimierzu. Zastąpi ona uchyloną przez wojewodę strefę ograniczonego ruchu. Zmiany wejdą w życie od 4 stycznia. Stolica Małopolski jest pierwszym miastem, które skorzystało z narzędzi przewidzianych w ustawie o elektromobilności.

Wojewoda małopolski zakwestionował wcześniej funkcjonującą na Kazimierzu strefę ograniczonego ruchu. Jego zdaniem segregowała one kierowców w zależności od miejsca zamieszkania, a takie podziały nie miały umocowania w przepisach. Odpowiedzią Krakowa był pomysł skorzystania z przepisów nowej ustawy o elektromobilności, która pozwala na tworzenie tzw. stref czystego transportu.

Strefy czystego transportu to narzędzie, które umożliwia samorządom na ograniczanie wjazdu do pewnych obszarów. Zgodnie z nim miasta mogą wprowadzać opłaty za wjazd do określonych obszarów w pewnych, określonych godzinach. Zwolnione z opłat są m.in. auta elektryczne, wodorowe i na gaz ziemny oraz oczywiście mieszkańcy takiej strefy.

Nowe rozwiązanie miało zostać w Krakowie uchwalone jeszcze przed wyborami, ale sprawa się przeciągnęła. Ostatecznie pojawiła się na sesji rady miasta, która odbyła się 19 grudnia. – Kraków ma strefę czystego transportu. Na razie na pół roku testowo – poinformował Bartosz Piłat z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Krakowska strefa jest relatywnie niewielka i obejmuje ul. Miodową na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała na odcinku od ul. Św. Wawrzyńca do ul. Miodowej, ul. Beera Meiselsa na odcinku od placu Nowego do ślepego zakończenia za ul. Bożego Ciała, ul. Józefa, ul. Nową, pl. Nowy, ul. Estery, ul. Jonatana Warszauera, ul. Kupa, ul. Izaaka, ul. Jakuba, ul. Wąska, ul. Bartosza, plac Bawół, ul. Szeroką, ul. Ciemną, ul. Lewkową, ul. Na Przejściu.

W uchwale wprowadzono też szereg dodatkowych wyłączeń, rozszerzających katalog służb i pojazdów mogących w myśl ustawy wjeżdżać do strefy. I tak zgodnie z decyzją radnych będą mogli do niej wjeżdżać m.in. rowerzyści (były wątpliwości interpretacyjne przepisów ustawy w kwestii możliwości wjazdu rowerów), taksówki (do końca 2025 r.), pojazdy przedsiębiorców mających siedzibę na obszarze strefy, samochodach kierowanych przez osoby niepełnosprawne, służb miejskich, pojazdów zaopatrzenia w określonych godzinach, aut lekarzy, pielęgniarek, położnych posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu w celu udzielania świadczeń zdrowotnych. Po zgłoszeniu do zarządu drogi do Kazimierza będą mogły też wjeżdżać kondukty pogrzebowe oraz orszaki ślubne.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, co oznacza, że najwcześniej zostanie wprowadzona w I połowie stycznia. – Wojewoda się zgodził, żebyśmy nie zdejmowali do tego czasu znaków ograniczenia ruchu – dodaje Piłat.


mat. RM Kraków

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak naprawić ustawę o elektromobilności?

Mobilność

Jak naprawić ustawę o elektromobilności?

Redakcja 02 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5