Partnerzy serwisu:
Mobilność

Metropolia GZM podpisuje pierwsze umowy w ramach budowy Velostrad

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Metropolia GZM

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Metropolia GZM podpisuje pierwsze umowy w ramach budowy Velostrad
fot. UMK
20 grudnia GZM podpisała dwie pierwsze umowy dotyczące dofinansowania budowy velostrady w przebiegu Katowice – Mysłowice, realizowanej w ramach dużego projektu o nazwie Metropolitalna Sieć Tras Rowerowych. Trasa, o której mowa, w pierwszej kolejności połączy dwie katowickie dzielnice, Brynów z Giszowcem. Wbicie łopaty już na wiosnę przyszłego roku.

Wnioski o dofinansowanie zostały złożone do Metropolii przez Miasto Katowice. To pierwsze wypłacane środki z całego programu realizacji szybkich dróg rowerowych, którego GZM podjęła się zaraz po rozpoczęciu swojej działalności. Przypomnijmy, w GZM powstanie aż 120 km szerokich, odseparowanych i szybkich tras, za które w większości zapłaci Metropolia.

Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2020 roku. Przedstawiciele Metropolii mieli do wykonania sporo pracy, począwszy od stworzenia koncepcji wielowariantowych i określenia wstępnych przebiegów, przez wizje terenowe, uzgodnienia z instytucjami zajmującymi się lasami, wodami, kolejami, a skończywszy na negocjacjach z gminami członkowskimi GZM w zakresie formy współpracy. W maju tego roku podpisane zostały porozumienia na realizację kilku odcinków velostrad na terenie całej Metropolii. W następnych miesiącach podpisywano zgody na pozostałe velostrady. W sumie, na chwilę obecną, założono realizację aż 8 metropolitalnych dróg rowerowych.

Faza robót budowlanych, wg aktualnego harmonogramu, rozpocznie się na wiosnę 2023 roku. Pierwszy odcinek, dla którego etap inwestycyjny rozpocznie się w terenie, to Velostrada nr 6 relacji Katowice (Brynów, Giszowiec) – Mysłowice. Właśnie w związku z tą trasą Urząd Miasta Katowice oraz spółka Katowickie Inwestycje złożyły wnioski o finansowanie. Dotyczą one zakupu 10 nieruchomości po kolei piaskowej, niezbędnych do budowy velostrady od Giszowca w stronę Mysłowic, a także projektu budowlanego odcinka tej autostrady rowerowej pomiędzy katowickimi Brynowem a Giszowcem. Wartość tych dwóch dofinansowań GZM to ponad 900 tys. zł.

Droga rowerowa rozpocznie się w Katowicach – w Brynowie, będzie biegła wzdłuż nieczynnej linii kolejowej wzdłuż doliny Trzech Stawów i w dalszym biegu przez dzielnicę Giszowiec. Następnie w kierunku miasta Mysłowice będzie przebiegać wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego (oś. Ćmok).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5