Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Velostrada połączy miasta Śląska i Zagłębia. Koncepcja dla pierwszego etapu gotowa

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
09-03-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf prasowa Metropolia GZM

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Velostrada połączy miasta Śląska i Zagłębia. Koncepcja dla pierwszego etapu gotowa
fot.Metropolia GZM/ Wojciech Mateusiak
Velostrada, czyli szybka trasa dla rowerów, która w pierwszym etapie połączy Katowice z miastami Zagłębia Dąbrowskiego, to obecnie najważniejsza inwestycja w infrastrukturę rowerową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gotowa jest już koncepcja dla I etapu. Ponadto, podczas ostatniej sesji zgromadzenia metropolii, która odbyła się pod koniec lutego, przyjęty został program dalszej budowy spójnej sieci tras.

Którędy planowana trasa będzie przebiegać? Jakie mogą być koszty jej budowy oraz utrzymania? Jak będzie oddziaływać na środowisko? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarto w kompleksowej analizie dla pierwszego etapu velostrady, opracowanej na zlecenie GZM.

1. Velostrada Wschód – z Katowic do Sosnowca, Będzina i Czeladzi

Warianty przebiegu szybkiej drogi rowerowej, a także jej charakterystyka, zostały ujęte w opracowaniu firmy LPW z Katowic pn. „Wielokryterialna analiza i wariantowa koncepcja przebiegu drogi rowerowej (Velostrady) Metropolia Wschód. Etap I”.

Na podstawie otrzymanej analizy Metropolia rekomenduje realizację prac przygotowawczych na dwóch odcinkach. Pierwszy z nich to: Katowice (Bulwary Rawy) – Sosnowiec (ul. Hallera, S86). Długość tego odcinka wynosi 5,4 km, a szacunkowa wartość – 8,1 mln zł. Przebieg drugiego odcinka to: Sosnowiec (ul. Hallera, S86) – Będzin/Czeladź (DK 86). Jego długość wynosi 2,9 km, a szacunkowa wartość – 5 mln zł.

2. Velostrada odseparowana od ruchu samochodowego

Velostrada ma być realizowana zgodnie ze „Standardami i wytycznymi kształtowania infrastruktury rowerowej GZM”. Inwestycja zapewni szybki i bezpieczny przejazd dla rowerzystów. Będzie odseparowana od ruchu samochodowego oraz ruchu pieszych z systemem bezkolizyjnych zjazdów oraz skrzyżowań. Wymagać to może budowy tuneli i kładek.

Rowerzyści będą się przemieszczać dwoma wyznaczonymi pasami ruchu, które łącznie mają mieć minimum 4 metry szerokości. Będą mogli skorzystać z punktów obsługi rowerów. Trasa będzie miała także możliwość połączenia z gminnymi drogami rowerowymi.

3. W planach połączenie pozostałych miast GZM

Trasa łącząca Katowice z miastami Zagłębia Dąbrowskiego to pierwszy etap planowanej inwestycji. Wykonawca koncepcji przebiegu velostrady zaproponował także kolejne warianty jej przebiegu.
Pierwszy z nich zakłada połączenie Bytomia i Piekar Śląskich z Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Drugi projekt łączy Katowice z Tychami. Trzecia propozycja wyznacza przebieg trasy przez Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Chorzów i Katowice.

Velostrady to nie wszystko. Celem jest stworzenie spójnej sieci połączeń rowerowych

Metropolitalny Program Tras Rowerowych został przyjęty przez Zgromadzenie 24 lutego. Określa zasady i tryb realizacji dróg rowerowych o funkcji transportowej i o znaczeniu ponadlokalnym. Przedstawia kierunki rozbudowy dróg, których zadaniem jest stworzenie sieci połączeń. Dzięki temu ułatwione zostanie przemieszczenie się na rowerach podczas codziennych, obligatoryjnych podróży np. do pracy, szkoły, na zakupy, do przychodni.

Dokument wyznacza także podział zadań przy realizacji tych inwestycji pomiędzy Metropolią GZM a gminami na trasie ich przebiegu. Metropolia zaangażuje się finansowo w budowę nowych dróg rowerowych o znaczeniu transportowym.

1. Kompleksowy program budowy dróg rowerowych o znaczeniu transportowym

Pierwszym elementem jest budowa velostrad, ale MPTS jest znacznie szerszy. Jego celem jest wdrożenie wspólnego programu rozbudowy dróg rowerowych, dzięki czemu powstanie spójna sieć. Umożliwi to na maksymalnie wykorzystanie potencjału transportowego prowadzonych inwestycji rowerowych w poszczególnych gminach.

2. To uszczegółowienie studium tras rowerowych

Podstawą do podjęcia prac nad planowaniem przebiegu metropolitalnych dróg rowerowych jest dokument „Metropolia przyjazna rowerom – studium systemu tras rowerowych dla Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii (GZM)”. Dokument ten, stworzony wraz z mieszkańcami GZM, przedstawia główne kierunki rozbudowy dróg rowerowych.

Na Metropolitalny System Tras Rowerowych (MSTR) GZM składa się sieć podstawowych tras, tworzona przez 87 korytarzy ruchu rowerowego, w tym:
  • 33 trasy główne łączące gminy GZM ze sobą i sąsiednimi gminami. Rozpoczynają się przeważnie w centrum gminy lub na skrzyżowaniach i rozwidleniach z innymi trasami głównymi. Trasy te mają charakter regionalny, zarówno komunikacyjny, jak i turystyczny;
  • 45 tras drugorzędnych, które również łączą gminy GZM ze sobą oraz mają charakter zarówno transportowy, jak i turystyczny;
  • 9 łączników, z których 7 stanowi odgałęzienia tras głównych i drugorzędnych, a które ułatwią do nich dojazd.

3. Kolejny krok: ustalenie harmonogramu prac

Kolejnym krokiem będzie uzgodnienie zasad współdziałania z gminami, w tym sporządzenie harmonogramu realizacji projektu i określenie zasad finansowania. Następnie, we współpracy z poszczególnymi gminami, będzie można rozpocząć działania inwestycyjne.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Poznań. Rowerowa droga solna będzie kompletna

Mobilność

Poznań. Rowerowa droga solna będzie kompletna

Redakcja/inf. pras. 04 sierpnia 2023

Metropolia GZM ma umowy na kolejne Velostrady

Mobilność

Metropolia GZM ma umowy na kolejne Velostrady

Redakcja/inf. pras. 05 lipca 2023

Metropolia GZM podpisuje pierwsze umowy w ramach budowy Velostrad

Mobilność

120 km Velostrad w GZM. Jest porozumienie 11 miast

Przestrzeń

Zobacz również:

Poznań. Rowerowa droga solna będzie kompletna

Mobilność

Poznań. Rowerowa droga solna będzie kompletna

Redakcja/inf. pras. 04 sierpnia 2023

Metropolia GZM ma umowy na kolejne Velostrady

Mobilność

Metropolia GZM ma umowy na kolejne Velostrady

Redakcja/inf. pras. 05 lipca 2023

Metropolia GZM podpisuje pierwsze umowy w ramach budowy Velostrad

Mobilność

120 km Velostrad w GZM. Jest porozumienie 11 miast

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5