Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro ogłasza konkurs na projekty kolejnych stacji II linii

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-12-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro ogłasza konkurs na projekty kolejnych stacji II linii
fot. Martyn Janduła
Metro Warszawskie ogłosiło konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej kolejnych stacji II linii – dwóch na Bemowie oraz trzech na Bródnie. Według założeń w projektach stacji mają zostać częściowo wykorzystane rozwiązania architektoniczne z centralnego odcinka II linii. Stacje, których projekty zostaną wybrane w konkursie, mają powstać do 2022 r.

Warszawa nie poprzestaje rozbudowy metra na centralnym odcinku II linii metra. Toczy się przetarg na wykonawców odcinków 3+3 – czyli przedłużeń po trzy stacje w kierunku zachodnim, na Wolę, oraz w kierunku wschodnio-północnym, na Targówek. Teraz Metro Warszawskie ogłasza konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej kolejnych stacji II linii metra – dwóch na Bemowie oraz trzech na Bródnie.

Na zachód i na wschód

Na odcinek zachodni, o długości ok. 2,12 km, składają się dwie stacje z dwoma odcinkami tuneli szlakowych z wentylatorniami. Stacja C-5 o roboczej nazwie Ulrychów (Wola Park) znajdzie się pod Górczewską, w rejonie ulicy Białowiejskiej. Kolejna stacja, C-4 o roboczej nazwie Górce (Powstańców Śląskich), jest zaplanowana pod Górczewską, w rejonie ratusza dzielnicy Bemowo oraz skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich.

Na odcinku wschodnio-północnym, o długości ok. 3,95 km, przewidziano trzy stacje i trzy odcinki tuneli szlakowych z wentylatorniami. Stacja C-19 Zacisze powstać ma pod ul. Figara, po południowej stronie skrzyżowania ul. Litawora z ul. Rolanda. Kolejną stację, C-20 Kondratowicza, przewidziano pod skrzyżowaniem ul. Kondratowicza z ul. Malborską, po zachodniej stronie ul. Św. Wincentego. Ostatnia stacja, C-20 Bródno (Rembielińska) powstać ma pod ul. Kondratowicza po wschodniej stronie ul. Rembielińskiej.

mat. Metro Warszawskie

Za stacjami końcowymi znajdą się tory odstawcze z komorą do zawracania oraz stanowiskiem do obsługi pociągów i drobnych napraw z zapleczem technicznym oraz socjalnym. Koncepcja stacji C-19 powinna zawierać schemat rozbudowy konstrukcji stacji umożliwiającej budowę odgałęzienia II linii metra w kierunku Białołęki. Zgodnie z warunkami konkursu złożone projekty mają stanowić kontynuację rozwiązań przyjętych na odcinku centralnym II linii metra w zakresie zadaszeń wyjść (tzw. motylki) oraz elementów ściany zatorowej (na centralnym odcinku zastosowano emalię na blasze z kolorowymi grafikami Wojciecha Fangora, przedstawiającymi nazwy poszczególnych stacji).

Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 16 lutego 2015 r. Następnie uczestnicy będą mieli co najmniej 90 dni na złożenie prac, licząc od daty zaproszenia do składania prac. Każdy ze startujących może złożyć projekt tylko na jeden odcinek – zachodni lub wschodnio-północny. Na zwycięzcę konkursu – w każdej z dwóch jego części – czeka nagroda po 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji "z wolnej ręki" ws. wykonania projektów budowlanych. Ponadto dla każdego z odcinków mogą zostać przyznane cztery wyróżnienia po 25 tys. zł.

mat. Metro Warszawskie

Koszt wykonania projektów budowlanych, dokumentacji oraz nadzoru autorskiego w przypadku odcinka zachodniego szacowany jest na nieco ponad 25 mln zł brutto, natomiast dla dłuższego odcinka wschodnio-północnego – prawie 40 mln zł brutto.

Siedem kryteriów

Prace oceniać będzie 9-osobowy sąd konkursowy, któremu będzie przewodniczyć Marek Mikos, p.o. dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta. Pod uwagę będzie brane aż siedem kryteriów: walory konstrukcyjno-technologiczne (5%), walory eksploatacyjne (10%), minimalizacja oddziaływania obiektów metra na środowisko w czasie eksploatacji (10%), koszt wykonania projektu budowlanego wraz z nadzorami autorskimi (30%), rozwiązania architektoniczne (25%), powiązanie stacji metra z innymi środkami komunikacji publicznej (10%) oraz program i rozwiązania technologiczne torów odstawczych i do zawracania pociągów (10%).


W ramach walorów konstrukcyjno-technologicznych pod uwagę brane będzie m.in. zastosowanie technologii budowy stacji umożliwiające jak najszybsze przywrócenie ruchu komunikacyjnego, w tym etapowanie, technologia budowy tuneli umożliwiająca ograniczenie kolizji z istniejącą zabudową i infrastrukturą podziemną, rozwiązania minimalizujące zakres i czas trwania przebudowy istniejącej infrastruktury podziemnej, minimalizacja oddziaływania budowy na środowisko oraz sposoby zabezpieczenia ewentualnych pomników przyrody nieożywionej, zabytków kultury znajdujących się w bliskim sąsiedztwie placu budowy.

W przypadku walorów eksploatacyjnych premiowane będzie zapewnienie rozwiązań uniwersalnych dla systemów "całoliniowych", działających na I i II linii metra (dotyczy m.in. systemów sterowania ruchem, urządzeniami technicznymi, urządzeniami energetycznymi, radiołączności, systemu telewizji przemysłowej, systemu informacji pasażerskiej). Oprócz tego pod uwagę brane będą zastosowanie urządzeń technicznych z zapewnionym zapleczem serwisowym w Polsce, rozwiązania dotyczące optymalnej ilości i lokalizacji wejść, schodów ruchomych oraz wind, zastosowanie materiałów o wysokiej trwałości i odporności na zniszczenie, uszkodzenie (wandaloodporne), dające możliwość łatwej wymiany w wypadku uszkodzenia.

Przy kryterium rozwiązań architektonicznych punktowane będą rozwiązania zapewniające maksymalny poziom obsługi osób niepełnosprawnych (pod warunkiem ich zgodności z przepisami), sposób wkomponowania obiektów w zabudowę miasta, estetyka i atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, program i sposób zlokalizowania pomieszczeń komercyjnych oraz stanowisk komercyjnych (bankomaty, reklamy), racjonalne wykorzystanie dostępnego terenu. Dodatkowym warunkiem jest zapewnienie dostępu do ścian i wyposażenia technicznego (możliwość łatwego demontażu elementów zabudowy, odpowiednie wymiary i waga).

Powiązania stacji metra z innymi środkami komunikacji publicznej zakładają usytuowanie wejść/wyjść ze stacji tak, aby umożliwić dogodne dojście pasażerów do komunikacji publicznej, skomunikowanie stacji z istniejącymi i projektowanymi węzłami komunikacyjnymi oraz ograniczenie ingerencji w nawierzchnie drogowe i tramwajowe w rejonie usytuowania każdej stacji.

Ostatnie kryterium (program i rozwiązania technologiczne torów odstawczych i do zawracania pociągów) obejmuje m.in. rozszerzenie funkcji stacji i torów odstawczych o funkcje przeglądowo-naprawcze taboru. Punktowane będą ilość pociągów możliwych do obsłużenia oraz zakres obsługi taboru (przeglądy okresowe techniczne, demontaż wózków, sprzątanie, mycie).

II linia się rozbuduje

Teraz Warszawa czeka na otwarcie pierwszego, centralnego odcinka II linii metra. Władze miasta postanowiły przedłużyć testy tego nowego, 6-kilometrowego odcinka z siedmioma przystankami po pożarze, do jakiego doszło w pomieszczeniach technicznych stacji C-9 Rondo Daszyńskiego. Jego otwarcie, według niepotwierdzonych oficjalnie przez miasto informacji, może nastąpić na przełomie stycznia i lutego 2015 r.

Plany Warszawy zakładają, że do 2022 r. – w ramach nowej perspektywy unijnej – II linia wydłuży się o blisko 13 km i 11 stacji. W pierwszej kolejności – do 2019 r. – powstaną tzw. odcinki 3+3 – to jest po trzy stacje w każdą stronę (na Wolę i Targówek). W tej chwili trwa przetarg na wykonawców – oddzielnie dla każdego z tych dwóch odcinków. Termin składania ofert mija na przełomie marca i kwietnia 2015 r.

Kolejny etap, do 2022 r., zakłada właśnie budowę pięciu stacji (teraz toczy się konkurs na wykonanie ich projektów) – dwóch na Bemowie i trzech na Bródnie. Na wschodnio-północnym odcinku II linia metra dotrze do zaplanowanej stacji końcowej, z możliwością zbudowania odgałęzienia na Białołękę. Na zachodzie zabraknie jeszcze trzech przystanków i Stacji Techniczno-Postojowej. Na razie nie ma możliwego terminu budowy tego ostatniego odcinka. Do czasu jego realizacji pociągi będą obsługiwane z STP Kabat na I linii oraz właśnie z rozbudowanych torów odstawczych na trasie II linii.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5