Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Mamut wróci na stację Płocka. Specjalna gablota

Dalej Wstecz
Autor:

Metro Warszawskie / oprac. WU

Data publikacji:
2019-03-06 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Mamut wróci na stację Płocka. Specjalna gablota
mat. prasowe
Metro: Mamut wróci na stację Płocka. Specjalna gablota
Metro: Mamut wróci na stację Płocka. Specjalna gablota
Metro: Mamut wróci na stację Płocka. Specjalna gablota
Mamut, którego szczątki zostały odkryte na budowie wolskiego odcinka II linii metra, zostanie wyeksponowany na stacji metra Płocka. Na antresoli pojawi się specjalna gablota podłogowa, w której umieszczone zostaną wydrukowane w 3D kości prehistorycznego zwierzęcia.

W zeszłym roku przy budowanej stacji metra C8 na Woli odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Wstępne informacje wskazują, że kości mogą należeć do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, które żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu (zwanego często epoką lodowcową). Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton. Wiek znaleziska datuje się na 100-120 tysięcy lat.

O wyeksponowanie zwierzęcia na tej stacji apelował burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski. Pomysł ten został uwzględniony. Podczas spotkań Metra z projektantem, wykonawcą oraz Muzeum Archeologicznym postanowiono, że najlepszym rozwiązaniem będzie gablota podłogowa. Znalezisko formalnie należy oczywiście do Skarbu Państwa, które zdecyduje o jego przekazaniu do właściwego muzeum. Muzeum Archeologiczne, sprawujące archeologiczny nadzór nad budową metra, wykonało skan kości. Dzięki temu możliwy będzie wydruk kości w 3D i w takiej formie mamut zostanie wyeksponowany.

Gablota zlokalizowana będzie na antresoli, przy wyjściu w kierunku ulicy Wolskiej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości tego ssaka. Jak informuje Metro, szkło na poziomie posadzki jest o odpowiednich parametrach antypoślizgowych. Elementami zapewniającymi antypoślizgowość są nadrukowane elementy graficzne, gwarantujące zachowanie jego przejrzystości Gablota miałaby wymiary 1,5 x 1,5 m.

Obecnie kości są poddawane konserwacji i badaniom. Datowaniu w celu określenia gatunku ssaka poddany jest muł, w którym kości były znalezione. Jest on bardzo zanieczyszczony, m.in. biologicznie i nie jest pewne, czy otrzymamy jednoznaczne wyniki. Powinny być na przełomie marca i kwietnia.


fot. Firefloors, Mury obronne Wrocławia

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5