Partnerzy serwisu:
Mobilność

Metro: Bez wentylatorów ani rusz

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
23-09-2018
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Metro Warszawskie

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Metro: Bez wentylatorów ani rusz
fot. MW
Rozbudowa II linii nie zwalnia ani na chwilę. Ale budowa metra to nie tylko stacje i tunele. To również wiele ważnych i skomplikowanych systemów, dzięki którym metro można eksploatować wydajnie i bezpiecznie. Jednym z takich systemów jest wentylacja. Wykonawca wschodniego odcinka właśnie zainstalował ogromne wentylatory, które będą zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza na stacji Trocka. W sumie na rozbudowywanych odcinkach pojawią się 22 takie urządzenia.

Obecnie na centralnym odcinku znajdują się 34 wentylatory, po rozbudowie odcinków na Targówek i Wolę liczba ta zwiększy się do 56. Gdyby zaprząc je wszystkie do pompowania np. balonu – w ciągu minuty byłby on już wielkości największego warszawskiego apartamentowca Złota 44 (260 tys. metrów sześciennych kubatury). Po oddaniu odcinków 3+3 urządzenia te będą w stanie wymienić całkowicie powietrze na linii M2 w ciągu zaledwie 6 minut.

Pociągi jak tłoki

Na co dzień jednak nie wszystkie wentylatory muszą pracować z tak dużą wydajnością. Poza wymianą powietrza, wentylatory odgrywają też istotną rolę w podniesieniu komfortu korzystania z metra. Pociągi poruszające się w tunelu pracują jak tłoki w strzykawce pchając i zasysając za sobą masy powietrza. Dopiero odpowiednie gospodarowanie – odprowadzanie i wtłaczanie powietrza za pomocą czerpnio-wyrzutni (gdzie wentylatory odgrywają kluczową rolę) pozwala pasażerom komfortowo oczekiwać na pociąg stojąc na peronie i nie doświadczając mocnych przeciągów.


fot. MW

Chłodzenie tuneli

Wentylatory są też istotne ze względu na utrzymanie odpowiedniej temperatury w upalne dni. Ponieważ Metro Warszawskie nie jest wyposażone w klimatyzację strefy pasażerskiej, podstawowym sposobem na obniżenie temperatury jest nocne wietrzenie tunelu – czyli właśnie intensywna wymiana powietrza za pomocą czerpnio-wyrzutni.

Dwa metry średnicy

Wydajność pracy wentylatorów w warszawskim metrze waha się od ok 160 do 270 tysięcy metrów sześciennych na godzinę (kubatura zamku w Malborku to 250 tys. m3). Zależy głównie od średnicy wirników, które wynoszą od 160 centymetrów, do ponad dwóch metrów. W sumie w całej sieci metra znajduje się 119 tego typu urządzeń.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Przestrzeń

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Witold Urbanowicz 14 września 2023

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Przestrzeń

Mimo zapowiedzi betoniarnia dalej blokuje budowę metra

Witold Urbanowicz 14 września 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5