Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Mazowieckie ma do rozdysponowania 64 mln zł na transport. Rusza konkurs

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-04-26 16:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mazowieckie ma do rozdysponowania 64 mln zł na transport. Rusza konkurs
fot. Martyn Janduła
Mniejsze korki na ulicach, czystsze powietrze i poprawa bezpieczeństwo mieszkańców. To właśnie cele konkursu o unijne dofinansowanie inwestycji z zakresu mobilności miejskiej. Do rozdysponowania są ponad 64 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. O wsparcie mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne i przedsiębiorstwa realizujące usługi publiczne. Mają na to czas do 3 sierpnia.

Jak rozwijać transport miejski? Po pierwsze tak, aby zachęcać mieszkańców do korzystania ze środków transportu zbiorowego. Po drugie, w sposób przyjazny dla środowiska, a po trzecie kompleksowo. To wszystko oznacza różne możliwości przesiadek w trakcie drogi do pracy lub szkoły, mniejsze korki na ulicach, czystsze powietrze, a także poprawę bezpieczeństwa kierowców, rowerzystów oraz pieszych. I właśnie w tym pomogą fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Od 28 kwietnia do 3 sierpnia trwa kolejny konkurs o dofinansowanie projektów promujących niskoemisyjny transport.

Na co, dla kogo i ile?


Fundusze unijne dostępne są na realizację kompleksowych inwestycji obejmujących centra przesiadkowe, ścieżki rowerowe, autobusy niskoemisyjne, a także inteligentne systemy zarządzania ruchem. Możliwy jest zakup autobusów spełniających normę EURO VI, zwłaszcza z napędem alternatywnym, czyli na przykład elektrycznym, gazowym, czy hybrydowym. Wsparcie pokryje także zapewnienie instalacji do dystrybucji energii oraz infrastrukturę uzupełniającą, m.in. zjazdy, zatoki autobusowe i przystanki. Ze środków programu regionalnego powstaną ścieżki rowerowe, które ułatwią mieszkańcom dojazd do urzędów, szkół, czy punktów usługowo-handlowych. Rezygnacji z samochodu sprzyjać będą kolejne parkingi „Parkuj i Jedź”. W zarządzaniu natężeniem ruchu pomogą natomiast inteligentne systemy transportowe. Co dokładnie? Na przykład systemy centralnego sterowania sygnalizacją i ruchem, znaki drogowe o zmiennej treści pozwalające na informowanie kierowców o sytuacji na ulicach.

– Preferujemy projekty jak najbardziej kompleksowe, integrujące różne środki transportu, a więc poprawiające komfort codziennego podróżowania. Szanse na unijne dofinansowanie zwiększa realizacja projektu w partnerstwie, a także podejmowanie działań na terenach rewitalizowanych, czyli znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Pula konkursu wynosi ponad 64 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, a także przedsiębiorstwa świadczące usługi publiczne w zakresie transportu. Należy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego w realizację inwestycji na poziomie co najmniej 20 procent. Na wykonanie prac mają czas do połowy 2020 r.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o konkursie w ramach Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza Podziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, typ projektów: Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej dostępny jest w regulaminie na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Nabór wniosków prowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Zapraszamy do kontaktu z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich zlokalizowanym w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednym z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

O RPO WM 2014-2020


Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
146 mln zł wsparcia z UE na pomorskie projekty transportowe

Komunikacja

146 mln zł wsparcia z UE na pomorskie projekty transportowe

Jakub Dybalski 26 kwietnia 2017

Olsztyn: Są pieniądze od marszałka na 4 nowe tramwaje

Komunikacja

Olsztyn: Są pieniądze od marszałka na 4 nowe tramwaje

Martyn Janduła 12 kwietnia 2017

Prawie 40 km kolejnych ścieżek rowerowych na Mazowszu

Przestrzeń

Prawie 40 km kolejnych ścieżek rowerowych na Mazowszu

jd/inf. pras. 06 kwietnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5