Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Lublin. Planer podróży wspomagany sztuczną inteligencją

Dalej Wstecz
Autor:

inf. pras oprac. JM

Data publikacji:
2021-07-08 12:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
UM Lublin

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin. Planer podróży wspomagany sztuczną inteligencją
rys. UM Lublin
Gmina Lublin bierze udział w międzynarodowym projekcie opracowania asystenta podróży wspomaganego sztuczną inteligencją. System ma "tworzyć" spersonalizowane porady w oparciu o doświadczenia użytkowników. W opracowaniu mają pomóc badania ankietowe realizowane równolegle w Lublinie, Monachium, Kopenhadze oraz Stambule.

Jak informuje Gmina Lublin, rozpoczęły się badania ankietowe prowadzone wraz z Gehl Architects w ramach projektu „Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników i tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności” – AI-TraWell. W ramach projektu mają zostać opracowane narzędzia analityczne służące stworzeniu planera podróży, a mieszkańcy będą mieli szansę wypowiedzieć się na temat tego, jakie elementy środowiska miejskiego są dla nich atrakcyjne.

Pilotażowy inteligentny asystent podróży


Głównym celem projektu AI-TraWell jest opracowanie pilotażowego rozwiązania w postaci aplikacji mobilnej o charakterze planera podróży, wzbogaconej o narzędzia umożliwiające gromadzenie obiektywnych i subiektywnych danych ­– nie tylko dotyczących codziennych podróży użytkownika, lecz także jego odczuć i opinii na temat szeroko rozumianego otoczenia. Takie podejście ma umożliwić dokładne określenie, które elementy środowiska miejskiego mieszkańcy postrzegają jako atrakcyjne, co z kolei pomoże w lepszym planowaniu oraz zarządzaniu przestrzenią publiczną. Różnicą w stosunku do istniejących rozwiązań w tym zakresie jest zorientowanie na użytkownika i sugerowanie tras na podstawie osobistych – definiowanych przez samych użytkowników – preferencji podróży.

Ankieta, którą można wypełnić na stronie internetowej Maptionnaire koncentruje się na zbadaniu m.in.:
  • w jaki sposób mieszkańcy miast podróżują do centrum,
  • co wpływa na wybór przez mieszkańców konkretnych tras,
  • w jaki sposób odbierają inne czynniki podczas codziennych podróży, np. jakość nawierzchni, poziom hałasu, obecność zieleni na trasie.
Kilka miast Europy

Co ciekawe, badania zostaną zrealizowane równolegle w Lublinie, Monachium, Kopenhadze oraz Stambule i posłużą jako wkład do dalszych prac nad aplikacją AI-TraWell. Jak podkreślają autorzy jest to metoda pionierska, która bada miękkie aspekty związane z podróżowaniem, a metodologia badawcza oparta jest na metodzie maptionnare, która łączy tradycyjne pytania ankietowe z interaktywną mapą, ułatwiając w ten sposób analizę przestrzenną oraz wizualizację danych.

Ankieta jest jednym z pierwszych elementów badań społecznych zaplanowanych w tym roku w ramach projektu AI-TraWell. Pod koniec 2021 r. realizowane będą również badania dotyczące funkcjonowania infrastruktury P&R (Park&Ride), aktywności mieszkańców w wybranych lokalizacjach miasta oraz rozszerzone badania nt. preferencji podróżowania i zachowań użytkowników w kontekście mobilności miejskiej, których pierwszy etap realizowano w 2020 r.

Projekt realizowany jest Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin w ramach konsorcjum EIT KIC Urban Mobility (Europejski Instytut Innowacji i Technologii Wspólnoty Wiedzy Innowacji ds. Mobilności Miejskiej z następującymi partnerami: Kolegium Uniwersyteckie w Londynie (UCL), Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych, Zarząd Transportu Miejskiego w Monachium, Achmea, TomTom, Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, ISBAK Istanbul IT and Smart City Technologies Inc., Open & Agile Smart Cities oraz miastami Stambuł, Monachium i Kopenhaga. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) jest instytucją utworzoną przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do wdrażania innowacji. EIT stanowi integralną część programu Horyzont Europa, najbardziej ambitnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji w historii UE.

Warto przypomnieć, że już jesienią w Lublinie nastąpi wdrożenie nowego Systemu Biletu Elektronicznego Karty Aglomeracyjnej Lubika. Przejazd umożliwi specjalna aplikacja mobilna zintegrowana z planerem podróży. Jednocześnie Lublin wprowadzi nową taryfę biletową.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5