Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódzkie woonerfy: opóźnienie na Piramowicza, plany na ul. Zacisze

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-01-15 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie woonerfy: opóźnienie na Piramowicza, plany na ul. Zacisze
Wizualizacja fragmentu ul. Zacisze po przebudowiemateriały prasowe UMŁ
Kolejne ulice w Łodzi zyskują charakter podwórców miejskich. Do końca zbliża się inwestycja na ul. Piramowicza, niebawem rozpocznie się kolejna, tym razem w innym rejonie centrum. Apetyt mieszkańców, zgłaszających kolejne propozycje w ramach budżetu obywatelskiego, na tym się jednak nie kończy.

Problemy z infrastrukturą podziemną

Ulica Piramowicza to krótka, spokojna jednokierunkowa droga między ul. Narutowicza i Jaracza w centrum Łodzi. Jej największą atrakcją jest jedna z dwóch łódzkich cerkwi. Charakter ulicy idealnie predestynował ją do przebudowy na podwórzec miejski – drogę o uspokojonym ruchu z uatrakcyjniającymi przestrzeń meblami miejskimi i dużą ilością zieleni.

W ramach przebudowy przesunięto miejsca parkingowe, zwężono jezdnię (układając jej nawierzchnię na nowo z oryginalnej klinkierowej cegły) oraz utworzono plac przed cerkwią. Specjalnie na potrzeby inwestycji odtworzono charakterystyczną dla Łodzi oryginalną pompę wodną z przełomu XIX i XX wieku.

Ulica miała być gotowa do końca ubiegłego roku, jednak inwestycja zaliczyła poślizg. Dlaczego? – Prace na ul. Piramowicza przeciągnęły się z powodu przedłużających się prac gestora sieci gazociągowej – tłumaczy Tomasz Andrzejewski z biura prasowego Zarządu Dróg i Transportu. PGE realizowała dodatkowe roboty, które zajęły o wiele więcej czasu, niż planowano. Obecnie podawany termin otwarcia podwórca to koniec stycznia. Na ulicy trwają prace wykończeniowe.

Mieszkańcy ul. Zacisze też chcą podwórca

Tymczasem niedługo zacznie powstawać kolejny woonerf w innym miejscu śródmieścia. Chodzi o łączącą ul. Pomorską i Rewolucji 1905 r. ulicę Zacisze w północno-wschodnim obszarze centrum. Podobnie jak inne łódzkie podwórce, ma ona stać się strefą zamieszkania. Po zmianach piesi będą uprzywilejowani kosztem ruchu kołowego, zaś rowerzyści, w odróżnieniu od kierowców, dzięki wprowadzeniu kontraruchu będą mogli przemierzać ulicę w obu kierunkach.

– Pojawią się nowe zieleńce i zasadzenia. Zostaną zamontowane elementy małej architektury. Przed szkołą zostanie stworzona strefa kiss&ride oraz powiększona przestrzeń przed wejściem. Pod przychodnią natomiast powstaną miejsca dla niepełnosprawnych – zapowiada Grzegorz Gawlik z biura prasowego łódzkiego magistratu.

Nowa aranżacja ulicy jest inicjatywą samych jej mieszkańców, którzy zgłosili wniosek do budżetu obywatelskiego. – Na bieżąco konsultujemy nasze działania zarówno z sąsiadami, jak i z Urzędem Miasta – mówi Paweł Jędrachowicz, członek zarządu jednej ze wspólnot mieszkaniowych. – Chcemy żyć w spokojnej okolicy, czuć się gospodarzami na własnym terenie. Ulica powinna zyskać na estetyce, nie tracąc na funkcjonalności – dodaje.

Autor projektu ulicy zostanie wyłoniony w ogłoszonym przez ZDiT przetarg. Wytyczne, których będą musieli trzymać się projektanci, to między innymi utrzymanie wszystkich istniejących miejsc parkingowych i zakaz wycinania któregokolwiek z rosnących przy ulicy drzew. Kwota przewidziana w budżecie to równy milion złotych. Na zadanie oddano w ubiegłym roku 1951 ważnych głosów.

Woonerfów przybywa

Ulica Zacisze będzie czwartym – po fragmentach ul. 6 Sierpnia i Traugutta oraz po całej ul. Piramowicza – podwórcem miejskim w centrum Łodzi. Brak dużej liczby lokali gastronomicznych i usługowych sprawi jednak, że bliżej będzie jej do powstałych w ubiegłym roku tzw. woonerfów osiedlowych na obrzeżach Łodzi (ul. Pszenna i Świerkowa na Bałutach, Kozietulskiego na Polesiu i Selekcyjna na Widzewie).

W ciągu najbliższych lat postać podwórców mają przyjąć położone w Nowym Centrum Łodzi ulice Lindleya oraz Moniuszki. W corocznych wnioskach do budżetu obywatelskiego łodzianie zgłaszają kolejne projekty – przykładem może być złożona w ubiegłym roku po raz drugi (na razie bez powodzenia w głosowaniu) propozycja przebudowy ul. Miedzianej na Starym Widzewie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Powstanie woonerf. Skorzystają piesi

Przestrzeń

Wrocław. Powstanie woonerf. Skorzystają piesi

Bartosz Józefiak 22 grudnia 2015

Łódź: Kolejne woonerfy będą gotowe do końca roku

Przestrzeń

Łódź: Kolejne woonerfy będą gotowe do końca roku

Roman Czubiński 24 sierpnia 2015

Łódź: W październiku Traugutta stanie się woonerfem

Przestrzeń

Łódź: W październiku Traugutta stanie się woonerfem

Roman Czubiński 22 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5