Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie: Nabór projektów do budżetu obywatelskiego. Pieniądze na transport?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
03-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: Nabór projektów do budżetu obywatelskiego. Pieniądze na transport?
fot. Kasper Fiszer
Rusza szósta edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego w regionie łódzkim. Środki z puli ogólnowojewódzkiej mogą być wykorzystane na zadania inwestycyjne, w tym związane z transportem. Dotychczas mieszkańcy Ziemi Łódzkiej głosowali m.in. na przedsięwzięcia obejmujące remont czy budowę chodnika albo ścieżki rowerowej.

Rozpoczął się nabór projektów do przyszłorocznej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego przygotowywanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Do rozdysponowania jest 8 mln zł. Czy wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców znajdą się takie związane z transportem publicznym, rowerowym lub pieszym? – To już szósta edycja budżetu „łódzkie na Plus” – poinformował Wydział Prasowy UMWŁ.

Dotychczas skorzystali głównie piesi i rowerzyści

Podobnie jak w zeszłym roku, pula środków została podzielona na 25 pul: największą, ogólnowojewódzką, do której zgłaszać można zadania inwestycyjne i remontowe, oraz 24 pule powiatowe, które mają służyć dofinansowaniu zadań nieinwestycyjnych. Oczywiste jest więc, że przedsięwzięcia transportowe znalazłyby się w pierwszej z wymienionych kategorii. Tak też działo się w latach ubiegłych. Środki z ŁnP pozwoliły dotychczas na budowę lub modernizację kilku chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich.

Budżet partycypacyjny regionu jest dla lokalnych społeczności okazją do wskazania braków w infrastrukturze dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności w mniejszych miejscowościach, w których polityka rowerowa nie jest prowadzona tak aktywnie, jak w stolicy województwa. – Projekty można zgłaszać do końca maja – wskazują służby prasowe UMWŁ. Wniosek może złożyć każdy mieszkaniec regionu.

Będą usprawnienia w autobusowej komunikacji regionalnej?


Choć dotychczas nie doszło do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć, można sobie wyobrazić projekty dotyczące np. budowy przystanków autobusowych przy drogach wojewódzkich albo poprawy ich stanu technicznego. Takie zadania mogłyby mieć duże znaczenie zwłaszcza teraz, gdy samorząd regionu samodzielnie organizuje przeszło 30 linii autobusowych dofinansowanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Przewoźnicy działający na zlecenie UMWŁ zatrzymują się na wyznaczonych już wcześniej przystankach.

Regionalny budżet obywatelski został zorganizowany na wzór funkcjonującego kilka lat dłużej łódzkiego budżetu miejskiego. W nim projekty związane z transportem pojawiają się o wiele częściej i dotyczą np. funkcjonowania roweru publicznego, zmian w tramwajowej infrastrukturze przystankowej czy remontu zabytkowych wagonów tramwajowych.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5