Partner serwisu
Komunikacja

Łódzkie: CPK na pewno nie wesprze odbudowy tramwaju do Lutomierska

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
04-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
29-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie: CPK na pewno nie wesprze odbudowy tramwaju do Lutomierska
fot. Sludge G, CC BY-SA 2.0 DEED, flickr.com
Koncepcja finansowania remontu linii tramwajowej z Konstantynowa Łódzkiego do Lutomierska została ostatecznie zarzucona. Spółka poinformowała bowiem, że przeznaczone na ten cel środki zostały już wykorzystane w inny sposób. Miało to wynikać z decyzji podjętych przez poprzedni zarząd przedsiębiorstwa.

Zaskakująca koncepcja modernizacji nieczynnej od 2019 r. linii tramwajowej z Konstantynowa Łódzkiego do Lutomierska dzięki środkom spółki Centralny Port Komunikacyjny powstała w 2020 r. Ustępujący obecnie z urzędu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber ogłosił na wspólnej konferencji prasowej regionu i przedstawicieli rządu, że porozumiał się z władzami centralnymi co do przebiegu kolei dużych prędkości przez aglomerację łódzką. Trasa tzw. linii Y miała ostatecznie omijać Konstantynów, a swoistą rekompensatą stałoby się odtworzenie przewozów tramwajowych Lutomiersk – Konstantynów – Łódź.

Dotacji nie było, bo nie ruszyły prace, a prace nie ruszyły, bo nie było dotacji

Nie przedstawiono wówczas szczegółowej koncepcji finansowania robót, ale znaczący wkład w przedsięwzięcie miała wnieść właśnie spółka CPK, mimo że nie planowała ona budowy stacji pasażerskiej w Konstantynowie, a tory kolejowe w ogóle nie biegłyby w żadnym wariancie przez Lutomiersk. Do startu robót nigdy jednak nie doszło. Gmina Lutomiersk wskazywała zaś, że tryb wsparcia nie został ustalony.

Cztery lata później jest jasne, że ówczesne zapewnienia marszałka są już nieaktualne. – Nasza spółka rzeczywiście miała przygotowane w budżecie środki na ten cel i była gotowa wesprzeć finansowo inwestycję tramwajową polegającą na remoncie zamkniętego w 2019 r. torowiska na odcinku Konstantynów Łódzki – Lutomiersk (linia 43B łódzkiego systemu tramwajowego). Do wszczęcia tych prac jednak nie doszło, dofinansowanie projektu nie było więc możliwe – stwierdza Zespół Prasowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zamiast torów tramwajowych są autobusy regionalne

– Poprzednie władze spółki podjęły decyzję o przekazaniu w ramach programu społeczno-gospodarczego CPK ujętego w koncepcji CPK uchwalonej przez Radę Ministrów 7 listopada 2017 r. kwoty do 10 mln zł na zakup ośmiu autobusów na potrzeby mieszkańców województwa łódzkiego – usłyszeliśmy. Przedsiębiorstwo, które ma budować nowy hub przesiadkowy i prowadzące do niego trasy, w tym kolejowe, rzeczywiście przekazało taki grant łódzkiemu urzędowi marszałkowskiemu. Pojazdy zakupione przy jego wykorzystaniu zasilają właśnie autobusową flotę Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Tymczasem gmina Lutomiersk poszukuje środków na remont zamkniętej pięć lat temu infrastruktury tramwajowej w innych źródłach. Samorząd liczy na środki unijne nowej perspektywy. Deklaracji co do remontu swojej części trasy nie złożyła jednak gmina Konstantynów Łódzki, bez udziału której przedsięwzięcie nie ma szans powodzenia.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5