Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź. Za miasto taniej busem

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2016-03-24 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź. Za miasto taniej busem
Minibus PKS Łęczyca z informacją o nowej cenie biletufot. Kasper Fiszer
Prywatni przewoźnicy autobusowi w regionie łódzkim mają mocną pozycję. Często oferują swoje usługi taniej niż kolej, jeżdżą częściej i docierają do centrum miasta. W tym miesiącu dwie spółki znacznie zwiększyły liczbę mikrobusowych kursów lub uruchomiły nowe trasy, kolejna obniżyła cenę biletu do poziomu jednej trzeciej opłaty za przejazd pociągiem ŁKA.

W ostatnich latach rola kolei w obsłudze regionu znacząco wzrosła. Urząd marszałkowski zdecydował się na przywrócenie dawnej liczby kursów na kilku liniach, przede wszystkim na trasach do Łowicza i Kutna. Na tej ostatniej kursuje obecnie jedenaście par połączeń (w okresie przed zmianą przewoźnika UMWŁ zlecał tam Przewozom Regionalnym obsługę czterech – sześciu par).

Cztery razy częściej niż pociąg

Znaczne rozszerzenie oferty kolejowej nie przełożyło się jednak w znaczący sposób na rozkład jazdy konkurujących z Łódzką Koleją Aglomeracyjną przewoźników drogowych. Największy z operujących w relacji Łódź – Kutno po marcowej korekcie grafiku kursów oferuje już 39 par połączeń w dni robocze, aż 30 w soboty i 24 w niedziele. Komunikacja utrzymywana jest także w święta. Do tego dochodzą funkcjonujące od początku marca uzupełniające kursy w krótszej relacji Łęczyca – Kutno.

Obsługiwana mini- i midibusami linia skutecznie przyciąga klientów, bo kutnowska spółka oferuje bilety na poziomie cenowym zbliżonym do tych sprzedawanych w pociągach, a przy tym dowozi bezpośrednio do ścisłego centrum Łodzi. Liczba połączeń co kilka miesięcy ulega zwiększeniu, dzięki czemu zapewniony jest dojazd także wczesnym rankiem czy późnym wieczorem, a w ciągu dnia czas oczekiwania na przyjazd autobusu rzadko przekracza 30 min. (w szczycie częstotliwość rośnie do 15 min.).

Busy podstawą oferty PKS

Sand-Bus jest obecnie najważniejszym przedsiębiorstwem transportowym rejonu kutnowskiego i oferuje połączenia także do Płocka i Żychlina. Na trasie do Łodzi nie jest jednak jedynym oferującym swoje usługi. W krótszej relacji Łódź – Łęczyca istotnym przewoźnikiem jest PKS Łęczyca, który od lat opiera swoją działalność na małych pojazdach. Spółka zapewnia 25 par kursów dziennie dojeżdżających na obrzeża Śródmieścia.

Od tygodnia PKS oferuje bilety jednorazowe w relacji Łódź – Ozorków w cenie 2,50 zł, stając się tym samym najtańszym przewoźnikiem obsługującym tę relację. Przejazd pomiędzy tymi miastami pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej kosztuje 8 zł, więc oferta konkurencji autobusowej jest atrakcyjna nawet dla korzystających z ulg ustawowych. Przejazd tramwajem kosztuje natomiast co najmniej 4,40 zł (cena biletu normalnego).

Dojazd na uczelnię i w pobliże popularnej „Stajni Jednorożców”

Sektor prywatnej komunikacji regionalnej rozwija się także na trasach, których kolej nie obsługuje. Od początku tygodnia funkcjonuje nowa linia łącząca Łódź z Bełchatowem przez Pabianice. Przewoźnik Sebastian Szubert – Osiny uruchamia w dni robocze sześć par kursów, uzupełniając tym samym skromną ofertę PKS Bełchatów. W Łodzi autobusy kończą bieg nieopodal centralnego punktu przesiadkowego tramwajów, zatrzymują się także przy osiedlu Politechniki Łódzkiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rozwija się drogowa konkurencja ŁKA

Komunikacja

Rozwija się drogowa konkurencja ŁKA

Kasper Fiszer 25 lipca 2015

Większa konkurencja dla ŁKA do Kutna

Komunikacja

Większa konkurencja dla ŁKA do Kutna

Kasper Fiszer 19 lutego 2015

Łódzkie: Busy także wzdłuż „wiedenki”

Komunikacja

Łódzkie: Busy także wzdłuż „wiedenki”

Kasper Fiszer 11 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5