Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Niedostępne kursy na tablicach elektronicznych

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
15-02-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Niedostępne kursy na tablicach elektronicznych
fot. Kasper Fiszer.Tablica elektroniczna w Łodzi.
Czy na elektronicznych tablicach przystankowych powinny być wyświetlane godziny odjazdów tramwajów niedostępnych dla pasażerów? W Łodzi prezentowane są dane dotyczące linii służbowych. Ma to pomóc pracownikom zajezdni tramwajowych w planowaniu drogi do pracy.

Elektroniczne tablice przystankowe, które stawiane są na kolejnych peronach tramwajowych przy okazji przebudów ulic, odgrywają coraz większą rolę w systemie informacji pasażerskiej w Łodzi. Na wyświetlaczach można znaleźć jednak także informacje o kursach, z których... nie można skorzystać. Podawane są na nich bowiem godziny odjazdów nie tylko tramwajów czy autobusów liniowych, ale także służbowych, którymi mogą podróżować jedynie pracownicy MPK.

ZDiT: System tablic działa poprawnie

Przykładowo na jednym z najważniejszych przystanków w mieście, przesiadkowym Piotrkowska – Centrum, wieczorem wyświetlane są dane dotyczące pracowniczego P1 do zajezdni Chocianowice. Jego kursy wykonywane są po ostatnich zjazdach liniowych, więc realna jest sytuacja, że podróżny odczyta komunikat o tramwaju jadącym w stronę zajezdni jako o kursie zjazdowym i zdecyduje się na niego poczekać. – Linie pracownicze są jednak, ze względu na charakter przejazdu i nieregularne przystanki. tylko do dyspozycji osób pracujących na zajezdniach – mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

To właśnie ZDiT odpowiada za funkcjonowanie systemu informacji elektronicznej. Organ UMŁ utrzymuje przy tym, że podawanie do publicznej wiadomości informacji, z których zwykły pasażer nie może skorzystać, jest elementem prawidłowego działania tablic. – W systemie, który zarządza informacją pasażerską, widoczne są wszystkie pojazdy na wszystkich liniach. Technicznie każdy pojazd, który porusza się po mieście, jest zgłaszany w systemie, co przekłada się na informację pasażerską na tablicach – tłumaczy Tomasz Andrzejewski.

Rozkład tras pracowniczych ustala wyłącznie MPK

Wskazuje on, że elektroniczne wyświetlacze podają informacje także o innych niestandardowych kursach, np. o zjazdach do zajezdni czy o autobusowej linii K funkcjonującej w niedziele i uruchamianej na zlecenie jednej z parafii. – Informacje te są wykorzystywane również przez pasażerów. Częściej [niż przed ustawieniem tablic] korzystają oni na przykład z kursów zjazdowych, które zapewniają dojazd na innych kierunkach niż kursy liniowe – przekonuje.

Te uwzględnione są jednak także w tabliczkach przystankowych dla linii, z której zjeżdża dany pociąg, i są ogólnodostępne – tak samo jak wszystkie pozostałe kursy uruchamiane na zlecenie ZDiT. – O przebiegu i godzinach kursowania linii pracowniczych decyduje MPK – wskazuje natomiast Tomasz Andrzejewski. Dodaje przy tym, że również informacje o kursach zamkniętych mogą być przydatne.

Komunikaty przeznaczone dla pracowników zajezdni

– Informacja o linach pracowniczych służy raczej pracownikom MPK, którzy oczekują na dany pojazd. Jest to dla nich dodatkowa informacja, którą mogą sprawdzić, aby zaplanować podróż do pracy. Pasażerów tablica informuje natomiast o pojawieniu się na trasie pojazdu – argumentuje. Trudno się jednak spodziewać, by motorniczowie czy pracownicy zajezdni korzystający z kursów służbowych potrzebowali prezentacji szczegółowych informacji o ich kursie, zwłaszcza że w porze nocnej, gdy funkcjonuje P1, można liczyć na dużą punktualność połączeń.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza sytuacja, w której łódzkie tablice wyświetlają informacje mogące wprowadzić oczekujących w błąd. Niedawno w dzień świąteczny prezentowany był bowiem nieobowiązujący tego dnia rozkład jazdy z dnia roboczego.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Poznań kupuje 19 tablic informacji pasażerskiej na przystanki

Komunikacja

Warszawa. Nowe tablice na przystankach tramwajowych

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Poznań kupuje 19 tablic informacji pasażerskiej na przystanki

Komunikacja

Warszawa. Nowe tablice na przystankach tramwajowych

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5