Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź Kaliska: Czyje są ziemie na granicy dworców?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-02-2016
Ostatnia modyfikacja:
15-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź Kaliska: Czyje są ziemie na granicy dworców?
fot. Kasper FiszerNa ogrodzeniu zawisła nowa tabliczka
Za zablokowanie najkrótszego przejścia pomiędzy dworcami PKP i PKS Łódź Kaliska odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe. Czy schody na tyłach parkingu dla autobusów zostaną ponownie otwarte? Warunkiem jest ich remont, a ten zdaniem PKP SA nie jest możliwy bez finansowego udziału PKS.

Dwa metry płotu z siatki i kilkanaście schodów ułożonych z prefabrykowanych płyt – oto źródło nierozwiązywalnego problemu, jaki pojawił się na początku lutego na łódzkim Dworcu Kaliskim. Pomiędzy jego autobusową a kolejową częścią funkcjonowało małe przejście, z którego mogli korzystać przesiadający się pomiędzy różnymi środkami transportu. Zostało jednak zablokowane i pasażerowie muszą teraz iść kilkaset metrów dłużej, korzystając z przejścia pod nieczynnym wiaduktem.

Przejście zlikwidowano w ramach porządkowania terenu

PKP SA twierdziło, że za ustawienie ogrodzenia odpowiada łódzki PKS. Ten zaś przekonywał, że płot stoi poza obszarem, którym administruje, i sugerował, że przejście zagrodzone zostało przez pocztę, która ma budynek przylegający do działek PKS i PKP. – Ani plot nie stoi na naszym terenie, ani nie uczestniczyliśmy w żaden sposób w inicjatywie jego ustawienia – zapewnił nas jednak Maciej Michalski z biura public relations Poczty Polskiej.

W zeszłym tygodniu na uniemożliwiającym przejście ogrodzeniu zawisła dodatkowa tabliczka wskazująca, że teren należy do PKP. Potwierdzają to również mapy przebiegu granic działek. Kolej ostatecznie potwierdziła, że to ona odpowiada za uniemożliwienie skorzystania z krótszej drogi pomiędzy dworcami. – Brakujące przęsło w ogrodzeniu zostało uzupełnione przez PKP PLK w ramach porządkowania terenów wokół dworca – mówi Katarzyna Grzduk z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych SA.

PKP: Schody nigdy nie były przeznaczone dla podróżnych

Z przejścia pomiędzy dworcami podróżni korzystali od lat, a do końca stycznia nie było ono w żaden sposób oznakowane lub zatarasowane. – Warto podkreślić, że przejście nigdy nie było przeznaczone dla podróżnych – stwierdza jednak Katarzyna Grzduk. – Tak jak informowaliśmy, schody były złym stanie technicznym, a podróżni mogą korzystać z innego przejścia oddalonego o 200 metrów od dworca – dodaje.

Choć PKP SA twierdzi, że możliwe jest ponowne otwarcie schodów, to jako warunek konieczny wskazuje wcześniejszy ich remont. Choć koszty naprawy prawdopodobnie byłyby bardzo niewielkie, także i w tym przypadku konieczne byłyby prawdopodobnie trudne ustalenia własnościowe.

Problem własności rozpoczyna się od nowa

– Teren PKS kończy się na wysokości krawężnika – informował nas bowiem niedawno Grzegorz Mizerski z działu technicznego PKS Łódź. – Część schodów leży na działce należącej do PKS – twierdzi tymczasem Katarzyna Grzduk z PKP SA. – Jeżeli ta firma zgodzi się partycypować w kosztach związanych z remontem schodów, będzie można rozważyć zorganizowanie tam bezpiecznego przejścia dla podróżnych – dodaje.


Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękuję Marcie Kubackiej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Witold Urbanowicz 10 marca 2023

Koniec łódzkich pragotronów. Ostatni taki system w kraju

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Odprawa podróżnych w kontenerach

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Witold Urbanowicz 10 marca 2023

Koniec łódzkich pragotronów. Ostatni taki system w kraju

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Odprawa podróżnych w kontenerach

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5