Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź Kaliska: Będzie drugi wiadukt i przejście pomiędzy dworcami?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-10-2015
Ostatnia modyfikacja:
26-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź Kaliska: Będzie drugi wiadukt i przejście pomiędzy dworcami?
fot. Kasper Fiszer.Zastawione nieukończone przejście.
PKP rozważają wznowienie po niemal dwudziestu latach przerwy robót na dworcu Łódź Kaliska. Być może otwarty zostanie wreszcie wschodni wiadukt, a wraz z nim powstanie przejście podziemne łączące kolejową i autobusową część węzła. Czy dokończenie porzuconej inwestycji jest jednak dziś jeszcze potrzebne?

Na kilka miesięcy przed otwarciem po pięcioletnich przenosinach pod ziemię najważniejszego łódzkiego dworca – Łodzi Fabrycznej – powraca temat niedokończonej modernizacji drugiej dużej stacji kolejowej w mieście – Łodzi Kaliskiej. Projektowana na przełomie lat 80. i 90. zeszłego stulecia przebudowa, przynajmniej w części kolejowej, dość powszechnie uznawana jest przez łodzian za nieudaną. W jej efekcie dworzec znalazł się dość daleko od przystanków komunikacji miejskiej. Sam zaś dawny budynek stacyjny – zamknięty już wcześniej dworzec z epoki carskiej – zastąpiony został mało spektakularnym gmachem kojarzonym często głównie z jego niezbyt chlubnym filmowym epizodem z nakręconego zaledwie kilka lat po jego otwarciu „Ajlawju” Marka Koterskiego.

Choć wiele zaproponowanych niemal trzy dekady temu rozwiązań budzi dziś duże wątpliwości, przynajmniej częściowo negatywna ocena wynika z przerwania bardzo szeroko – patrząc z perspektywy trudnych czasów zmian ustrojowych – zakrojonej inwestycji. Przepustowość cały czas ograniczona jest korzystaniem z – w zamyśle – jedynie tymczasowego łącznika pozwalającego na wyjazd w kierunku Widzewa i Retkini, co powoduje nawarstwianie się opóźnień. Nad całą okolicą góruje nigdy nieukończony wschodni wiadukt, który miał przyjmować połowę ruchu pociągów. Tory na części peronów zakończone są ślepo, a dojście na nie jest dość niewygodne.

Przejście zastawione skrytkami bagażowymi

Kolejnym utrudniającym do dziś życie elementem jest niezrealizowanie bocznego wyjścia z hali dworcowej. Miało ono łączyć kolejową część węzła z położoną tuż obok niego nową i bardzo podówczas nowoczesną pętlą autobusów miejskich otwartą w 1999 roku. Stanowiska odjazdowe są tam zadaszone, a architektura, choć budzi kontrowersje estetyczne, jest spójna z tą z sąsiedniego dworca. W pomieszczeniu przy stanowiskach zorganizowany został wygodny punkt sprzedaży biletów, a na ścianie zawisła jedna z pierwszych w Łodzi tablic elektronicznych wyświetlających najbliższe odjazdy.

Łącznik jednak nigdy nie został ukończony, choć w hali peronowej istnieje przygotowane wejście do tunelu zasłonięte skrytkami bagażowymi. Choć w założeniu obiekty miały być położone tuż obok siebie, brak integrującego je przejścia wymuszał bardzo okrężny spacer. Wydłużona została też droga na perony z alei Włókniarzy, gdzie znajdują się popularne przystanki tramwajowe i autobusowe części jadących obok dworca linii niekończących tam biegu. Co prawda w 2013 roku miejskie linie autobusowe wydłużono o jeden przystanek, tworząc nową pętlę bezpośrednio przy wyjściu z dworca kolejowego, ale problem odległości między elementami węzła nie zniknął: dawny kraniec łódzkiego MPK trafił w ręce PKS Łódź i stał się podstawowym łódzkim dworcem autobusowym.

W jakim stanie jest wiadukt, po którym nigdy nie pojechał pociąg?

Pojawiły się jednak plany naprawienia dawnego zaniedbania i ukończenia robót na nigdy nieotwartym wiadukcie, i dobudowy korytarza łączącego dworce PKP i PKS. – Uruchomienie przejścia uwarunkowane jest kontynuacją wstrzymanych prac realizowanych w ramach modernizacji węzła w latach 90. ubiegłego stulecia. Planowana jest ocena stanu technicznego wiaduktu wschodniego i jego przydatności w ramach rozważanego przez PKP PLK wznowienia robót – mówi Aleksandra Dąbek z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych SA. – Ze względu na różnych właścicieli gruntów, na których znajduje się obiekt, podjęte zostały rozmowy w sprawie zawarcia porozumienia z udziałem miasta Łódź, PKP SA i PKP PLK SA. Na tym etapie jest jednak za wcześnie, by udzielić bardziej szczegółowych informacji na temat ewentualnej inwestycji – zaznacza.

Odpowiedź na pytanie o sens ewentualnych prac nie jest jednak dziś już tak oczywista, jak jeszcze kilka lat temu. Prawdopodobnie znaczną część ruchu autobusowego przejmie dworzec powstający w ramach Łodzi Fabrycznej, który położony będzie w ścisłym centrum miasta, a nie dość daleko poza Śródmieściem. Jeśli plany wydrążenia tunelu pod Łodzią zostaną zrealizowane, zmniejszy się także rola kolejowego dworca Kaliskiego, bo część pociągów ominie go, jadąc z Fabrycznej łącznikiem prosto do Łodzi Żabieńca. Już w przyszłym roku Kaliska przestanie też obsługiwać znaczną większość ruchu w relacji Łódź – Warszawa, bo pociągi wrócą na dworzec Fabryczny. Jak wielu podróżnych z obu środków transportu będzie nadal korzystać z bardzo ważnego dziś dworca?
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Witold Urbanowicz 10 marca 2023

Koniec łódzkich pragotronów. Ostatni taki system w kraju

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Odprawa podróżnych w kontenerach

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

PKP SA z ofertami na przebudowę dworca Łódź Kaliska

Witold Urbanowicz 10 marca 2023

Koniec łódzkich pragotronów. Ostatni taki system w kraju

Przestrzeń

Łódź Kaliska: Odprawa podróżnych w kontenerach

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5