Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Litwa: Nowoczesne centrum przesiadkowe powstanie w Wilnie

Dalej Wstecz
Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-06-25 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Vilnius.lt/Baltic Course/tk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Litwa: Nowoczesne centrum przesiadkowe powstanie w Wilnie
calflier001/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons
Koleje Litewskie oraz władze Wilna mają w planach utworzenie dużego węzła przesiadkowego. Miałby on powstać w rejonie dzisiejszej stacji kolejowej. W realizację inwestycji mogłyby zostać zaangażowane podmioty z sektora prywatnego.

W tej chwili stację kolejową Wilno oraz dworzec autobusowy dzieli dystans ok. 200 metrów. Obiekty, mimo że tak blisko siebie położone, w ogóle nie są ze sobą zintegrowane. Plany Kolei Litewskich Lietuvos Gelezinkeliai oraz władz miasta zakładają zlikwidowanie barier, które do tej pory utrudniały szybką i sprawną przesiadkę.

Przede wszystkim nowy dworzec autobusowy i stacja kolejowa mają zostać połączone przejściami podziemnymi. Postój autobusów znalazłby się jednak jeszcze bliżej stacji - tak, aby jak najbardziej usprawnić wymianę pasażerów. W związku z budową nowego węzła przesiadkowego, powstałby nowoczesny budynek o charakterze centrum przesiadkowego o nazwie Vilnius Connect, z dużą powierzchnią biurową, w którym znalazłaby swoje miejsce nowa siedziba Kolei Litewskich. Wileński ratusz również nie wyklucza ulokowania tam części swoich jednostek administracji samorządowej. Cała inwestycja powstałaby na obszarze ok. 20 ha.

W sprawie budowy centrum przesiadkowego został już podpisany list intencyjny. Jego sygnatariusze to mer Wilna Remigijus Šimašius oraz szef Kolei Litewskich Mantas Bartuška. Z informacji przedstawionych przez zarówno przedstawicieli miasta, jak i kolei, wynika, że teren zostanie zagospodarowany tak, aby wreszcie zachęcał ludzi do korzystania z różnych form transportu. Hub transportowy ma być nowoczesny i wygodny. Ma usprawnić komunikację między Wilnem a innymi regionami kraju. Na razie nie są znane koszty inwestycji. Pomysłodawcy projektu nie wykluczają zaangażowania w projekt prywatnych podmiotów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Siedlce od września z centrum przesiadkowym

Mobilność

Siedlce od września z centrum przesiadkowym

Tomasz Kościelny 13 marca 2018

Powstanie centrum przesiadkowe w Pszczynie. Ruszył przetarg

Przestrzeń

Powstanie centrum przesiadkowe w Pszczynie. Ruszył przetarg

Witold Urbanowicz 05 marca 2018

Centrum Przesiadkowe w Chorzowie może być trzy razy lepsze

Przestrzeń

Centrum Przesiadkowe w Chorzowie może być trzy razy lepsze

Jakub Madrjas 27 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5