Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Latarnie dla smart cities będą produkowane w Łodzi?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-05-15 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Latarnie dla smart cities będą produkowane w Łodzi?
fot. bigwavephoto, lic. CC BY-SA 4.0Oświetlenie uliczne
Łódzka firma opracowała system zarządzania latarniami ulicznymi, który pozwala na znaczne oszczędności w poborze energii. Podobne rozwiązanie sprawdziło się już przy oświetlaniu hal przemysłowych. Czy niewielkiemu przedsiębiorstwu uda się wkroczyć na rynek smart city?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzi w tym roku drugą edycję programu Startup Spark, który ma kojarzyć duże polskie i międzynarodowe korporacje z mniejszymi, wysoko wyspecjalizowanymi podmiotami gospodarczymi będącymi na ogół na początku swojej drogi biznesowej. ŁSSE wybrała już pierwszą niewielką firmę, która otrzyma wsparcie finansowe w ramach tego funduszu. Jest nią Bilberry, łódzkie przedsiębiorstwo z branży oświetleniowej.

Imponujące oszczędności energii sprawdzone na razie w przemyśle

Choć w tym roku spółka podejmie współpracę z korporacją niezwiązaną tematycznie z transportem i zarządzaniem miastami, z punktu widzenia rozwoju smart cities ciekawe wydają się doświadczenia Bilberry z zeszłorocznej edycji Startup Spark. – Firma współpracowała z Grupą Pietrucha. Razem z inwestorem stworzyła ona oświetlenie przemysłowe LED bez wykorzystania substancji szkodliwych dla środowiska. Nowoczesne oświetlenie pozwoliło na trzykrotne zmniejszenie zużycia energii przy trzykrotnym zwiększeniu natężenia światła w pomieszczeniu – opisuje Mateusz Słonecki, rzecznik prasowy ŁSSE SA.

– W ramach zeszłorocznego programu akceleracji Spark opracowaliśmy [także] prototyp ulicznej oprawy oświetleniowej wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej przeznaczony do oświetlenia ulicznego typu smart city – dodaje Krzysztof Dobrynin, prezes zarządu Bilberry sp. z o.o. Rozwiązanie oświetlenia przemysłowego zostało wdrożone już w kilku obiektach w regionie łódzkim, także poza pilotażem w ramach Startup Spark w Grupie Pietrucha. – Na zasadach komercyjnych wdrożyliśmy je np. w firmie Bakalland – stwierdza nasz rozmówca.

Na razie daleko do komercjalizacji rozwiązania

Daje to nadzieje na pierwsze wdrożenia także systemów oświetlenia ulicznego. – Na razie nie zostało ono skomercjalizowane – przyznaje Krzysztof Dobrynin. – Prowadziliśmy już rozmowy z kilkoma podmiotami – dodaje przy tym przedstawiciel Bilberry, wskazując, że obecnie spółka skupia się na oświetleniu szklarniowym i badawczym.

Wciąż trwa nabór do programu Spark 2.0. Wśród potencjalnych partnerów korporacyjnych znajdziemy kilka takich, których związek z transportem lub funkcjonowaniem miast wydaje się ściślejszy – są to firmy Airbus, Mosty Łódź czy Siemens.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKS Bielsko-Biała kupuje 26 gazowych autobusów

Prawo & Finanse

PKS Bielsko-Biała kupuje 26 gazowych autobusów

Jakub Dybalski 14 maja 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5