Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Komunikacyjne priorytety Wrocławia na 2016 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-07-14 16:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. wałsna / UM Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Komunikacyjne priorytety Wrocławia na 2016 r.
fot. Zbyszek74, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Rada Miejska przyjęła właśnie założenia polityki społeczno-gospodarczej na rok 2016, która jest podstawą budżetu miasta. Na liście znalazło się 118 zadań na 45 stronach. Planowane są m.in. nowe trasy tramwajowe i drogi.

Uchwalany co roku dokument jest formą realizacji strategii Wrocław w perspektywie 2020 plus. W dokumencie na 2016 r. wskazano do realizacji trzynaście zadań z dziedziny komunikacji, w tym dróg, kolei i tramwajów.

Kolej

Inwestycje kolejowe obejmują modernizację linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce–Wrocław Sołtysowice w związku z planami wznowienia ruchu pasażerskiego (w ramach ZIT – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Projekt w zakresie Wrocławia obejmuje budowę i modernizację infrastruktury towarzyszącej na czterech istniejących stacjach i przystankach kolejowych tj. Wrocław Sołtysowice, Kowale, Swojczyce, Wojnów oraz na trzech nowych przystankach: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin oraz Wrocław Łany. Dodatkowo planuje się budowę parkingu przesiadkowego Park&Ride na granicach Wrocławia oraz parkingów rowerowych. Pozostałe zadania realizują PKP PLK oraz gminy Czernica i Jelcz Laskowice.

Kolejnym zadaniem jest budowa węzłów przesiadkowych, ułatwiających przesiadki na kolej i tramwaje (w ramach ZIT). Planuje się utworzenie ośmiu nowych parkingów Park&Ride, a trzy istniejące zostaną powiększone. Łącznie powstanie ok. 900 miejsc parkingowych. Projekt planowany do współfinansowania z ZIT.

Tramwaje

Miasto będzie realizować trzeci etap projektu Zintegrowany System Transportu Szynowego. Obejmuje on budowę nowego korytarza tramwajowego stanowiącego alternatywę dla ciągu ul. Legnickiej. Trasa tramwajowa będzie poprowadzona w ul. Popowickiej, Starogroblowej i Długiej (od ul. Milenijnej do ul. Jagiełły). Wiadukt kolejowy nad Długą zostanie przebudowany. Przy stacji Wrocław Popowice powstanie węzeł przesiadkowy – z przystankami autobusowymi i tramwajowymi pod wiaduktem.

Ponadto przebudowany zostanie odcinek ul. Hubskiej (od ul. Glinianej do ul. Dyrekcyjnej), gdzie zostanie wybudowane torowisko tramwajowe. Projekt przewidziany do finansowania ze środków UE.

Drogi


W zakresie dróg zapisano budowę obwodnicy osiedla Leśnicy od ulicy Średzkiej do Granicznej. Zakres zadania obejmuje wybudowanie łącznie ok. 7,5 km trasy wraz z obiektami inżynierskimi i ciągami pieszo-rowerowymi. Zostanie również wyremontowana ulica Buforowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 395. Zakres przewiduje przebudowę od Bardzkiej do granic miasta (wraz z przebudową wiaduktu drogowego). Inwestycja obejmuje budowę nowej jezdni, ścieżki rowerowej oraz ciągu pieszego na całej długości. Na skrzyżowaniu z Terenową powstanie rondo.

Znaczącą inwestycją będzie budowa wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej do Nowego Dworu. W ramach inwestycji planowana jest także budowa pętli tramwajowej przy ulicy Rogowskiej, budowa wiaduktu przeznaczonego wyłącznie dla komunikacji zbiorowej, przebudowa pl. Orląt Lwowskich. Projekt planowany jest do współfinansowania ze środków UE.

Inne projekty obejmują budowę tzw. Osi Inkubacji od Prologis do ul. Rakietowej. Ponadto ul. Wojanowska zostanie przebudowana. Zakres obejmuje realizację przedłużenia oraz w ciągu al. Stabłowickiej (ul. Fieldorfa) do połączenia ze zrealizowaną inwestycją drogową do Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu. Układ drogowy w rejonie ulic Na Grobli i Międzyrzeckiej zostanie rozbudowany. Zakres obejmuje rozbudowę wału przeciwpowodziowego wzdłuż ul. Międzyrzeckiej, z przebudową zejścia z kładki Zwierzynieckiej wraz z budową oświetlenia, budowę parkingu wraz z odwodnieniem i oświetleniem. Kolejnym zadaniem jest rozbudowa układu drogowego w rejonie Parafialnej i Pawiej. Zakres obejmuje przebudowę ulicy Parafialnej od ul. Grota-Roweckiego do ul. Strachowskiego wraz z budową ścieżki rowerowej i chodnikiem, a także przebudowę ul. Pawiej od ul. Asfaltowej do ul. Przystankowej. Zapisano również szereg pomniejszych zadań.

Prowadzona będzie również przebudowa przejścia Świdnickiego, gdzie piesi nie będą musieli już schodzić pod ziemię.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław projektuje tramwaj na Popowickiej i Długiej

Przestrzeń

Wrocław projektuje tramwaj na Popowickiej i Długiej

Witold Urbanowicz 29 marca 2016

Wrocław zaprojektuje tramwaj na Nowy Dwór

Przestrzeń

Wrocław zaprojektuje tramwaj na Nowy Dwór

Witold Urbanowicz 07 marca 2016

Protram bankrutuje. To wina samorządu?

Prawo & Finanse

Protram bankrutuje. To wina samorządu?

Bartosz Józefiak 29 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5