Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Komunikacyjna rewolucja w Szczecinku. Elektrobusy i rowery

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-03-20 10:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Komunikacyjna rewolucja w Szczecinku. Elektrobusy i rowery
fot. KM w Szczecinku
Szczecinek czeka komunikacyjna rewolucja. Dzięki decyzji zarządu województwa o przyznaniu gigantycznego unijnego wsparcia, spółka Komunikacja Miejska zainwestuje w elektryczny tabor autobusowy oraz w miejski system wypożyczania rowerów.

Szczecineckie przedsiębiorstwo zakupi za 20 mln zł 10 autobusów oraz wybuduje stację do ich ładowania. Na wymianę floty pojazdów otrzyma unijną pomoc w wysokości aż 17,5 mln zł. Przyznane wsparcie to efekt rozstrzygnięcia konkursu z działania 2.1 RPO WZ 2014-2020 związanego z poprawą mobilności miejskiej, a zarazem działaniami na rzecz łagodzenia zmian klimatu.

– W Szczecinku będzie realizowany jeden z najbardziej proekologicznych projektów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski. To powód do dumy, przykład do naśladowania, ale też spore wyzwanie. Miasto zdecydowało się postawić na transport elektryczny, który już dziś jest przyszłością komunikacji zbiorowej i to pomimo, że wciąż wiele samorządów podchodzi do tego typu rozwiązań z rezerwą. Znając jednak ten projekt chcieliśmy dać szansę nie tylko Szczecinkowi, ale także i sobie. Wszystko, aby przekonać się, jak autobusy elektryczne będą funkcjonowały w rzeczywistym ruchu miejskim. Cieszę się również z dofinansowania rowerów miejskich. To inicjatywa, która na pewno spodoba się mieszkańcom, bo przecież coraz chętnie przesiadamy się na jednoślady. Co jednak najistotniejsze, dzięki obu inwestycjom Szczecinek będzie niekwestionowanym liderem w działaniach rzecz ochrony środowiska na Pomorzu Zachodnim – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy poprawią komfort jazdy oraz ograniczą emisję szkodliwych gazów. – Jestem przekonany, że cena akumulatorów, czyli główny powód dla którego dzisiaj samorządy boją się autobusów elektrycznych, za kilka kat będzie nieporównywalnie niższa niż dziś. A przypomnę, że akumulatory w pojazdach, które kupi nasza spółka, będę miały siedmioletnią gwarancję. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to nowym autobusami będziemy jeździli od pierwszego kwartału przyszłego roku – powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – To ogromne dofinansowanie dla naszej spółki, które pozwala zrealizować ambitne autobusowe plany. Nie ukrywamy zadowolenia z przekazanej przez marszałka województwa decyzji – dodał dyrektor Komunikacji Miejskiej Szczecinek Tomasz Merk.

Przedsiębiorstwo otrzyma także ponad 1,8 ml zł na wdrożenie Szczecineckiego Systemu Wypożyczania Rowerów Miejskich. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie prawie 2,2 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5